Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. 11. 2019, 09:04

Súd poslal jehovistu na šesť rokov za mreže. V Rusku je organizácia zakázaná

Trest v rovnakej výške ruský súd vo februári tohto roku uložil aj Dennisovi Christensenovi, misionárovi Jehovových svedkov z Dánska, ktorý bol odsúdený za extrémizmus.
Súd poslal jehovistu na šesť rokov za mreže. V Rusku je organizácia zakázaná

Ilustračné foto – JW.org

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Na šesť rokov väzenia odsúdili v utorok v Rusku príslušníka náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia. Ako spresnila tlačová agentúra Interfax, súd v meste Tomsk na západe Sibíri uznal Sergeja Klimova za vinného z toho, že viedol organizáciu, ktorá bola v Rusku pred dvoma rokmi vyhlásená za extrémistickú a je zakázaná.

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy súd v Tomsku považoval za preukázané, že Sergej Klimov viedol miestnu pobočku náboženskej organizácie, vykonával bohoslužby a vyzýval veriacich, aby prerušili vzťahy s príbuznými, ktorí nie sú Jehovovými svedkami.

Údajne sa podieľal aj na nábore nových stúpencov, zbieraní finančných darov a obhajovaní zásady odmietať lekárske zákroky.

Obhajoba počas súdneho procesu trvala na tom, že o protiprávnom konaní Klimova neexistujú žiadne dôkazy. Argumentovala tiež, že výpovede utajeného svedka, ktorý proti Klimovovi svedčil, si v mnohom protirečia.

K téme
Útoky, zatýkanie či podpálené domy. Rusko rozbehlo prenasledovanie jehovistov Zdieľať

Samotný Klimov pred súdom deklaroval, že nepôsobil na čele zakázanej náboženskej organizácie, ale konal ako súkromná osoba. Upozornil, že v Rusku nie je zakázané praktizovať náboženstvo hlásané Jehovovými svedkami. Zdôraznil, že toto právo ruským občanom zaručuje ústava.

Echo Moskvy uviedlo, že ruské Centrum pre ľudské práva Memorial považuje Klimova za politického väzňa.

Agentúra AFP poznamenala, že trest uložený Klimovovi je najprísnejším rozsudkom, aký bol dosiaľ vynesený nad niektorým z ruských členov spoločnosti Jehovových svedkov. Prokuratúra pritom pre Klimova požadovala ešte o rok dlhší trest odňatia slobody.

Trest v rovnakej výške ruský súd vo februári tohto roku uložil aj Dennisovi Christensenovi, misionárovi Jehovových svedkov z Dánska, ktorý bol odsúdený za extrémizmus. Tento prípad vyvolal vo svete odsúdenie.

Podľa Európskej asociácie Jehovových svedkov je v Rusku stíhaných takmer 300 stúpencov jej učenia. Mnohí z nich nahlásili, že zo strany bezpečnostných zložiek boli vystavení fyzickému násiliu.

Nenásilné hnutie, známe v súčasnosti pod názvom Jehovovi svedkovia, vzniklo v Spojených štátoch na konci 19. storočia. Jehovovi svedkovia sú známi svojou podomovou misijnou činnosťou, rozdávaním náboženskej literatúry v uliciach, ale aj neakceptovaním krvných transfúzií, neúčasťou na politickom živote a odmietaním vojenskej služby.

Odporúčame