Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. 11. 2019, 19:24

Keď je všetko dostupné, ťažko sa hovorí nie

Mladým ľuďom dneška prajem, aby si uvedomovali veľkosť obiet, ktoré prinášali generácie ich rodičov a starých rodičov, a úprimne sa teším z nádeje, ktorú nosia vo svojich srdciach.
Keď je všetko dostupné, ťažko sa hovorí nie

Ilustračné foto – TASR

Bez mučenia sa priznám, že ma svrbí ruka napísať pár slov k tomu, čo sa deje medzi kresťanskými politickými stranami. Ale k tomu už bolo napísané až-až.

Odolám teda tomuto lákavému pokušeniu. Budem v dnešnom stĺpčeku trochu osobný a napíšem o svojich obavách a o dnešných mladých ľuďoch.

Ako sa blížil začiatok školského roka, premkla ma obava, či je to celé dobrý nápad, teda či už nie som na poslanie školského duchovného trochu pristarý. V podstate som vo veku rodičov svojich žiakov a študentov.

Zistil som však, že to má aj nesporné výhody. Určite mi nechýba patričný odstup a v dôsledku rednúcich vlasov (o bruchu sa tu baviť jednoducho nebudeme) azda aj istá dôstojnosť.

Za dôležité pokladám byť autentický. Svoju úlohu vidím najmä v možnosti formovať postoje mladých ľudí na katolíckych školách. Chcem spolu s nimi uvažovať nad významom viery a kresťanstva v každodennom živote, hľadať odpovede na ich otázky, vypočuť si ich kritický pohľad na Cirkev, svet a priľahlý vesmír a ponúknuť im možnosť sviatostného života.

Vážim si, keď sú moji študenti ku mne otvorení, pretože je to znakom dôvery. Zdieľať

Vážim si, keď sú moji študenti ku mne otvorení, pretože je to znakom dôvery. V študentoch, a to aj v prvých ročníkoch osemročného gymnázia, nevidím deti a mládež, ale budúcich lekárov, ekonómov, psychológov, právnikov..., jednoducho ľudí, ktorí budú mať potenciál pretvárať našu spoločnosť.

Najmä mladší sú trochu prekvapení, keď im vykám, ale tak to považujem za správne.

Je fascinujúce vidieť možnosti, ktoré dnešná doba mladým ľuďom ponúka. Od možnosti cestovať, kdekoľvek študovať, čokoľvek čítať až po možnosti, ktoré ponúkajú moderné technológie. Toto všetko mladí ľudia dnes pokladajú za takú samozrejmosť, akou je východ slnka.

Mladí sú dnes otvorení a sebavedomí a to len umocňuje ponúkané možnosti. Mám však pocit, že oná samozrejmosť je rizikom.

Keď je všetko samozrejme dostupné, nie je potrebné o to bojovať, netreba prinášať obety. Keď je všetko dostupné, ťažko sa hovorí nie.

Mladým ľuďom dneška prajem, aby si uvedomovali veľkosť obiet, ktoré prinášali generácie ich rodičov a starých rodičov, a úprimne sa teším z nádeje, ktorú nosia vo svojich srdciach.

Tá nádej je fascinujúca, ale autentická je až vtedy, keď sa opiera o skúsenosť minulosti.

 

Odporúčame