Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. október 2017

Kongregácia pre východné cirkvi jubiluje, prefekt Sandri navštívil Rumunsko

Aktuálne vydanie rubriky Z kresťanského Východu sa venuje najmä storočnici vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi a dianiu v pravoslávnom Rumunsku.
Kongregácia pre východné cirkvi jubiluje, prefekt Sandri navštívil Rumunsko

Prefektom vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi je argentínsky kardinál Leonardo Sandri. Foto – TASR/AP

Vatikánska Kongregácia pre východné cirkvi začala 9. októbra 2017 svoje každoročné plenárne zasadnutie. Pri tejto príležitosti Svätý Otec František v pondelok prijal na audiencii najvyšších predstaviteľov východných katolíckych cirkví, ktorí sú v týchto dňoch v Ríme. 

Gréckokatolícku cirkev na Slovensku zastupuje prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Pre kongregáciu na čele s prefektom kardinálom Leonardom Sandrim a sekretárom arcibiskupom Cyrilom Vasiľom je tento rok osobitne významný aj v súvislosti so 100. výročím jej založenia, ako aj založenia Pápežského východného inštitútu (Pontificio Istituto Orientale) v Ríme.

Svätý Otec František osobne navštívi inštitút vo štvrtok a odslúži svätú omšu v neďalekej Bazilike Santa Maria Maggiore.

Prefekt východnej kongregácie navštívil Rumunsko

Prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri absolvoval od 27. septembra do 1. októbra 2017 návštevu Rumunska na pozvanie kardinála Luciana Mureşana, gréckokatolíckeho väčšieho arcibiskupa miest Făgăraș a Alba Iulia.

Vo štvrtok 28. septembra kardinál Sandri navštívil latinskú diecézu Iași, aby posvätil domov pre seniorov a dva nové kostoly v obciach Tarata a Cucuieti.

Na druhý deň sa prefekt v Bukurešti stretol s rumunským pravoslávnym patriarchom Danielom. Prijal ho aj Sergiu Nistor, ktorý je poradcom rumunského prezidenta Klausa Iohanissa pre cirkevné záležitosti.

V Bukurešti kardinál ešte posvätil biskupský palác novozaloženej gréckokatolíckej Eparchie sv. Bazila Veľkého a v latinskej Katedrále sv. Jozefa odslúžil omšu zo Sviatku troch archanjelov.

V sobotu 30. septembra prefekt Kongregácie pre východné cirkvi priletel do mesta Cluj a odtiaľ ďalej do mesta Blaj, kde sídli väčší arcibiskup Lucian Mureşan. Pri príležitosti návštevy z Ríma sa tu zišla biskupská synoda Rumunskej gréckokatolíckej cirkvi.

V arcibiskupskom múzeu sa večer konal slávnostný akt, pri ktorom kardinál Sandri rečnil o storočnici a vzťahoch medzi Rumunskou gréckokatolíckou cirkvou a Kongregáciou pre východné cirkvi.

Vrcholom kardinálovej návštevy v Rumunsku bola nedeľná božská liturgia v gréckokatolíckom Chráme Najsvätejšej Trojice z 18. storočia v meste Blaj, na ktorej kardinál kázal. Po liturgii posvätil základný kameň pre nový chrám v mestskej štvrti obývanej Rómami.

Prefekt navštívil pravoslávneho patriarchu

Rumunsko očakáva návštevu pápeža Františka. Rumunský pravoslávny patriarcha Daniel v závere stretnutia s kardinálom Sandrim 29. septembra v Bukurešti povedal: „Povedzte Svätému Otcovi, že pozvanie platí, o termíne nech rozhodne on, ale očakávame ho.“

Stretnutie kardinála Sandriho s patriarchom sa nieslo v srdečnej atmosfére. Kuriálny kardinál si ešte pred stretnutím v patriarchálnom paláci pozrel stavenisko novej patriarchálnej katedrály, ktorú zasvätia apoštolovi Andrejovi a ktorá bude najväčším pravoslávnym chrámom v Európe. 

Inzercia

Posviacku oltára katedrály vykoná 30. novembra 2018 ekumenický patriarcha Bartolomej, prezradil patriarcha Daniel.


Rumunský pravoslávny patriarcha Daniel (vľavo) počas stretnutia náboženských predstaviteľov v Bruseli v roku 2013. Foto – TASR/AP

V rozhovore s patriarchom kardinál Sandri ocenil osobitné zasadnutie Svätej Synody Rumunskej pravoslávnej cirkvi, ktoré je naplánované na 28. októbra. Biskupi si pripomenú patriarchu Justiniána (1948 – 1977) a „všetkých pravoslávnych vyznávačov z obdobia komunistickej nadvlády“.

Patriarcha Daniel pozval k tomuto spomienkovému podujatiu najvyšších predstaviteľov pravoslávnych cirkví, ktoré museli znášať ateistický komunizmus. Pozvanie už prijal moskovský patriarcha Cyril I., čo patriarchu Daniela veľmi potešilo.

Patriarcha a kardinál sa obšírne rozprávali o pastorácii migrantov, pričom patriarcha Daniel poďakoval kardinálovi Sandrimu za pohostinnosť, ktorú v mnohých talianskych mestách preukázali katolícke farnosti rumunským pravoslávnym cirkevným obciam.

Prečítajte si aj
Kedy už konečne príde pápež do Bieloruska? Zdieľať

Rumunský pravoslávny patriarcha pripomenul tému pohostinnosti, o ktorej sa hovorilo v súvislosti s migráciou na nedávnom ekumenickom sympóziu o pravoslávnej spiritualite v kláštore v Bose na severe Talianska. Patriarcha a kardinál sa zhodli, že v emigrácii sa kresťanská viera prežíva často intenzívnejšie než vo vlasti.  

Patriarcha Daniel informoval rímskeho kardinála aj o sympóziu Rumunskej akadémie viery o identite Európy a príspevku náboženstiev k nej. Hovorilo sa aj o úsiliach pápežov, aby sa zakotvili kresťanské korene Európy v preambule európskej ústavnej zmluvy.

Je smutné, že tieto úsilia zostali neúspešné, povedal patriarcha. Zároveň musíme s veľkým rumunským mysliteľom Mirceom Eliadem povedať, že tieto korene „siahajú prihlboko na to, aby sa dali zakryť“. Patriarcha Daniel citoval aj francúzskeho teológa a kardinála Yvesa Congara, ktorý ako prvý hovoril o obidvoch stranách pľúc, východnej a západnej, európskeho kresťanstva.

Na pozadí patriarchových vyjadrení sa kardinál odhodlal mimo svojho programu na chvíľu navštíviť sympózium Rumunskej akadémie vied. V krátkom príhovore opísal situáciu východných katolíckych cirkví a prácu svojho dikastéria.

Nová gréckokatolícka eparchia v Bukurešti

So súhlasom cirkevnej synody a po konzultácii so Svätou stolicou podľa noriem Kódexu východných katolíckych cirkví väčší arcibiskup Făgărașu e Alby Iulie kardinál Lucian Mureşan zriadil 29. mája 2017 Eparchiu sv. Bazila Veľkého v Bukurešti.

Územie novej eparchie bolo odčlenené z archieparchie Făgăraș a Alba Iulia. Úrad eparchu zastáva Mihai Cătălin Frăţilă, doterajší pomocný biskup archieparchie Făgăraș a Alba Iulia. Prvý bukureštský gréckokatolícky eparcha má 43 rokov a v minulosti dlhšie pôsobil vo vedení Pápežského rumunského kolégia Pio Romeno v Ríme.

Rumunská pravoslávna cirkev má dnes 20 miliónov a Rumunská gréckokatolícka cirkev 710-tisíc veriacich.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Nepriatelia lásky: Nevraživosť

Nepriatelia lásky: Nevraživosť

Nevraživosť môže existovať v jednom a tom istom človeku spolu s láskou. Komplikovaní ľudia sú schopní byť nevraživí a milovať jedného a toho istého človeka kvôli tej istej veci. Píše Milan Bubák v pokračovaní cyklu o láske.