Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
02. jún 2021

Katolícke školy v Kanade

Kardinál chcel mať jún mesiacom Božského srdca, školy si vybrali tému LGBTI

Niektoré katolícke školy sa rozhodli vyvesiť dúhové vlajky. Podľa kardinála je kríž dostatočný symbol inklúzie.

Kardinál chcel mať jún mesiacom Božského srdca, školy si vybrali tému LGBTI

Dúhová vlajka v utorok 1. júna v americkom Chicagu. Foto: TASR/AP

Veľvyslanectvo Spojených štátov pri Svätej stolici vyvesilo v utorok dúhovú vlajku na podporu LGBTI. Vyvesená bude celý jún, ktorý ambasáda oslavuje ako „mesiac hrdosti“.

„Spojené štáty rešpektujú dôstojnosť a rovnosť LGBTQI+ ľudí. LGBTQI+ práva sú ľudskými právami,“ uviedla ambasáda na Twitteri.

Dúhové vlajky sa v tomto kontexte riešili na americkom kontinente aj počas uplynulých dní. Časť katolíckych škôl v kanadskej provincii Ontário sa totiž rozhodla pre rovnaký krok – vyhlásili mesiac jún za mesiac LGBTI, vonkajším znakom má byť práve dúhová vlajka na školách.

Dúhová vlajka alebo kríž?

Začiatkom mája školská rada katolíckych škôl Toronta schválila vyhlásenie, že jún bude každoročne mesiacom LGBTI. A ďalej, že dúhová vlajka bude viať pred každou školou, má byť tiež pred každou kanceláriou miestnej školskej rady.

Prsty v tom má bývalá premiérka Ontária Kathleen Wynne, ktorá sa hlási k LGBTI komunite i kresťanskej viere. Podľa kanadskej rozhlasovej stanice CBC Wynne naliehala na dozornú radu škôl v Toronte, aby sa pripojili ku školám v oblasti Thunder Bay a Waterloo a vyslali tak signál inklúzie formálnym vyhlásením mesiaca hrdosti.

„S vaším postavením najväčšej katolíckej školskej rady v provincii súvisí aj zodpovednosť, ktorú máte ako líder, obzvlášť v témach, ktoré naďalej rozdeľujú katolícku komunitu,“ povedala Wynne.

Inú predstavu o tom, ako prežiť jún, mal arcibiskup Toronta kardinál Thomas Collins. Ten upriamuje pozornosť na kríž ako skutočný symbol inklúzie. Podľa diecézy je kríž – viditeľný na vchode do každej katolíckej školy – vhodným symbolom, ktorý reprezentuje vieru, inklúziu a prijatie druhých.  

„Kríž na katolíckych školách a každom kostole, nemocnici alebo inštitúcii predstavuje náš záväzok, že každý, kto vojde do týchto budov, je vítaný a milovaný vo svojej kráse a jedinečnosti ako Božie dieťa,“ uviedla arcidiecéza vo svojom vyhlásení.

„Je to hlavný symbol našej kresťanskej viery, pozýva nás kontemplovať štedrú a obetavú lásku Ježiša, ktorý položil život za náš všetkých,“ dodáva. Podľa arcidiecézy rodičia urobili jasnú voľbu, keď dali svoje deti na katolícke školy.

Ako ozrejmuje Catholic News Agency, katolícke školy v Ontáriu nie sú vlastnené diecézami, ale financované daňovými poplatníkmi. Biskupi určujú školám katechetické osnovy, zabezpečujú vysluhovanie sviatostí či pastoráciu, no nemajú kontrolu nad volenými školskými orgánmi.

Základné pravidlá fungovania týchto škôl stanovujú miestne úrady, zatiaľ čo konkrétne rozhodnutia prijímajú dozorné rady škôl zvolené katolíkmi v čase komunálnych volieb.

V oblasti Toronta je na 196 základných a stredných katolíckych školách spolu 92-tisíc žiakov a 14-tisíc zamestnancov. Rozpočet škôl je na úrovni 1,2 miliardy amerických dolárov.

Inzercia

Kardinál chcel mesiac Božského srdca

Ešte v marci poslal kardinál Collins všetkým školským radám, riaditeľom škôl a všetkým katolíckym inštitúciám list o Najsvätejšom srdci Ježišovom, ktoré nazval znakom Kristovej „skutočnej súcitnej lásky“, ktorú si všetci mladí ľudia zaslúžia.

„Žiadam všetky katolícke školy, aby sa počas júna zamerali na mesiac Najsvätejšieho srdca Ježišovho, tohto základného symbolu, o ktorom je celý náš kresťanský život – a o ktorom má byť aj katolícke vzdelávanie,“ písal kardinál Collins.

Podľa kardinála je dokonca aj v sekulárnej spoločnosti srdce symbolom lásky. Pozval všetkých v diecéze k meditácii o Božskom srdci a prehĺbení záväzku napodobňovať Ježišovu lásku, ktorá siaha k osamelým, izolovaným, chorým a všetkým odmietnutým.

Vedenie školskej rady katolíckych škôl Toronta obhajuje rozhodnutie vyhlásiť máj za mesiac LGBTI tým, že „je to dôležitý krok potrebný na preukázanie trvalého záväzku rady katolíckych škôl Toronta podporovať inkluzívne prostredie, ktoré je bezpečným a príjemným miestom pre študentov a zamestnancov 2SLGBTQ+“.

Na otázku, či školská rada zvážila aj požiadavku kardinála Collinsa zamerať sa počas júna na Najsvätejšie srdce Ježišovo, podľa Catholic News Agency kompetentní neodpovedali.

Aj iné školy v Ontáriu zvažovali vyhlásenie mesiaca jún za mesiac LGBTI. Napríklad v prípade školy v regióne Halton v diecéze Hamilton však návrh o vyvesení vlajky v hlasovaní neprešiel. Avšak školská rada nariadila zamestnancom školenia v oblasti prístupu k „zdieľanému porozumeniu“ a povedomiu o LGBTI.

V Haltone hlasovali desať dní pred rozhodnutím školskej rady Toronta. V reakcii na odmietavý postoj rady všetkých deväť stredných škôl v regióne zverejnilo na sociálnych sieťach dúhový motív na podporu LGBT študentov a rodičov.

Naopak, školská rada oblasti Waterloo rozhodla ešte v apríli o vyvesení dúhovej vlajky. Minulý rok táto škola čelila kritike za to, že odmietla vyvesiť klasickú LGBTI vlajku. Namiesto toho chcelo vedenie umiestniť vlajku vlastnej výroby – boli na nej farebné postavičky pozerajúce sa na postavu Ježiša so slovami: „Všetci sme boli úžasne stvorení – milujeme, pretože on nás miloval prvý.“

Po silnom odpore sa však napokon školská rada rozhodla vlani nevyvesiť žiadnu vlajku.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame