Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
04. máj 2021

Konflikt Ruska a Ukrajiny

Zelenskyj zaskočil Putina aj pápeža. Navrhol im stretnutie vo Vatikáne

Napriek odvážnemu nápadu sa skoré stretnutie prezidentov Putina a Zelenského naďalej javí ako nepravdepodobné.

Zelenskyj zaskočil Putina aj pápeža. Navrhol im stretnutie vo Vatikáne

Pápež František a Vladimir Putin počas stretnutia v roku 2015 vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred niekoľkými dňami zaujal prekvapivým návrhom. V rozhovore pre taliansky denník La Repubblica, publikovanom 28. apríla, povedal, že je nevyhnutné stretnutie, aby sa ukončila vojna na východnej Ukrajine a vykročilo sa cestou k spravodlivému a trvalému mieru.

Podľa ukrajinského prezidenta by ideálnym miestom pre takýto dialóg bol Vatikán. „Svätá stolica je globálna morálna autorita, ktorá vždy účinne zohrávala rolu sprostredkovateľa, pretože je vždy nestranná a spoľahlivá pre všetky strany konfliktu,“ uviedol Zelenskyj.

Pápež je „prorokom mieru“ a mediátor s takouto autoritou môže vytvoriť dôveru, ktorá chýbala pri doterajších pokusoch o dosiahnutie dohody, dodal ukrajinský prezident.

Kremeľ reagoval zdržanlivo. Moskva a zjavne ani Vatikán doposiaľ nedostali od Kyjeva oficiálny návrh na takéto stretnutie, uviedol ešte v ten istý deň hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Neviem, či je prezident Putin ochotný niekam ísť,“ dodal.

Podobný hlas zaznel z Vatikánu. Nemáme „žiadnu vedomosť“ o možnom stretnutí Putina a Zelenského, povedal kuriálny kardinál Leonardo Sandri pre denník La Repubblica. Prefekt Kongregácie pre východné cirkvi poukázal na mediačnú činnosť už existujúcej Minskej skupiny OBSE. Prípadná podpora zo strany Svätej stolice by sa mohla konať najskôr v tomto rámci, povedal Sandri. 

Zelenského návrh prekvapil aj väčšieho arcibiskupa Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslava Ševčuka, ktorý je zároveň predsedom Celoukrajinskej rady cirkví a náboženských organizácií. Pred novinármi v Kyjeve povedal, že sa o ňom dozvedel prostredníctvom médií.


Pápež František sa s ukrajinským prezidentom a jeho manželkou naposledy stretol vo februári 2020. Foto – TASR/AP

Koncom apríla Zelenskyj prijal aj najvyšších predstaviteľov oboch pravoslávnych cirkví na Ukrajine a väčšieho gréckokatolíckeho arcibiskupa. Na stretnutí s metropolitom Onufrijom (Berezovským) z Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu, s metropolitom Epifanijom (Dumenkom) z Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny a s väčším gréckokatolíckym arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom prezident Zelenskyj požiadal cirkevných vodcov, aby uplatnili všetok svoj vplyv s cieľom dosiahnuť skutočné prímerie na východe Ukrajiny.

Na frontovej línii na Donbase boli v uplynulých týždňoch znovu mŕtvi pri prestrelkách medzi ukrajinskou armádou a separatistami. Okrem toho Rusko uskutočnilo veľké vojenské manévre pri hraniciach s východnou Ukrajinou, čo len stupňovalo v Kyjeve obavy z možnej vojenskej operácie.

Pripomeňme, že v roku 2014 Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a navyše pomohlo militantným separatistom dostať pod svoju kontrolu Donbas, a tým ho odtrhnúť Kyjevu.

Inzercia

Začiatkom predminulého týždňa Rusko prekvapivo oznámilo, že stiahne jednotky. Celoukrajinská rada cirkví a náboženských organizácií už predtým vyzvala na „veľkonočný mier“.

Ukrajinci veria v príchod pápeža

Arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, ktorý stojí na čele Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, vyjadril nádej, že pápež František navštívi Ukrajinu. Povedal to v rozhovore pre pápežskú nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

„Rovnako ako nedávno navštívil Irak, rovnako ako bude navštevovať rôzne krajiny sveta napriek ťažkostiam, ktoré prináša covid, tak aj Ukrajina očakáva návštevu Svätého Otca,“ uviedol arcibiskup Ševčuk.

Zároveň pripomenul, že na návštevu krajiny ho v marci počas návštevy Vatikánu opätovne pozval premiér Denys Šmyhal.

„Spomínam si, ako mi jedna stará žena nedávno povedala: Keď Svätý Otec príde a dotkne sa ukrajinskej zeme, vojna sa skončí,“ dodal arcibiskup Ševčuk.

Pápež František ešte 18. apríla vyjadril znepokojenie nad vývojom na východe Ukrajiny. V rámci príhovoru pred poludňajšou modlitbou Raduj sa, nebies Kráľovná apeloval na konfliktné strany: „Prosím vás, mocne nabádam, aby sa vyhlo nárastu napätia a aby sa, naopak, prejavili gestá, ktoré dokážu podporiť vzájomnú dôveru a pomôcť takému potrebnému a takému vytúženému zmiereniu a pokoju.“

Zaiste aj v reakcii na pápežov apel 20. apríla Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie „kdekoľvek na Donbase, kde prebieha konflikt“. Ruský prezident odpovedal, že „ak sa hovorí o problémoch Donbasu, tak ukrajinský prezident by sa mal stretnúť predovšetkým s hlavami autonómnych regiónov Lugansko a Donecko“ a až potom hodnotiť zostávajúce problémy s Ruskom.


Pápež František a ukrajinský gréckokatolícky arcibiskup Sviatoslav Ševčuk počas stretnutia v roku 2013. Foto – TASR/AP

Podľa slov ruského komentátora Vladimira Rozanského „týmto spôsobom sa Putin naďalej ‚vyhovára‘ z konfliktu a navrhuje sa ako ‚tretia strana‘ medzi nacionalistami a separatistami na Ukrajine“. Ruský vodca dodal, že za týchto podmienok rád kedykoľvek privíta Zelenského v Moskve.

Zelenskyj následne oznámil, že poveril vedúceho prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka úlohou zorganizovať stretnutie s Putinom, a zdôraznil, že ho viac zaujíma obsah stretnutia než miesto jeho uskutočnenia.

Hovorca Kremľa Peskov zopakoval, že Rusko nevidí potrebu takého stretnutia v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Donbase, na ktorom sa Rusko nezúčastňuje priamo; a okrem toho sa od Ukrajiny očakáva konkrétny návrh miesta.

Veľmi pravdepodobne v reakcii na slová hovorcu Kremľa vyslovil Zelenskyj návrh stretnúť sa vo Vatikáne. „Stretnutie však zostáva v nedohľadne, a to aj preto, lebo Ukrajina sa nemieni vopred stretnúť s donbaskými separatistami, uznanými Moskvou, ale nie Kyjevom,“ konštatuje komentátor Rozanskij.

Zároveň dodal, že „navrhované stretnutie v každom prípade slúži zmareniu vyhliadky na obnovenie nepriateľstva vo veľkom rozsahu a je spojené s možnosťou stretnutia Putina a Bidena, o ktorom sa tiež hovorí už niekoľko dní. Americký prezident ohlásil nadchádzajúcu cestu do Európy a je pravdepodobné, že sa chce stretnúť aj s kremeľským ‚zabijakom‘. Ťažko budú Biden a Putin môcť uložiť podmienky Ukrajine, no v každom prípade to bude mať nejaké následky na konflikt v Donbase“.

Odporúčame