Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. november 2018

Predsedom Konferencie biskupov Slovenska bude naďalej Stanislav Zvolenský

Podpredsedom KBS bude košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.
Predsedom Konferencie biskupov Slovenska bude naďalej Stanislav Zvolenský

Foto - TASR/Vladimír Miček

Predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) bude ďalšie štyri roky bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Ako TASR vo štvrtok informovala KBS, v Šaštíne-Strážach o tom rozhodli na 91. plenárnom zasadaní jej členovia. 

"Súčasnými prioritami sú pre mňa pastorácia mládeže, príprava mladých ľudí na manželstvo a rovnako dôležitá je starostlivosť o seniorov," uviedol Zvolenský, ktorý bude predsedom nasledujúce štyri roky. Ide o zmenu, v predchádzajúcich obdobiach predsedu KBS volili na tri roky. Zvolenský bol do tejto funkcie zvolený štvrtýkrát po sebe. Za podpredsedu biskupi zvolili košického arcibiskupa Bernarda Bobera. Členmi Stálej rady KBS budú Ján Orosch a Viliam Judák.

KBS na zasadnutí prerokovala a schválila aj nový štatút Katolíckeho biblického diela (KBD) na Slovensku. Biskupi menovali päť členov Rady KBD, ktorí do budúcna zvolia riaditeľa biblického diela. Na projekty Slovenskej katolíckej charity pomáhajúce utečencom a prenasledovaným kresťanom vo svete schválila KBS 270.000 eur. Cieľovými krajinami projektov budú v najbližšom období Sýria, Kurdistan, Irak a Libanon. 

"Zbierka na katolícke médiá, ktorá sa tradične koná na 7. veľkonočnú nedeľu, v roku 2018 vyniesla 231-tisíc eur. Dvadsať percent z nej je určených na podporu mediálnych projektov. Dostane ich osem z 30 uchádzačov," uviedol generálny sekretár KBS Marián Chovanec.

Biskupi si vypočuli aj správu o prípravy Národného pochodu za život, ktorý sa uskutoční v Bratislave 22. septembra 2019. Jeho cieľom je podporiť šírenie kultúry života na Slovensku a chrániť nenarodené deti. Plénum odobrilo prípravu pracovnej verzie elektronickej podoby Rímskeho misála. "KBS podporí žiadosť nitrianskeho biskupa Viliama Judáka o vyhlásenie kostola sv. Beňadika v Hronskom Beňadiku za baziliku minor," doplnil Chovanec.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.