Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. máj 2015

Vlk, Zvolenský, Giordana: Kto je víťazom v kauze Bezák?

V citlivých prípadoch, akou kauza Bezák nesporne je, treba obzvlášť zvažovať, nielen čo sa povie, ale aj kedy a ako. 20130702_bezak_010072787.jpg Stanovisko Svätej stolice je reakciou na nedávne vyjadrenia kardinála Miloslava Vlka – aj keď jeho meno sa v texte priamo ...

Vlk, Zvolenský, Giordana: Kto je víťazom v kauze Bezák?

V citlivých prípadoch, akou kauza Bezák nesporne je, treba obzvlášť zvažovať, nielen čo sa povie, ale aj kedy ako.

Stanovisko Svätej stolice je reakciou na nedávne vyjadrenia kardinála Miloslava Vlka – aj keď jeho meno sa v texte priamo nespomína. Pred niekoľkými týždňami jeho vyjadrenia zapĺňali stránky novín – no menej je niekedy viac. Najmä v citlivých prípadoch, akou kauza Bezák nesporne je, treba obzvlášť zvažovať, nielen čo sa povie, ale aj kedy ako. Po mediálnej ofenzíve sa teraz kardinál ocitá v defenzíve. Bude zaujímavé sledovať, aká bude jeho reakcia.

Stanovisko vatikánskeho Štátneho sekretariátu prichádza v čase, keď už polemika okolo vyjadrení kardinála Vlka utíchla a pozornosť spoločnosti sa upriamila na iné témy. Nové stanovisko vdýchlo kauze nový impulz.

Nie je to však prvý prípad, čo Vatikán nečakane zareagoval na polemiku okolo odvolaného trnavského arcibiskupa. V októbri 2012 zaslal list predsedovi KBS Stanislavovi Zvolenskému priamo pápež Benedikt XVI. Zdôraznil v ňom, že sa starostlivo a vecne oboznámil s celým prípadom. Dôkladné skúmanie a objektívne posúdenie, a teda platnosť postupu odvolania, potvrdzuje aj najnovšie stanovisko.

K téme
Svätá stolica: Pri odvolaní Bezáka nebol potrebný dekrét

Zdieľať

Pápež ani Štátny sekretariát bežne nezasielajú takéto vysvetľujúce dokumenty. Oba listy sú teda jasným dôkazom, že dianie okolo Róberta Bezáka prerástlo naše hranice, ide o neštandardný prípad, pričom vo Vatikáne veľmi pozorne sledujú polemiku, ktorú vyvolal na Slovensku (a v Česku).

Inzercia

Dôkazom, že miestnu vravu počuť až do Vatikánu, sú slová o nevydávaní pápežského dekrétu v prípade odvolania biskupa. Od kompetentnej cirkevnej autority tieto slová zazneli prvýkrát až po tom, čo sa médiá chytili slov kardinála Vlka o jeho neexistencii.

Hra "kto z koho" nemá víťazov. Neutíchajúce naťahovačky majú zatiaľ len jediný výsledok – pošramotený obraz cirkvi ako inštitúcie plnej sporov a intríg.

Imrich Gazda

Foto: TASR/Michal Svítok

 

Odporúčame

Na Slovensko pricestoval patriarcha Gregorios III. z Damašku

Na Slovensko pricestoval patriarcha Gregorios III. z Damašku

Slovensko v utorok navštívil najvyšší predstaviteľ melchitských kresťanov z Damašku, patriarcha Gregorios III. Po programe v hlavnom meste odíde na východ Slovenska. gregorios_iii.jpg Pozvanie, ktoré patriarchovi adresovali podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ a pr...

Svätá stolica: Pri odvolaní Bezáka nebol potrebný dekrét

Svätá stolica: Pri odvolaní Bezáka nebol potrebný dekrét

Štátny sekretariát Svätej stolice požiadal Apoštolskú nunciatúru na Slovensku, aby prostredníctvom Konferencie biskupov Slovenska zverejnila stanovisko k medializovaným informáciám k prípadu odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka. 20131011_bez07_4rs4257096006.jpg Stano...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.