Zázračný okamih: V prítomnosti pápeža Františka skvapalnela krv svätého Januária

Pápež František si v Neapole uctil relikviár so stuhnutou krvou svätého Januária. Po chvíli krv nečakane skvapalnela. K nevysvetliteľnému úkazu dochádza len pri výnimočných príležitostiach.

Počas sobotnej návštevy Neapola si pápež František bozkom uctil relikviár so stuhnutou krvou svätého Januária, mučeníka z 3. storočia. V tej chvíli došlo k nečakanej udalosti. „Jeho krv spolovice skvapalnela,“ oznámil neapolský kardinál Crescenzio Sepe. „Je to znak, že sv. Januárius miluje Neapol a pápeža Františka,“ dodal kardinál, ktorý netajil svoj údiv. „Zázrak,“ zazneli hlasy v neapolskej katedrále. 
Nadšenie sa pokúsil zmierniť samotný pápež. „Keďže krv skvapalnela len z polovice, sv. Januárius nám chce povedať, že ešte musíme pokročiť v konaní dobra,“ povedal František. O niekoľko minút už jeho slová neplatili – krv v relikviári skvapalnela úplne.
Neapolský zázrak je známy na celom svete. Stuhnutá krv sv. Januária, rodáka a ochrancu Neapola, skvapalnieva len v deň jeho sviatku (19. september) a pri niektorých výnimočných príležitostiach. „Ešte nikdy sa nestalo, že by skvapalnela v prítomnosti pápeža,“ napísal portál Vatican Insider. Relikviár si pritom v roku 1990 uctil Ján Pavol II. a v roku 2007 aj Benedikt XVI. K zázračnej udalosti však nedošlo.
Pred nimi si relikviár naposledy uctil Pius IX. v roku 1848. Podľa niektorých zdrojov vtedy došlo k skvapalneniu krvi. Opát Vincenzo de Gregorio, ktorý je správcom kaplnky, kde je relikviár uschovaný, to však odmieta. Má ísť len o nepresnú informáciu, ktorá pochádza od jedného vtedajšieho publicistu. V dokumentoch, ktoré zaznamenávajú každé jedno skvapalnenie, sa totiž zmienka z návštevy Pia IX. nenachádza.
„Ľudová tradícia interpretuje skvapalnenie krvi ako prejav sympatie voči dotyčnej osobe. Naopak, jej neskvapalnenie je zlou predpoveďou,“ vysvetľuje opát de Gregorio, ktorý však zdôraznil, že ide len o ľudový pohľad.
Iný názor hovorí o tom, že krv sa v prítomnosti pokoncilových pápežov neskvapalnila preto, lebo pri reforme liturgického kalendára v roku 1969, bol sviatok patróna Neapola degradovaný z celocirkevnej na miestnu úroveň.
Zaujímavosťou je, že v posledných rokoch krv skvapalnela aj v prítomnosti cyperského pravoslávneho biskupa (sv. Januária si uctievajú aj ortodoxní veriaci), veľmajstra maltézskych rytierov či počas návštevy albánskych biskupov. 
Imrich Gazda

Foto: vaticaninsider.lastampa.it

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo