Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. marec 2020

Osem rád, ako prežiť slávenie svätej omše na diaľku

Kňaz arcidiecézy Toledo v Španielsku Miguel Garrigós pre agentúru ACI Prensa pripravil osem rád, ako prežiť slávenie svätej omše na diaľku.
Osem rád, ako prežiť slávenie svätej omše na diaľku

Ilustračné foto – TASR/AP

1. Pripravte si svoje srdce pred tým, než sa pripojíte k živému vysielaniu svätej omše. Bolo by dobré, keby ste si už vopred prečítali texty Božieho slova, ktoré budú prednesené pri svätej omši. Vážte si nesmierny dar, akým je sviatosť Eucharistie, a ďakujte Pánovi za to, že vám umožňuje duchovne sa s ním spojiť.

2. Ak sa chystáte sledovať vysielanie ako rodina, je to veľmi dobrá príležitosť dať deťom katechézu o každej časti svätej omše. Znížte však pri tom hlas, aby si deti uvedomili, že sa prežíva čosi posvätné.

3. Keď sa začne živé vysielanie, skúste odložiť bokom všetko ostatné. Nerozptyľujte sa venovaním pozornosti svojmu mobilu ani nerobte nič iné, čo by odvádzalo vašu pozornosť. S úprimnosťou srdca sa spojte s kňazom, ktorý v úkone kajúcnosti prosí o odpustenie hriechov, ktorých ste sa dopustili.

4. Aby sa vám podarilo udržať si pozornosť, odporúča sa živo sa zapojiť do slávenia a robiť tie isté liturgické úkony a gestá, ako keby ste boli na svätej omši v kostole. Jedná sa o gestá ako státie, sedenie či kľačanie, ale i prežehnanie sa a odpovedanie na kňazove výzvy. Pomáha to zvlášť tým najmenším.

5. V čase obetovania – keď kňaz obetuje chlieb a víno –  položte na paténu všetko, čo prežívate: vaše utrpenie a nádeje. Obnovte si predsavzatie ponúknuť Pánovi ako obetu celý svoj život.

Inzercia

K téme
Ako pozerať doma prenos svätej omše, radí biskup Haľko Zdieľať

6. S hlbokou úctou prežívajte zvlášť chvíľu premenenia. Ak je možné, kľaknite si a klaňajte sa tomuto veľkému tajomstvu lásky, ktoré sa stáva skutočne prítomným vždy, keď kňaz vyslovuje slová konsekrácie – premenenia a z chleba a vína sa stávajú telo a krv Ježiša Krista.

7. Keď sa modlíte modlitbu Otče náš, spojte sa v myšlienke so všetkými bratmi a sestrami, deťmi toho istého Nebeského Otca, ktorí roztrúsení po celom svete tak isto chvália nášho Pána.

8. V okamihu prijímania – ak je vám to možné – kľaknite si a prijímajte duchovne. Oživte v sebe túžbu prijať Ježiša Krista do svojho srdca. S vrúcnou láskou mu dajte najavo, ako veľmi by ste ho chceli prijať v Eucharistii. Kontemplujte očami srdca Pána, ktorý vás tak nesmierne miluje. Predložte mu všetky vaše úmysly, túžby a potreby. Poďakujte mu za jeho veľké milosrdenstvo. Môžete sa pomodliť aj niektoré modlitby, ktoré sú vhodné v tejto chvíli a ktoré nám zanechala kresťanská zbožnosť.

Na konci svätej omše poďakujte Pánovi, že ste sa prostredníctvom médií mohli zúčastniť svätej omše.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.