Pápež musí riešiť napätie medzi cirkvami v Indii

Pápež musí riešiť napätie medzi cirkvami v Indii

Indický kresťan počas modlitby. V krajine tvoria kresťania všetkých denominácií len dve percentá populácie. Foto – TASR/AP

V najnovšom vydaní rubriky Z kresťanského Východu sa pozrieme do ďalekej Indie aj susedného Maďarska.

Pápež František rozšíril jurisdikčné územie Sýrsko-malabarskej katolíckej cirkvi na celú Indiu, takže odteraz si už aj katolícki veriaci východosýrskeho obradu môžu nárokovať na vlastných dušpastierov aj mimo svojho historického územia, teda aj za hranicami spolkového štátu Kerala, ktorý sa nachádza na juhozápade Indie. 

Pápež František vyzval indických biskupov k „plodnej a harmonickej spolupráci“ medzi všetkými troma katolíckymi cirkvami sui iuris v tejto ázijskej krajine pri poskytovaní pastoračnej starostlivosti veriacim.

V Indii sú okrem latinskej cirkvi živé aj dve východné katolícke cirkvi – sýrsko-malabarská a sýrsko-malankarská.

Narážajúc na napätia medzi katolíckymi cirkvami v Indii pápež František v liste indickým biskupom píše, že „prekrývanie jurisdikcií by ani v Indii už nemalo byť problémom. Túto skúsenosť zažíva vaša cirkev už dlhý čas napríklad v Kerale“.

Svätý Otec vysvetľoval, že „vo svete, kde je veľký počet kresťanov nútený migrovať, sa prekrývajúce sa jurisdikcie stali bežnými a čoraz viac sa prejavujú ako účinný nástroj na zabezpečenie pastoračnej starostlivosti o veriacich pri plnom rešpektovaní ich cirkevných tradícií“. 

Pápež František poveril Kongregáciu pre východné cirkvi, aby zaistila pastoračnú starostlivosť o sýrsko-malabarských veriacich v celej Indii prostredníctvom vybudovania dvoch nových a rozšírenia hraníc dvoch existujúcich eparchií. Za pastoráciu na nových územiach je zodpovedný príslušný väčší arcibiskup Ernakulamu-Angamaly a biskupská synoda Sýrsko-malabarskej cirkvi. 

Už dnes existujú v Indii prekrývajúce sa diecézy latinskej, sýrsko-malabarskej a sýrsko-malankarskej cirkvi. Už v roku 2015 pápež František zriadil dve dodatočné eparchie a apoštolský exarchát pre Sýrsko-malankarskú cirkev, takže aj táto východná katolícka cirkev západosýrskeho obradu pokrýva jurisdikčne celú Indiu.

Maďarsko pomáha blízkovýchodným kresťanom

„Vo svete každých päť minút zabijú nejakého kresťana kvôli jeho náboženstvu,“ uviedol maďarský premiér Viktor Orbán v prejave na Medzinárodnej konzultácii o prenasledovaní kresťanov, ktorá sa konala od 11. do 13. októbra 2017 v Budapešti. 

Prečítajte si aj
Kongregácia pre východné cirkvi jubiluje, prefekt Sandri navštívil Rumunsko Zdieľať

Na podujatí zorganizovanom maďarským Štátnym sekretariátom na pomoc prenasledovaným kresťanom sa pozornosť venovala hlavne situácii blízkovýchodných kresťanov. Tých reprezentoval sýrsky pravoslávny patriarcha Mar Ignatius Aphrem II., sýrsky katolícky patriarcha Mar Ignatius III. Younan a chaldejský katolícky arcibiskup Bašár Warda.

Rusko vyslalo do Budapešti vedúceho Oddelenia pre vonkajšie vzťahy Moskovského patriarchátu metropolitu Hilariona Alfejeva.

Maďarský premiér Viktor Orbán i maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjaártó zhodne uisťovali prítomných, že kresťania prenasledovaní po celom svete sa môžu spoliehať na pomoc zo strany Maďarska.

Minister pre ľudské zdroje a pastor reformovanej cirkvi Zoltán Balog, ktorého rezortu je podriadený Štátny sekretariát na pomoc prenasledovaným kresťanom, povedal, že vláda v Budapešti vidí v nasadení za ohrozených kresťanov aj možnosť obnovy kresťanských koreňov Európy.

Pohľad na osud prenasledovaných kresťanov môže prispieť k tomu, že Európania silnejšie ocenia hodnotu náboženskej slobody na svojom kontinente. Minister Balog sa posťažoval na duchovné a intelektuálne vákuum v európskom kresťanstve. Európa duchovne spustne, keď kresťania budú bojazlivo mlčať o svojej viere alebo sa budú vyznačovať vzájomnou nenávisťou.

Osobitný vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženského vyznania alebo viery mimo hraníc EÚ Ján Figeľ na medzinárodnej konzultácii v Budapešti pochválil iniciatívu Maďarsko pomáha, ktorá je zameraná na pomoc blízkovýchodným kresťanom. V každom prípade by z nej mala vzísť iniciatíva stredná Európa pomáha, vyzval Figeľ okolité štáty. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo