Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. júl 2020

Minikázeň

Inkulturácia

Ak ľud prijme Boha do svojej kultúry, čiže do svojho spôsobu života, viera v Boha sa v národe s Božou pomocou veľmi dlho udrží a národ robí ušľachtilým a kultúrnym.

Inkulturácia

Zdroj: Wikipedia

V nedeľu majú katolíci na Slovensku liturgickú slávnosť svätých Cyrila a Metoda. 

(1) Sú to veľké a významné postavy našich dejín. Pápež Pius XI. ich nazýva „synmi Východu, ktorí sú vlastne Byzantíncami podľa vlasti, Grékmi podľa rodu, Rimanmi podľa poslania a Slovanmi podľa svojej apoštolskej služby“ (Quod sanctum Cyrillum, 1927). 

Benedikt XVI. ich nazýva „apoštolmi Slovanov“ (s. 130) a Ján Pavol II. ich ustanovil za spolupatrónov Európy (Egregiae virtutis, 1981).

(2) Ich apoštolské poslanie a ohlasovanie evanjelia sa dá zhrnúť do jediného slova: inkulturácia (Benedikt XVI., 135). Ak ľud prijme Boha do svojej kultúry, čiže do svojho spôsobu života, viera v Boha sa v národe s Božou pomocou veľmi dlho udrží a národ robí ušľachtilým a kultúrnym. Toto svätí Cyril a Metod urobili, preto ich právom nazývame, že sú otcami našej viery, kultúry a vzdelanosti.

Povzbudenie: Nebojme sa aj dnes vkladať vieru do našej kultúry, lebo to veľmi pomôže nášmu osobnému i spoločenskému životu. 

Inzercia

Odporúčame