Vlk, Zvolenský, Giordana: Kto je víťazom v kauze Bezák?

V citlivých prípadoch, akou kauza Bezák nesporne je, treba obzvlášť zvažovať, nielen čo sa povie, ale aj kedy ako.

Stanovisko Svätej stolice je reakciou na nedávne vyjadrenia kardinála Miloslava Vlka – aj keď jeho meno sa v texte priamo nespomína. Pred niekoľkými týždňami jeho vyjadrenia zapĺňali stránky novín – no menej je niekedy viac. Najmä v citlivých prípadoch, akou kauza Bezák nesporne je, treba obzvlášť zvažovať, nielen čo sa povie, ale aj kedy ako. Po mediálnej ofenzíve sa teraz kardinál ocitá v defenzíve. Bude zaujímavé sledovať, aká bude jeho reakcia.

Stanovisko vatikánskeho Štátneho sekretariátu prichádza v čase, keď už polemika okolo vyjadrení kardinála Vlka utíchla a pozornosť spoločnosti sa upriamila na iné témy. Nové stanovisko vdýchlo kauze nový impulz.

Nie je to však prvý prípad, čo Vatikán nečakane zareagoval na polemiku okolo odvolaného trnavského arcibiskupa. V októbri 2012 zaslal list predsedovi KBS Stanislavovi Zvolenskému priamo pápež Benedikt XVI. Zdôraznil v ňom, že sa starostlivo a vecne oboznámil s celým prípadom. Dôkladné skúmanie a objektívne posúdenie, a teda platnosť postupu odvolania, potvrdzuje aj najnovšie stanovisko.

K téme
Svätá stolica: Pri odvolaní Bezáka nebol potrebný dekrét

Zdieľať

Pápež ani Štátny sekretariát bežne nezasielajú takéto vysvetľujúce dokumenty. Oba listy sú teda jasným dôkazom, že dianie okolo Róberta Bezáka prerástlo naše hranice, ide o neštandardný prípad, pričom vo Vatikáne veľmi pozorne sledujú polemiku, ktorú vyvolal na Slovensku (a v Česku).

Dôkazom, že miestnu vravu počuť až do Vatikánu, sú slová o nevydávaní pápežského dekrétu v prípade odvolania biskupa. Od kompetentnej cirkevnej autority tieto slová zazneli prvýkrát až po tom, čo sa médiá chytili slov kardinála Vlka o jeho neexistencii.

Hra "kto z koho" nemá víťazov. Neutíchajúce naťahovačky majú zatiaľ len jediný výsledok – pošramotený obraz cirkvi ako inštitúcie plnej sporov a intríg.

Imrich Gazda

Foto: TASR/Michal Svítok

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo