Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. október 2020

Sviatok

Anjeli strážni nás poznajú lepšie, ako sa poznáme my sami

Možno je potrebné oslobodiť sa od básničkovej mentality „anjeličku môj strážničku“ a prenechať ju jej primeranému veku.

Anjeli strážni nás poznajú lepšie, ako sa poznáme my sami

Ilustračné foto - TASR/AP

Romano Guardini píše, že anjel strážny je bytosť, ktorá pozná meno daného človeka.

„Meno“ vyjadruje v biblickom svete osobu, identitu, moje „ja“. Ale toto „ja“, kým žijem, nie je nikdy celkom hotové: je (či skôr „može byť“) v neustálom procese rastu. A anjel strážny je niekto, kto je poslaný tento proces sprevádzať, kto pozná moje autentické „ja“ lepšie ako ja sám: pozná moje meno. Anjel strážny je priateľ projektu môjho života, mojej osoby. Popri Autorovi života a jeho telesnej Matke je to môj najdôvernejší priateľ.

Možno je miestami potrebné oslobodiť sa od básničkovej mentality „anjeličku môj strážničku“ a prenechať ju jej primeranému veku. Vznešený spoločník môjho rastu je hodný úsilia o uvedomelé, veku primerané priateľstvo, ktoré bude prinášať svoje ovocie.

Dnešná liturgia nám ponúka úryvok z Exodu (23, 20-23a), zo starej homílie, ktorá uzatvára zbierku predpisov zmluvy. Jej druhý verš (23, 21), vyjadrujúci poučenie o správaní sa k anjelovi, je v kontexte úryvku dôrazný i príťažlivý. Nasleduje po úvodnej informácii (23, 21), ktorá má v poetickej rovine pokojný, plynulý ráz.

No spomenutý druhý verš už obsahuje rázne usmernenia, má krátke riadky a dodáva výroku vznešenú dramatickosť. Táto dramatickosť zostruje napätie medzi istým prísľubom krajiny zo strany Boha a neistotou, plynúcou z ľudskej slobody.

V hebrejskom znení verša sú peknou zvukovou hrou prepojené slová „buď pozorný“, „počúvaj“ a „moje meno“. Uvádzam doslovný preklad:

Buď pozorný voči nemu

Inzercia

a počúvaj jeho hlas;

a nevzdoruj mu

lebo neodstráni (dosl. „neodnesie“) vaše viny

lebo moje meno je v ňom.

Mnohí svätí sa tešili vnímateľnej prítomnosti svojho anjela. Mária Margita Alacoque píše napríklad o jednej svojej skúsenosti takto:

„Často som sa tešila prítomnosti môjho verného anjela strážcu a bola ním napomenutá. Raz, keď som sa chcela zapojiť do rozhovoru o manželstve jednej príbuznej, dal mi poznať, že to bolo nevhodné a prísne ma napomenul a povedal mi, že ak sa budem zaoberať podobnými intrigami, schová mi svoju tvár.“

Odporúčame