Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
29. máj 2021, 11:11

Fulton Sheen

Diecéza napriek komplikáciám naďalej podporuje blahorečenie populárneho biskupa

Diecéza napriek komplikáciám naďalej podporuje blahorečenie populárneho biskupa

Zdroj: Wikipedia

Odklad beatifikačnej slávnosti spôsobila atmosféra sexuálnych škandálov aj súdny spor medzi dvoma diecézami o Sheenovo telo.

Známy americký biskup Fulton Sheen (1895 – 1979) mal byť uctievaný ako blahoslavený už 18 mesiacov. Beatifikačná svätá omša naplánovaná na 21. decembra 2019 však bola na poslednú chvíľu zrušená a odložená na neurčito.

„Naďalej podporujeme proces jeho blahorečenia a kanonizácie,“ vyhlásil začiatkom mesiaca biskup koadjútor diecézy Peoria Louis Tylka v Katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Povedal to počas svätej omše, pri ktorej si pripomenuli 126. výročie narodenia biskupa Sheena. Práve v tomto chráme bol vysvätený za kňaza a sú tu uložené aj jeho telesné pozostatky.

Dôvodom odloženia beatifikácie boli obavy niektorých amerických biskupov, že meno jedného z najpopulárnejších amerických duchovných 20. storočia by sa mohlo objaviť v záverečnej správe z vyšetrovania sexuálneho zneužívania v Newyorskej arcidiecéze, kde Fulton Sheen pôsobil ako pomocný biskup v rokoch 1951 – 1966.

O odklad blahorečenia žiadal najmä biskup diecézy Rochester v štáte New York Salvatore Ronald Matano. Ide o diecézu, na čele ktorej Fulton Sheen stál v rokoch 1966 – 1969.

Objavili sa aj názory, že beatifikačná slávnosť by nebola vhodná v čase, keď americká cirkev čelí škandálom v súvislosti so sexuálnym zneužívaním maloletých, do ktorých boli zapletení aj samotní biskupi. V roku 2019 bol dokonca z kňazského stavu prepustený kardinál Theodore McCarrick. No a práve v tomto roku bolo naplánované aj Sheenovo blahorečenie.

S týmto rokom sa navyše spája aj súdny spor medzi diecézami New York a Peoria o Sheenovo telo. Jeho rodina totiž vzniesla žiadosť, aby biskupovo telo bolo prenesené z Katedrály sv. Patrika v New Yorku, kde bol pôvodne pochovaný, do novej hrobky v katedrále v Peorii. Newyorská arcidiecéza sa bránila tým, že Sheen chcel byť pochovaný práve v Katedrále sv. Patrika.

Súdny spor sa napokon skončil víťazstvom pozostalých a 27. júna 2019 boli biskupove ostatky prenesené do katedrály v Peorii.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.