Pápež v Írsku vyjadril ľútosť nad zločinmi zneužívania

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež v Írsku vyjadril ľútosť nad zločinmi zneužívania

Pápež František celebruje svätú omšu na záver Svetového stretnutia rodín vo Phoenix Parku v Dubline počas svojej dvojdňovej návštevy Írska. Foto - TASR/AP

Pápež František cez víkend absolvoval návštevu Írska, kde od utorka prebiehalo Svetové stretnutie rodín.

Vrcholom nedeľného programu bola slávnostná omša v parku Phoenix v Dubline. Podľa Vatikánskeho rozhlasu sa jej zúčastnilo asi pol milióna veriacich.

V úvode pápež vykonal osobitný úkon kajúcnosti za zločiny zneužívania, ktorých sa dopustili členovia katolíckej cirkvi.

„Kiež je jedným z plodov tejto oslavy rodinného života to, že keď sa vrátite do svojich domovov, budete sa môcť stať zdrojom povzbudenia pre iných... Kiež sa dokážete podeliť s evanjeliom rodiny ako radosťou pre svet,“ vyzval František účastníkov omše.

Na konci slávnosti kardinál Kevin Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život oznámil, že v poradí desiate Svetové stretnutie rodín sa uskutoční o tri roky v Ríme.

Pred večerným odletom do Ríma sa pápež ešte stretol s írskymi biskupmi v dublinskom kláštore dominikánok.

V mariánskej svätyni sa pápež modlil za obete zneužívania

V nedeľu dopoludnia sa pápež František letecky presunul z Dublinu do Knocku, kde sa nachádza národná mariánska svätyňa. Pri soche Panny Márie sa hlava katolíckej cirkvi modlila za všetky írske obete zneužívania.

„Nikto z nás sa nemôže ubrániť dojatiu pri príbehoch maloletých, ktorí zažili zneužívanie, boli okradnutí o nevinnosť alebo boli oddelení od matiek, a s touto jazvou ponechaní napospas svojim bolestným spomienkam. Táto otvorená rana je pre nás výzvou, aby sme boli pevní a rozhodní v hľadaní pravdy a spravodlivosti. Úpenlivo prosím Pána o odpustenie za tieto hriechy, za pohoršenie a za zradu, ktorých sa v Božej rodine dopustili mnohí,“ povedal František v príhovore pred modlitbou Anjel Pána.

Po modlitbe ešte pozdravil všetkých, ktorí jeho návštevu Írska sledujú vo väzenských zariadeniach.  

Po krátkej návšteve svätyne v Knocku sa pápež vrátil do Dublina.
 

Čo je Svetové stretnutie rodín

Svetové stretnutie rodín v Dubline prebieha od 21. do 26. augusta. Počas posledných dvoch dní je prítomný aj pápež František. Témou stretnutia je Evanjelium rodiny: radosť pre svet.

Stretnutia sa zúčastňuje 37-tisíc registrovaných účastníkov zo 116 krajín sveta. Slovenskú delegáciu vedie košický eparcha a predseda Rady KBS pre rodinu Milan Chautur. Ďalšími členmi delegácie sú kňaz Roman Seko, ktorý je riaditeľom Domu prijatia pre rodiny Rodinkovo, jeho spolupracovníci Emil a Anna Kondelovci a rodina Solenská z Bytče.

Na konci nedeľnej omše v parku Phoenix, kde v roku 1979 slúžil svätú omšu aj pápež Ján Pavol II., bude oznámené miesto konania budúceho Svetového stretnutia rodín.
 


Program prvého dňa návštevy pápeža Františka v Írsku ukončil duchovno-kultúrny večer s účastníkmi Svetového stretnutia rodín na štadióne Croke Park.

So svojimi svedectvami vystúpili rodiny z Indie, kanady, Iraku, Burkiny Faso, Írska, ako aj zástupcovia írskej komunity kočovníkov.

V rámci kultúrneho programu vystúpil aj známy taliansky tenorista Andrea Bocelli.

„Kresťanské manželstvo a rodinný život je možné pochopiť v celej ich kráse a príťažlivosti len ak sú zakotvené v láske Boha, ktorý nás stvoril na svoj obraz preto, aby sme ho, ako ikony jeho lásky a svätosti oslavovali vo svete,“ povedal vo svojom príhovore pápež František.

Bez odpustenia hrozí rodine studená vojna, zdôraznil a s celým štadiónom viackrát opakoval tri slová, bez ktorých rodina neobstojí: „Prosím, ďakujem, prepáč.“

Celovečerný program uzavrela spoločná modlitba Svetového stretnutia rodín, ktorého sa zúčastňuje 37-tisíc registrovaných účastníkov zo 116 krajín sveta.


V dublinskom parku Phoenix vrcholia prípravy na svätú omšu, ktorú tu pápež František odslúži v nedeľu popoludní. Foto - TASR/AP

Stretnutie s obeťami zneužívania

V sobotu popoludní sa pápež v prokatedrále Panny Márie v centre Dublinu stretol so snúbencami, mladými rodinami a s manželskými pármi oslavujúcimi zlaté výročie.

Cestou do katedrály si uctil relikviu Matta Talbota, robotníka, ktorý zvíťazil nad alkoholizmom a v súčasnosti prebieha proces jeho blahorečenia.

Pomodlil sa aj v kaplnke, kde už roky neustále horí svieca pripomínajúca obete zneužívania.

Po stretnutí v katedrále František navštívil charitatívne centrum pre rodiny bez strechy nad hlavou, ktoré spravuje rehoľa kapucínov.

Podvečer sa pápež stretol s ôsmimi obeťami zneužívania. Medzi nimi boli aj dvaja kňazi. Hodinu a pol trvajúceho stretnutia sa zúčastnila aj bývalá členka Pápežskej komisie pre ochranu maloletých Marie Collinsová.

Pápež priznal zlyhania írskej cirkvi

Po prílete pápež František absolvoval zdvorilostnú návštevu prezidenta Írskej republiky Michaela D. Higginsa. V parku pred prezidentskou rezidenciou zasadil pamätný strom, írsky dub, a to symbolicky neďaleko iného stromu, ktorý tu v roku 1979 zasadil pápež Ján Pavol II.

Automobilom Škoda Rapid sa odtiaľ presunul do priestorov Dublinského hradu, kde sa stretol s politickými predstaviteľmi a diplomatickým zborom. Prítomná bola aj delegácia zo severného Írska.


Írsky prezient Michael D. Higgins a prvá dáma Sabina vítajú pápeža Františka pred prezidentskou rezidenciou. Foto - TASR/AP

Pápeža v mene prítomných privítal írsky premiér Leo Varadkar, ktorý vo svojom príhovore ocenil prínos cirkvi v sociálnej a vzdelávacej oblasti, ale zároveň ju skritizoval za viaceré pochybenia, vrátane sexuálneho zneužívania detí a mladistvých.

Varadkar, ktorý je prvým homosexuálom na čele írskej vlády, dodal, že jeho kabinet sa usiluje modernizovať zákony týkajúce sa rodiny, manželstva a homosexuálnych zväzkov.

V nasledujúcom príhovore pápež vyzdvihol jedinečný význam rodiny, ktorá si zaslúži ochranu celej spoločnosti. Poukázal aj na dôležitosť ochrany života – nenarodených detí, ktorým sa upiera právo na život, ale aj utečencov.   

„Som veľmi znepokojený osudom našich najzraniteľnejších bratov a sestier – myslím najmä na ženy a na deti, ktoré v minulosti prežili obzvlášť zložité situácie. I na siroty tej doby. S ohľadom na tých najzraniteľnejších nemôžem mlčať o vážnom škandále, ktorý v Írsku vyvolalo zneužívanie maloletých členmi cirkvi, ktorí mali na starosť ich ochranu a výchovu,“ uviedol František.

„Zlyhanie cirkevných autorít – biskupov, rehoľných predstavených, kňazov a ďalších – v oblasti riešenia týchto odpudivých zločinov právom vyvolalo pobúrenie, a zostáva zdrojom bolesti a hanby pre katolícke spoločenstvo. Ja osobne zdieľam tieto pocity,“ dodal pápež, ktorý je presvedčený, že írska cirkev napriek týmto zlyhaniam zohrala a zohráva významnú rolu pri výchove detí.

Do Írska sa vrátil po štyroch desaťročiach

Návšteva Írska je v poradí 24. apoštolskou cestou pápeža Františka. Do krajiny priletel v sobotu, 26. augusta, o 10.30 miestneho času (11.30 nášho času).

Na palube lietadla spoločnosti Alitalia sa František prihovoril 71 prítomným novinárom. „Bude to moje druhé stretnutie rodín – to prvé bolo vo Filadelfii, toto je už druhé. Som rád s rodinami, teším sa z tejto cesty. A ďalším dôvodom, ktorý sa tak trochu dotýka môjho srdca, je, že sa vraciam do Írska po 38 rokoch, v roku 1980 som sa tam takmer tri mesiace zdokonaľoval v angličtine. Aj pre mňa je to pekná spomienka,“ uviedla hlava katolíckej cirkvi.  

Na dublinskom letisku pápeža privítali miestni politickí a cirkevní predstavitelia, ako aj mnoho rodín z celého sveta, ktoré sa v írskom hlavnom mieste od utorka, 21. augusta, zúčastňujú Svetového stretnutia rodín.


Pápež František vystupuje z lietadla po prílete do Dublinu v sobotu 25. augusta 2018. Foto - TASR/AP

Nedeľný program pápeža Františka v Írsku

9.40 – odlet z Dublinu

10.20 – prílet na letisko Knock  

10.45 – modlitba Anjel Pána a príhovor v Národnej mariánskej svätyni Knock

12.15 – odlet do Dublinu

12.50 – prílet do Dublinu, obed

16.00 – svätá omša v dublinskom parku Phoenix

18.00 – stretnutie s írskymi biskupmi v kláštore dominikánok

19.30 – rozlúčková ceremónia na dublinskom letisku

23.00 – prílet na rímske letisko Ciampino

Sobotňajší program pápeža Františka v Írsku

9.15 – odlet z rímskeho letiska Ciampino

11.30 – prílet na letisko v Dubline

12.15 – privítací ceremoniál pred prezidentskou rezidenciou, stretnutie s írskym prezidentom

13.10 – stretnutie s írskym premiérom, s politickými a spoločenskými predstaviteľmi a s diplomatickým zborom na Dublinskom hrade

16.30 – stretnutie so snúbencami a manželskými pármi v prokatedrále Panny Márie

17.30 – súkromná návšteva centra pre rodiny bez domova

20.30 – stretnutie s účastníkmi Svetového stretnutia rodín v parku Croke

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo