Predstavitelia cirkví píšu premiérovi, spomínajú korupciu aj vraždu

Predstavitelia cirkví píšu premiérovi, spomínajú korupciu aj vraždu

Premiér Peter Pellegrini sa s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností stretol aj 23. apríla. Foto - TASR/Jakub Kotian

V otvorenom liste predstavitelia cirkví a náboženských spoločností odmietajú korupciu a zdôrazňujú potrebu vyšetrenia úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

"Pre zachovanie dôvery obyvateľov Slovenska v právny štát a v demokraciu je dôležité, aby táto úkladná vražda bola čím skôr vyšetrená a aby jej páchatelia boli potrestaní," uvádzajú v liste predstavitelia kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí.

Odmietajú korupciu v akejkoľvek podobe, mala by byť podľa nich zo spoločnosti vytesnená. "Korupcia, ktorá spôsobuje toľko nespravodlivosti, ohrozuje samotnú demokraciu. Strata dôvery v politický systém, ktorý nedokáže zabezpečiť spravodlivosť, vedie k rastu extrémizmu. Sme znepokojení atmosférou nenávisti, ktorá sa šíri v niektorých sociálnych skupinách," uvádzajú.

Prečítajte si aj
Premiér Pellegrini sa stretol s predstaviteľmi cirkví Zdieľať

Cirkvi a náboženské spoločnosti oceňujú úsilie vyšetrovateľov a policajtov, ktorí sa snažia o naplnenie spravodlivosti. Rovnako vyzdvihujú potrebu novinárov, "ktorí s odvahou hľadajú pravdu". Slobodná žurnalistika a kontrola verejnej moci médiami je podľa nich "dôležitým pilierom demokracie".

Zároveň rešpektujú legitímne zvolených verejných predstaviteľov a vyzývajú všetkých, aby sa krízové situácie riešili s rozvahou a pokorou. "Nevynášajme predčasné súdy a obvinenia, pretože aj krivé svedectvo je prestúpením Božích prikázaní," apelujú cirkvi a náboženské spoločnosti.

Zdôrazňujú, že demokracia napriek ťažkostiam je najlepším miestom na rozvíjanie náboženskej slobody i ostatných slobôd občanov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo