Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
10. máj 2021

Nemecká cirkev

Hromadné požehnávanie homozväzkov pobúrilo aj progresívneho šéfa biskupov

Láska zvíťazí, vyhlásili nemeckí kňazi a na protest proti Vatikánu zorganizovali požehnávanie homosexuálnych párov.

Hromadné požehnávanie homozväzkov pobúrilo aj progresívneho šéfa biskupov

Kňaz Wolfgang Roth požehnáva lesbický pár v Kostole sv. Benedikta v Mníchove. Foto – TASR/AP

Desiatky katolíckych chrámov po celom Nemecku v pondelok otvorili svoje brány pre páry, ktoré chcú prijať cirkevné požehnanie.

Nebolo by na tom nič výnimočné, keby „obrady požehnania pre milujúcich sa“ (Segnungsgottesdiensten für Liebende) s mottom #liebegewinnt (#láskazvíťazí) neboli určené predovšetkým pre homosexuálne páry.

Túto iniciatívu ešte 15. marca ohlásila trojica nemeckých kňazov – Bernd Mönkebüscher, Burkhard Hose a Carsten Leinhäuser. Dátum nebol náhodný – práve v tento deň Kongregácia pre náuku viery vydala stanovisko, ktorým dala zamietavú odpoveď na otázku (dubium), či cirkev môže požehnávať zväzky osôb rovnakého pohlavia.

„Požehnávam budovy aj poľnohospodárske stroje, tak prečo nie ľudí, ktorí sa vzájomne milujú?“ vyhlásil Hose, ktorý je vysokoškolským kaplánom vo Würzburgu.

Zároveň podľa National Catholic Reporter dodal, že práve 10. mája si pravoslávna cirkev pripomína patriarchu Noeho, ktorému dal Boh po potope sveta znamenie dúhy. Práve jej farby sa stali symbolom LGBTI hnutia. Hose tým narážal na skutočnosť, že Ruská pravoslávna cirkev má na požehnávanie homosexuálnych zväzkov rovnaký názor ako Vatikán a stanovisko Kongregácie pre náuku viery spred dvoch mesiacov ocenila.   

K výzve trojice kňazov požehnávať všetky páry, ktoré sa milujú, sa medzičasom pripojilo približne 2 600 nemeckých kňazov, diakonov a pastoračných asistentov.

Podobne aj tri stovky rakúskych kňazov a diakonov z liberálnej platformy Pfarrer-Initiative ohlásili, že v požehnávaní homosexuálnych zväzkov budú pokračovať aj naďalej.  

Nie „či“, ale „ako“

Diecéza Essen pri tejto príležitosti pred niekoľkými dňami usporiadala online sympózium, ktorého hlavným posolstvom bolo, že otázkou nie je, „či“ homosexuálne zväzky požehnávať, ale len „ako“ to robiť. Medzi spíkrami bol aj generálny vikár diecézy Klaus Pfeffer či profesor teológie Benedikt Kranemann, podľa ktorého by požehnanie homosexuálnych zväzkov malo byť súčasťou liturgie zahŕňajúcej ohlasovanie Božieho slova, modlitbu požehnania a výmenu prsteňov.

Essenský biskup Franz-Josef Overbeck, ktorý je zároveň nemeckým vojenským ordinárom, už predtým oznámil, že kňazom požehnávajúcim homosexuálne páry nehrozia z jeho strany žiadne cirkevné tresty.  


Predseda Nemeckej biskupskej konferencie Georg Bätzing. Foto - Julia Steinbrecht/KNA

Okrem neho sa k požehnávaniu homozväzkov pozitívne vyjadrili aj ďalší nemeckí biskupi, napríklad kardinál Reinhard Marx (Mníchov), Helmut Dieser (Aachen), Franz-Josef Bode (Osnabrück), Peter Kohlgraf (Mainz), Heinrich Timmerevers (Drážďany) či Georg Bätzing (Limburg), ktorý je v súčasnosti predsedom Nemeckej biskupskej konferencie.

Opačný názor zastávajú kardinál Rainer Maria Woelki (Kolín nad Rýnom), Stephan Burger (Freiburg), Ulrich Neymeyr (Erfurt), Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Wolfgang Ipolt (Görlitz), Stefan Oster (Passau) či Rudolf Voderholzer (Regensburg).

Inzercia

Predseda biskupov Bätzing: Nie je to dobrý nápad

Napriek tomu, že predseda nemeckých biskupov je zástancom požehnávania homosexuálnych zväzkov, iniciatívu #liebegewinnt neocenil. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil koncom apríla, naopak, uviedol, že takáto forma protestu proti Vatikánu nie je vhodná ani užitočná a nepredstavuje cestu vpred.

Vhodným fórom pre diskusiu o tejto téme je podľa Bätzinga tzv. synodálna cesta. Takýto názov nesie reformný proces „obnovy a obrátenia“ nemeckej cirkvi, v ktorého centre stoja štyri témy: zneužívanie moci, sexuálna morálka, kňazský celibát a postavenie žien v cirkvi. V denníku Postoj sme o tom naposledy písali na tomto mieste.    

V rozhovore pre taliansky spravodajský portál ACI Stampa Bätzing zároveň odmietol obvinenia z vyvolávania schizmy a snahy založiť nemeckú národnú cirkev. „Naše puto s Rímom a Svätým Otcom je veľmi úzke,“ povedal minulý týždeň.

Reakcia biskupa Bätzinga na „obrady požehnania pre milujúcich sa“

K výzve dušpastierok a dušpastierov k „obradom požehnania pre milujúcich sa“ predseda Nemeckej biskupskej konferencie, biskup Dr. Georg Bätzing vyhlasuje:

Skupina katolíckych dušpastierok a dušpastierov vyzýva k celonemeckým „obradom požehnania pre zamilovaných“ v termíne 10. mája 2021. Obzvlášť sa majú v tento deň požehnávať partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Iniciátori výslovne vystupujú proti nóte Kongregácie pre náuku viery z 15. marca, ktorá sa venuje otázke, či cirkev má právomoc požehnávať zväzky osôb rovnakého pohlavia, a odpovedá záporne.

Po výmene názorov v Stálej rade Nemeckej biskupskej konferencie pred niekoľkými dňami by som chcel dôrazne konštatovať: Samozrejme, ľudia s homosexuálnou orientáciou, aj tí, ktorí žijú v partnerstve osôb rovnakého pohlavia, majú svoje miesto v cirkvi. Sú u nás vítaní. K pastoračnej službe cirkvi patrí vyhovieť všetkým týmto ľuďom v konkrétnych situáciách na ich životnej ceste a pastoračne ich sprevádzať.

V tejto súvislosti však nepovažujem verejné akcie, ako sú naplánované na 10. mája, za nápomocné a za cestu vpred. Obrady požehnania majú svoju vlastnú teologickú dôstojnosť a pastoračný význam. Nie sú vhodné ako nástroj na politické manifestácie alebo protestné akcie.

Zopakujem, čo som povedal už 15. marca 2021: V Nemecku a v ďalších častiach univerzálnej cirkvi už dlhšie prebiehajú diskusie, ako možno únosnými argumentmi ďalej rozvíjať cirkevnú morálku, aj vo veci homosexuality – na podklade základných právd viery a mravov, postupujúcej teologickej reflexie a tiež v otvorenosti voči novším výsledkom humanitných vied a životným situáciám dnešných ľudí.

K tomu patrí aj primeraná diskusia o otázke obradov požehnania. Synodálna cesta je v súčasnej situácii ústredným miestom na komplexné prediskutovanie témy vydarených vzťahov.

Preložil o. Ján Krupa.

Profesor teológie Chad Pecknold z Americkej katolíckej univerzity vo Washingtone je presvedčený, že biskup Bätzing navrhuje nemožné a jeho koncept doktrinálneho vývoja je chybný.

„Cirkev nemôže požehnať hriech a nemôže meniť večné pravdy, ktoré nám Kristus odovzdal raz a navždy,“ povedal Pecknold pre Catholic News Agency a dodal: „Bätzingova tzv. synodálna cesta v skutočnosti nie je cestou vpred, ale je cestou von zo spoločenstva s Rímom.“  


Interview s kardinálom Georgeom Pellom.

Schizmy v nemeckej cirkvi sa obáva aj taliansky kardinál Camillo Ruini, ktorý bol 16 rokov predsedom Talianskej biskupskej konferencie. „Z celého srdca dúfam, že nedôjde k nijakému rozkolu, modlím sa za to,“ povedal 90-ročný Ruini v rozhovore pre denník Il Foglio.

„Boh žehná hriešnemu človeku takým spôsobom, že mu umožní nechať sa ním zmeniť, ale nemôže žehnať hriech,“ uviedol kardinál s tým, že otázka, prečo cirkev nechce požehnávať homosexuálne zväzky, je zavádzajúca, pretože cirkev jednoducho nemá moc tak robiť.

V podobnom duchu ako Ruini a Pecknold sa vyjadril aj austrálsky kardinál George Pell, podľa ktorého liberálne kresťanstvo skôr či neskôr skončí v agnosticizme a prestane byť zaujímavé.

„Sú tu najrôznejšie hlasy, ktoré sa nás snažia vytlačiť z verejného priestoru a poúčajú nás, že by sme nemali robiť to ani tamto,“ upozornil Pell v rozhovore pre EWTN a všetkých cirkevných predstaviteľov vyzval, aby mali odvahu obhajovať tradičné učenie cirkvi aj vtedy, keď je to nepopulárne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.