Kríza v Libanone: maronitský patriarcha zvoláva svojich kolegov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kríza v Libanone: maronitský patriarcha zvoláva svojich kolegov

Rímsky pápež František a maronitský patriarcha a kardinál Bechara Boutros Rai. Foto: Vatican News

Predmetom rozhovorov vrcholových cirkevných predstaviteľov v Libanone má byť tragická situácia v krajine a legitímne požiadavky demonštrantov.

Vzhľadom na neutíchajúce masové protesty v krajine maronitský patriarcha a kardinál Bechara Boutros Rai, ktorý je najvyšším predstaviteľom najväčšej miestnej cirkvi v Libanone, pozval vo svojom pondelkovom večernom stanovisku katolíckych a pravoslávnych patriarchov a biskupov na stretnutie v sídle maronitského patriarchátu v Bkerké pri Bejrúte.

Predmetom rozhovorov vrcholových cirkevných predstaviteľov v Libanone má byť „tragická situácia v krajine“, „legitímne požiadavky“ demonštrantov a vládnym kabinetom schválené reformné plány.

Patriarcha Rai sa v nedeľu predčasne vrátil z cesty po Afrike. Už počas stretnutí s libanonskými komunitami v Benine a Nigérii neskrýval svoju solidaritu s demonštrantmi a ich požiadavkami, no súčasne ich odhováral od násilných protestov.

Nepokoje v Libanone

Dôvodom vypuknutia masových nepokojov v Libanone boli plány vlády zaviesť počas závažnej ekonomickej krízy nové dane. Libanončania totiž svojich politikov obviňujú z korupcie a zlého spravovania štátu.

Protesty v Bejrúte, Tripolise i ďalších veľkých mestách sa začali vo štvrtok. Ľudia vtedy takto vyjadrili nespokojnosť so zavedením 20-centového denného poplatku za četovacie služby – vrátane aplikácie WhatsApp, pretože štátny operátor zaznamenal vyše 30-percentné straty.

Hoci vláda medzitým oznámila zrušenie tohto poplatku, protestujúci začali požadovať aj rozsiahle reformy politického systému a sťažujú sa na problémy od úsporných opatrení po slabú infraštruktúru.

V reakcii na protesty vládny kabinet schválil v pondelok reformné plány premiéra Saada Harírího. Ten vo svojom 24-bodovom pláne navrhuje zrušiť dane za služby, obnoviť zníženie dôchodkov vojenského personálu a pristúpiť k privatizácii sektora mobilných služieb. Navrhuje aj 50-percentné zníženie platov ministrov a poslancov a stanovenie maximálnej výšky miezd pre ministrov, vládnych úradníkov, sudcov i vojakov v aktívnej službe. Premiérov plán obsahuje aj viacero protikorupčných opatrení, medzi ktorými vyniká zriadenie štátneho úradu na boj proti korupcii.

Harírí dal v piatok svojim koaličným partnerom 72-hodinové ultimátum na vyslovenie podpory reformám, ktoré sú podľa neho nevyhnutné pre oživenie zadlženej libanonskej ekonomiky. V sobotu podali demisiu štyria vládni činitelia – členovia dôležitej politickej kresťanskej strany Libanonské sily. Jej predseda Samir Geagea sa medzitým pripojil k požiadavke demonštrantov, a teda vyzval libanonského premiéra Harírího, aby odstúpil. Geagea je presvedčený, že Libanon potrebuje vládu bez účasti zástupcov súčasnej vládnucej politickej triedy. Jediné riešenie pre súčasnú krízu Geagea vidí v novom vládnom kabinete, ktorý bude zložený z nezávislých odborníkov.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo