Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. september 2018

Autokefália pravoslávnej cirkvi na Ukrajine na dosah?

V posledný augustový deň moskovský patriarcha Kirill navštívil ekumenického patriarchu Bartolomeja v jeho sídle v istanbulskej štvrti Fanar.
Autokefália pravoslávnej cirkvi na Ukrajine na dosah?

Moskovský a konštantínopolský patriarcha na stretnutí vo Fanare. Foto: mospat.ru

Čestná hlava byzantského pravoslávia sa rozprávala s čelným predstaviteľom najväčšej pravoslávnej cirkvi byzantskej tradície o otázke autokefálie (samostatnosti) pre pravoslávnu cirkev na Ukrajine.

Následne patriarchovia nepredstúpili pred novinárov. Žurnalistom niečo prezradili len ich „pravé ruky“, teda parížsky metropolita Emmanuel (Adamakis) a metropolita Ilarion Alfejev, ktorý je vedúcim Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu.   

Grécky pohľad na Ukrajinu

Ako konštatoval pred novinármi metropolita Emmanuel, patriarcha Bartolomej informoval moskovského patriarchu, že na strane Ekumenického patriarchátu jestvuje zásadné rozhodnutie udeliť cirkvi na Ukrajine autokefáliu a nechce upustiť od jeho vykonania. Teraz ide o implementáciu tohto rozhodnutia. Treba vykonať ešte veľa práce, ktorú chce Konštantínopol teraz koordinovať. Záver tohto procesu nie je ešte dosiahnutý. Tomos o autokefálii (teda bula Ekumenického patriarchátu) bude vypracovaný až v poslednej etape procesu implementácie. V súvislosti s Ukrajinou metropolita Emmanuel doslova povedal: „Nechceme vytvoriť ďalšiu schizmu, ale zjednotiť cirkev.“

V pravoslávnej cirkvi na Ukrajine je vyše 25 rokov rozkol. Preto sa Ekumenický patriarchát rozhodol pouvažovať nad tým, ako by mohla byť pravoslávnej cirkvi na Ukrajine udelená autokefália, konštatoval metropolita Emmanuel. Zároveň zdôraznil význam jednoty celosvetovej rodiny autokefálnych pravoslávnych cirkví byzantskej tradície. Ekumenický patriarchát so svojimi dlhým dejinami a skúsenosťou má v tejto rodine cirkví osobitnú rolu, preto odtiaľ prichádzajú rozhodnutia „a občas aj riešenia“.

Rozhovor od srdca k srdcu

Ruský metropolita Ilarion pred novinármi objasnil, že patriarchovia vo Fanare viedli bratský, ale dôverný rozhovor: „Tento rozhovor bol veľmi otvorený a veľmi srdečný, rozhovor od srdca k srdcu.“ Keby patriarchovia chceli viesť verejný rozhovor, „potom by to urobili“. Metropolita doslovne dodal: „Pravdepodobne chcú niektorí ľudia vzbudzovať plané nádeje, ale ja si myslím, že by sme mali zaujať zodpovedný postoj a uchrániť vzťahy medzi našimi cirkvami pokiaľ možno od nepodložených špekulácií.“

Na otázku, čo hovorí na vyjadrenia metropolitu Emmanuela, vedúci Oddelenia pre vonkajšie záležitosti Moskovského patriarchátu odkázal na konštatovanie parížskeho metropolitu, že Konštantínopol nechce liečiť existujúce schizmy novou schizmou. To sa mu javí ako veľmi „rozvážny postoj“, povedal metropolita Ilariion. Bezpochyby Konštantínopolská a Moskovská cirkev majú rozdielne stanoviská k rozličným otázkam: „To sme nikdy nezatajovali.“ Preto sme si nemohli povedať „nič fundamentálne nové“. Dôležité bolo to, že stretnutie poskytlo príležitosť na výmenu informácií.

Synoda a Synod

Metropolita Ilarion využil stretnutie s novinármi na ďalšie vyjasnenia: Patriarchovia sa nemôžu jednoducho zísť a urobiť rozhodnutia za svoje cirkvi, pretože každú pravoslávnu cirkev vedie biskupská synoda. V čase medzi zhromaždeniami tejto synody vedie cirkev stále grémium, ktorým je Svätý Synod. Každý patriarcha hovorí za svoju cirkev, ale rozhodnutia sa nerobia za kulisami, ale na zhromaždení biskupskej synody. Rozhovory vo Fanare z 31. augusta 2018 môžu viesť k rozhodnutiam biskupských synod v Konštantínopole a Moskve, ale teraz je ešte predčasné o tom hovoriť. Tým najdôležitejším je to, že sa uskutočnila plodná výmena názorov. 

Metropolita Ilarion pripomenul, že patriarchovia sa poznajú od roku 1977. Už pred svojím zvolením do najvyššieho cirkevného úradu intenzívne spolupracovali, aby dosiahli dohodu v rozličných otázkach celopravoslávnej agendy. Preto bolo stretnutie vo Fanare dôležité aj pre posilnenie osobných vzťahov medzi patriarchami a inštitucionálnych vzťahov medzi cirkvami. Podarilo sa prerokovať mnohé otázky bilaterálnych vzťahov, ale aj otázky celopravoslávnej jednoty. Stretnutie sa začalo vo „veľmi úprimnej atmosfére“ a skončilo sa vo „veľmi priateľskom štýle“ výmenou darčekov. „Opustili sme Konštantínopol s radostnými pocitmi a vo veľmi dobrej nálade,“ konštatoval metropolita Ilarion.

Patriarcha Filaret počíta s fúziou cirkví  

Pravoslávny kyjevský patriarcha Filaret (Denysenko) ráta so skorým úspechom svojej iniciatívy na založenie ukrajinskej cirkvi nezávislej od Moskvy. Konštantínopolský ekumenický patriarchát udelí ešte v tomto roku Ukrajine autokefáliu, povedal Filaret 5. septembra pre Interfax. Následne sa zídu na Ukrajine všetci pravoslávni biskupi, ktorí sú za autokefáliu, aby založili novú cirkev a zvolili si hlavu.

Inzercia

Okolo 70 percent zo 45 miliónov Ukrajincov sa hlási k pravoslávnemu kresťanstvu. Patria však k trom rozličným a navzájom si konkurujúcim jurisdikciám: buď k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu, alebo ku Kyjevskému patriarchátu založenému v roku 1992, alebo k Ukrajinskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi založenej pred 90 rokmi. Len cirkev spojená s Moskvou je uznávaná ostatnými autokefálnymi pravoslávnymi cirkvami byzantského obradu.

Svätý Synod Ekumenického patriarchátu, ktorý je zložený z dvanástich biskupov, sa bude pravdepodobne v polovici októbra radiť o autokefálii pre Ukrajinu. Patriarcha Bartolomej na biskupskej synode v Istanbule pred niekoľkými dňami (1. až 3. september) pripísal Rusku zodpovednosť za „bolestivú situáciu“ pravoslávia na Ukrajine. „Pretože Rusko nedokáže riešiť tento problém, Ekumenický patriarchát sa chytil iniciatívy riešiť tento problém,“ povedal Bartolomej podľa slov účastníkov synody.

Stanovisko Moskvy

Moskovský patriarchát rozhodne odmieta oddelenie ukrajinskej cirkvi a popiera, že Konštantínopol môže individuálnym rozhodnutím udeliť autokefáliu. Podľa Moskvy potrebuje súhlas všetkých pravoslávnych cirkví. „Nemožno trhať cirkevnú jednotu Svätej Rusi,“ povedal ruský pravoslávny patriarcha Kirill v nedeľu v Moskve.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a parlament v Kyjeve apelovali v apríli tohto roka na Konštantínopolský patriarchát, aby udelil autokefáliu pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. V pondelok Porošensko v Kyjeve povedal, že nezávislosť pravoslávnej cirkvi je dôležitým prvkom nezávislého štátu. V minulosti vyčítal ruskej pravoslávnej cirkvi, že je „politickým nástrojom“ šéfa Kremľa Vladimíra Putina. Ruská cirkev podporuje „Putinovu hybridnú vojnu proti Ukrajine".   

Vzhľadom na vojnu na východnej Ukrajine medzi separatistami podporovanými Moskvou a ukrajinskými vládnymi jednotkami na Ukrajine stále silnejú hlasy požadujúce pravoslávnu cirkev nezávislú od Ruska. 

 

  

Odporúčame