Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. november 2020

Svet východného kresťanstva

Pravoslávna cirkev Ukrajiny naďalej rozdeľuje ostatné pravoslávne cirkvi

Ukrajinskí gréckokatolíci v Taliansku majú nového exarchu. Sté výročie jurisdikčného znovuzjednotenia srbského pravoslávia.

Pravoslávna cirkev Ukrajiny naďalej rozdeľuje ostatné pravoslávne cirkvi

Cyperský arcibiskup Chrysostomos (Dimitriou). Foto – TASR/AP

Najvyšší predstaviteľ autokefálnej Cyperskej pravoslávnej cirkvi arcibiskup Chrysostomos (Dimitriou) spomenul na bohoslužbe medzi najvyššími predstaviteľmi autokefálnych cirkví aj kyjevského metropolitu Epifanija (Dumenka), najvyššieho predstaviteľa Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Spomenutím metropolitu pri vysviacke nového biskupa pre cyperské mesto Arsinoe 24. októbra vladyka Chrysostomos nepriamo uznal autokefáliu a legitimitu Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Uznanie na konci roku 2018 založenej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorej ekumenický patriarcha Bartolomej v januári 2019 udelil autokefáliu, odvtedy štiepi rodinu autokefálnych pravoslávnych cirkví byzantského obradu. Dosiaľ Pravoslávnu cirkev Ukrajiny uznala okrem Ekumenického patriarchátu len autokefálna Grécka pravoslávna cirkev a autokefálny Alexandrijský pravoslávny patriarchát.  

Ešte v ten istý deň limassolský metropolita Athanasios (Nikolaou) s tromi ďalšími hierarchami Cyperskej pravoslávnej cirkvi vydal vyhlásenie, v ktorom ostro odsúdili počínanie najvyššieho predstaviteľa svojej cirkvi. Vo vyhlásení vyjadrili „veľké znepokojenie a hlboký smútok“ a označili takýto postup za „hrubé porušenie synodálneho, kolektívneho a demokratického zriadenia našej pravoslávnej cirkvi“.

Arcibiskup Chrysostomos predostrel na zasadaní Svätej synody 9. septembra otázku uznania Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, no biskupi rozhodli, že sa o nej bude rokovať až na nasledujúcom zasadaní, aby všetci členovia synody mohli predostrieť svoj postoj a prijať synodálne rozhodnutie.

Podľa metropolitu Athanasia a jeho spoločníkov arcibiskup Chrysostomos zhoršuje už beztak napätú situáciu pravoslávnych cirkví a zväčšuje nebezpečenstvo rozkolu. Na záver vyzvali biskupov Cyperskej cirkvi, aby žiadali mimoriadne zasadanie Svätej synody s cieľom objasniť túto otázku.

Ukrajinskí gréckokatolíci v Taliansku majú nového exarchu

Pápež František vymenoval biskupa Dionisia Lachovicza za apoštolského exarchu pre ukrajinských gréckokatolíckych veriacich v Taliansku. Od roku 2009 nový exarcha pôsobil ako apoštolský vizitátor pre ukrajinských gréckokatolíckych veriacich v Taliansku a Španielsku.

Exarchát pre ukrajinských gréckokatolíckych veriacich v Taliansku bol zriadený v júli 2019 a za jeho dočasného správcu bol vymenovaný kardinál Angelo De Donatis, vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu.

Vymenovaním biskupa Lachovicza získala ukrajinská pastorácia v Taliansku stabilnú formu. Počet ukrajinských gréckokatolíckych veriacich v Taliansku sa odhaduje na 70-tisíc, ide o 145 farností a 62 kňazov. Katedrálou exarchátu je kostol Santi Sergio e Bacco v Ríme.

Inzercia

Na konci 20. storočia prudko stúpla migrácia ukrajinských katolíkov do Talianska. Pastoráciu pôvodne organizoval Úrad služby migrantom Talianskej biskupskej konferencie (CEI), zodpovednosť za jednotlivé ukrajinské gréckokatolícke farnosti mali miestni biskupi latinského obradu.

Dionisio Lachovicz pochádza z Brazílie, narodil sa v roku 1946 v rodine s ukrajinskými koreňmi v brazílskom spolkovom štáte Santa Catarina. V mladom veku vstúpil do Rádu svätého Bazila Veľkého a v roku 1972 bol vysvätený za kňaza.

Po ďalších štúdiách na rímskych univerzitách Gregoriana a na Sant’Anselmo pracoval Lachovicz v Brazílii v pastoračnej a akademickej oblasti, osem rokov bol rektorom v kňazskom seminári v brazílskom meste Curitiba. V roku 1991 prišiel na Ukrajinu, aby po rokoch komunistického útlaku vybudoval filozofické a teologické kurzy baziliánskeho rádu.

V decembri 2005 bol ustanovený za pomocného biskupa pre gréckokatolícku archieparchiu Kyjeva a Haliče. Jeho biskupská vysviacka sa uskutočnila vo februári 2006 v brazílskom meste Prudentopolis.

Sté výročie jurisdikčného znovuzjednotenia srbského pravoslávia

Pred sto rokmi sa podarilo odstrániť jurisdikčnú roztrieštenosť srbského pravoslávia, keď sa 31. októbra 1920 v belehradskej katedrále intronizovaný Dimitrije Pavlovič († 1930) stal súčasne „arcibiskupom Peče, metropolitom Belehradu a Karlovci a patriarchom Srbov“.

V roku 1766 Osmani zrušili Pečský patriarchát Srbov a ich eparchie podriadili jurisdikcii Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. V roku 1848 cisár František Jozef nechal povýšiť Karlovackú metropóliu Srbov žijúcich v Habsburskej monarchii na Karlovacký patriarchát.

Proces jurisdikčného znovuzjednotenia srbského pravoslávia sa mohol začať po tom, čo sa na základe Trianonskej mierovej zmluvy (4. jún 1920) mesto Sremski Karlovci stalo súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov.

Srbská pravoslávna cirkev je autokefálna. Jej patriarcha sídli v Belehrade a má okolo deväť miliónov veriacich. Srbskí pravoslávni majú 36 eparchií, z toho po tri v západnej Európe a USA a jednu v Austrálii. Pestujú byzantský obrad, používajú juliánsky kalendár, bohoslužbu slávia v cirkevnoslovanskom a srbskom jazyku.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.