Severokórejský vodca pozval Františka na návštevu Pchjongjangu

Severokórejský vodca pozval Františka na návštevu Pchjongjangu

Severokórejský líder Kim Čong-un (TASR/AP)

Vatikán zatiaľ možnosť pápežovej návštevy KĽDR nekomentuje.

Severokórejský vodca Kim Čong-un nedávno pozval pápeža Františka na návštevu Pchjongjangu.

V utorok to oznámil juhokórejský prezidentský úrad v Soule, na ktorý sa v správe odvolala tlačová agentúra Jonhap.

„Predseda Kim uviedol, že ,pápeža privíta s nadšením, ak navštívi Pchjongjang',“ povedal hovorca Modrého domu, sídla juhokórejských prezidentov, na tlačovom brífingu, keď oznamoval plán prezidenta Mun Če-ina navštíviť na budúci týždeň Európu. V rámci tejto cesty sa má prezident 17. a 18. októbra zastaviť aj vo Vatikáne.

Mun odovzdá na stretnutí s pápežom tento odkaz od vodcu Severnej Kórey, dodal prezidentov hovorca Kim Ui-kjom.

Prezident Mun bude počas stretnutia žiadať pápeža o požehnanie a podporu mieru a stability na Kórejskom polostrove. Zároveň bude diskutovať o spôsoboch budúcej spolupráce s Vatikánom, dodal hovorca.

Vatikán v utorok potvrdil, že pápež 18. októbra vo Vatikáne prijme juhokórejského prezidenta Mun Če-ina. Svätá stolica však zatiaľ nekomentovala možnosť návštevy pápeža v Severnej Kórei, kam ho pozýva severokórejský vodca Kim Čong-un.

Riaditeľ tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke v utorok súčasne spresnil, že večer 17. októbra o 18.00 h SEČ bude kardinál Pietro Parolin predsedať v Bazilike sv. Petra „omši za pokoj“ obetovanej za Kórejský polostrov, na ktorej sa zúčastní aj juhokórejský prezident.

Agentúra AP pripomenula, že podobné pozvanie pre bývalého pápeža Jána Pavla II. nasledovalo aj po medzikórejskom summite v roku 2000. Žiadna návšteva sa však nekonala. Vatikán si totiž ako podmienku pre jej konanie dal súhlas severokórejského vedenia s pôsobením katolíckych kňazov v KĽDR.

Severná Kórea je oficiálne ateistická krajina, preto prísne kontroluje akékoľvek náboženské aktivity. Odhaduje sa, že v KĽDR žije od 800 do 3 000 katolíkov – podľa spravodajskej agentúry AsiaNews ide zväčša o starých ľudí, ktorí boli pokrstení ešte pred kórejskou vojnou.

Kňazi v krajine oficiálne nepôsobia a bohoslužby, ak sa konajú, vedú laici. Ešte začiatkom minulého storočia bol pritom Pchjongjang označovaný za „Jeruzalem Východu“.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo