Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. október 2015

Pápež František vyzval k ozdravnej decentralizácii v cirkvi

Účastníci prebiehajúcej Synody biskupov si pripomenuli 50. výročie jej zriadenia. V pozícii generálneho sekretára ju v minulosti manažoval aj Slovák. Pápež František pri tejto príležitosti vyzval cirkev k posilneniu synodality.

Pápež František vyzval k ozdravnej decentralizácii v cirkvi

Synodu biskupov zriadil v polovici septembra 1965 pápež Pavol VI., ktorý tak reagoval na žiadosť účastníkov končiaceho Druhého vatikánskeho koncilu.

Na slávnostnej spomienke, ktorá prebehla cez víkend v Aule Pavla VI. vo Vatikáne, kardinál Christoph Schönborn zdôraznil, že koncil a synoda sú nerozlučne späté, keďže synoda je privilegovaným miestom interpretácie koncilu. Vzorom synody je podľa Schönborna prvý koncil apoštolov v Jeruzaleme, ktorý sa niesol v duchu priamosti, misijnosti a spoznávania Božej vôle.

K téme
Čo je to biskupská synoda Zdieľať

Na prednášku viedenského arcibiskupa nadviazali zástupcovia piatich kontinentov, ktorí priblížili význam synody z rôznych pohľadov. Na slávnosti sa zúčastnil aj slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý bol generálnym sekretárom Synody biskupov v rokoch 1979 – 1985.

Inzercia

Hlavný príhovor predniesol pápež František, ktorý označil cirkev a synodu za synonymá, keďže v gréčtine toto slovo znamená kráčať spolu. „Práve cesta synodality je cestou, ktorú Boh očakáva od cirkvi tretieho tisícročia,“ povedal František, podľa ktorého má synodalita tri úrovne: pastoračné rady, kňazské rady či kapituly na miestnych úrovniach, partikulárne snemy a biskupské konferencie na úrovni cirkevných provincií a Synodu biskupov na celocirkevnej úrovni. Pápežovou úlohou podľa Františka nie je zastupovať miestne episkopáty, a preto je nevyhnutné pokračovať v „ozdravnej decentralizácii“.

Vatikanista Andrea Tornielli z portálu Vatican Insider pripomenul, že synodalita je jedným z charakteristických princípov ortodoxných cirkví.

Synodalita má jasné ekumenické dôsledky aj podľa samotného Františka. „Pápež nestojí osamotený nad cirkvou, ale v jej vnútri ako pokrstený medzi pokrstenými a vnútri biskupského zboru ako biskup medzi biskupmi, a je zároveň povolaný – ako nástupca apoštola Petra – viesť Rímsku cirkev, ktorá všetkým cirkvám predsedá v láske,“ dodal František, ktorý sa zároveň prihlásil k úsiliu pápeža Jána Pavla II. nájsť novú formu vykonávania pápežského primátu.

Foto: TASR/AP; Infografika: Peter Balberčák

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.