Vykonal František exorcizmus? Názory sa rôznia

Pápež sa po nedeľnej omši modlil nad posadnutým mužom. Podľa exorcistu Gabriela Amortha išlo o exorcizmus. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi to popiera.

Po skončení nedeľnej omše na Námestí sv. Petra sa pápež František ako zvyčajne vybral medzi chorých a postihnutých. „Priblížil sa k istému chlapcovi. Kňaz, ktorý ho sprevádzal, ho pápežovi predstavil slovami, ktoré sa nepodarilo zachytiť. No Františkov výraz sa nečakane zmenil. Pôsobil zamyslene a sústredene, vystrel ruky nad mladého muža a intenzívne sa modlil, zatiaľ čo chlapec dokorán otváral ústa,“ opísal nezvyčajný moment portál Vatican Insider.

„Exorcisti, ktorí videli zábery, nemali pochybnosti: išlo o modlitbu oslobodenia od diabla alebo o skutočný exorcizmus,“ napísali na Twitteri tvorcovia relácie Vade Retro, ktorá sa venuje sektám, pseudonáboženským hnutiam a satanizmu. Reláciu vysiela TV 2000, za ktorou stojí Talianska biskupská konferencia. Vďaka tomu informácia nabrala oficiálny charakter a začala sa šíriť natoľko, že reagovať musel samotný Vatikán. „Svätý Otec nemal v úmysle vykonávať žiaden exorcizmus. Ale – ako to často robí u chorých a trpiacich, ktorí sú mu predstavení – mal jednoducho úmysel modliť sa za trpiaceho človeka, ktorého mu predstavili,“ povedal hovorca Svätej stolice Federico Lombardi.

Na vzniknutú situáciu reagoval aj riaditeľ TV 2000 Dino Boffo, ktorý v pondelok vystúpil vo vysielaní a ospravedlnil sa za rozšírenie polopravdivej informácie. „Viac sa to nestane,“ dodal. Medzitým zmizol odkaz aj na sociálnej sieti Twitter.

Modlitba pápeža Františka nad posadnutým (2:37:30).

Najznámejší exorcista Gabriel Amorth vidí celú situáciu ináč. „To, čo pápež František vykonal, je skutočný exorcizmus,“ povedal 88-ročný exorcista Rímskej diecézy a zdôraznil, že ak niekto tvrdí opak, ničomu nerozumie. Pod exorcizmom podľa neho nemožno chápať len predpísaný rituál, ale aj modlitbu oslobodenia prednášanú vlastnými slovami. „Poznám tri prípady exorcizmov vykonaných Jánom Pavlom II. bez použitia knihy exorcizmov,“ dodal Amorth.

Taliansky exorcista prekvapil aj ďalšími slovami. Muža, nad ktorým sa modlil František, osobne pozná, pretože sám nad ním vykonával exorcizmus. „Volá sa Angelo, je z Mexika, má ženu a deti a je posadnutý štyrmi zlými duchmi,“ povedal Amorth. Kňaz, ktorý postihnutého sprevádzal, sa volá Juan Rivas a k celej udalosti sa vyjadril veľmi diplomaticky: „Môžem potvrdiť iba to, že pápež predniesol modlitbu oslobodenia, nič viac.“

Imrich Gazda 

Súvisiace články: Diabol vo Vatikáne 

Foto: flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo