Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Dnes treba vedieť
09. jún 2021, 08:03

Ľudové misie

Redemptoristi vyrazili na Kramáre, páter Zamkovský avizuje omšu so zdravotníkmi

Redemptoristi vyrazili na Kramáre, páter Zamkovský avizuje omšu so zdravotníkmi

Po roku a pol je tím pátra Michala Zamkovského opäť na ľudových misiách – v bratislavskej farnosti Kramáre. (+ podcast)

Redemptoristi vyrazili po roku a pol opäť na ľudové misie. Po uvoľnení pandemických obmedzení prišiel misijný tím pátra Michala Zamkovského do bratislavskej farnosti Kramáre. Pôvodne mali byť misie v tejto farnosti už pred rokom v júni.

Správca farnosti Miroslav Szuda hovorí, že misie sú pozvaním pre ľudí, aby vyšli von a stretli sa ako spoločenstvo. „Prežívali sme ťažkú situáciu. Mnohí ľudia boli zavretí doma, mali strach z pandémie. V našej farnosti máme nemocnice, čiže sme všetko prežívali aj s covid pacientmi,“ hovorí redemptorista Szuda pre Svet kresťanstva.

Priznáva, že medzi ľuďmi cítil znechutenie, strach aj zúfalstvo. „Teraz je prvá možnosť, keď môžeme byť po dlhom čase spolu. A je to špecifické ešte tým, že máme hneď misie. Ľudia pomaličky vychádzajú a prichádzajú k Pánu Bohu,“ hovorí správca Farnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Bratislave.

Misie môžu byť pre farníkov príležitosťou zamyslieť sa nad tým, čo nám Boh chce povedať aj prostredníctvom pandémie. „Je to Boh, ktorý nás chce vyviesť zo strachu aj z izolácie, ktorú sme prežívali, zo znechutenia a chce nám ukázať cestu, ako ísť ďalej a žiť život,“ dodáva páter Miroslav.

Misie na Kramároch vedie redemptorista Michal Zamkovský. Priznáva, že táto farnosť mu je zvlášť blízka, lebo tu pôsobil ako direktor, keď sa ešte zriaďovala a rád sa sem vracia. Pre známeho slovenského kazateľa ide o prvé ľudové misie po roku a pol.

Inzercia

„Tým, že som nielen misionár z profesie, ale je to aj moja pasia, tak som sa tešil, že sa otvoril priestor a môžeme vyjsť z našej kláštornej bubliny. Hoci aj ten čas mal svoj význam,“ hovorí páter Michal pre Svet kresťanstva, pričom zdôrazňuje, že Kramáre sú srdcom slovenského zdravotníctva. „Naplánovali sme svätú omšu a stretnutie pre zdravotníkov. Chcem im poďakovať, povzbudiť ich a pobudnúť s nimi pri Ježišovom Srdci.“

Páter Michal zároveň vníma, že po pandémii sa síce mnohí ľudia vrátili k praktizovaniu viery, ale mnohí ďalší ostali akoby zaseknutí. Uvedomuje si, že ľuďom chýba blízkosť.

Súhlasí s tým aj správca farnosti Miroslav Szuda. „Misie môžu byť aj o tom, aby sme videli jeden druhého. Doteraz sme sa viac báli o seba, točili sme sa okolo seba a tí druhí boli pre nás hneď rizikom a ohrozením. A to je výzva,“ vraví páter Miroslav, podľa ktorého tu máme byť jeden pre druhého a Boh je ten, kto prichádza medzi nás. „A o tom sú aj misie, byť tu pre druhých vnímať ich potreby a skúšať im pomáhať.“

Súčasné opatrenia stále nedovoľujú, aby mohol byť kostol naplnený na sto percent. Preto sú misie určené najmä pre ich farnosť a nesnažili sa podujatie príliš propagovať po Bratislave. „Samozrejme, ľudia sa to dozvedia, do kostola sa vojde 200 ľudí, takže kto príde, môže vojsť.“

Farnosť Kramáre každý deň jednu misijnú svätú omšu vysiela aj online.

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

V Španielsku sa v kostole sobáši len každý desiaty pár. Vyplýva to z údajov štatistického ústavu. Systematický pokles sobášov pred cirkvou je v krajine už  viac ako 20 rokov a situáciu ešte zhoršila pandémia. (ekai.pl)

pred 4 hodinami

Najstarší slovenský salezián Jozef Hrdý hovorí, že jeho život bol spojený so športom. Kňaz známy aj ako don José pôsobil dlhé roky na misiách v Chile. V roku 1962 sa tam stretol s legendárnym Pelém. Krátky rozhovor so spomínaným saleziánom priniesla Kea RTV.

FUTBAL AKO SLUŽBA

FUTBAL AKO SLUŽBA Má 98 rokov a je najstarším saleziánom na Slovensku. Dlhé roky pôsobil ako kňaz v Chile, kde sa na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1962 stretol napríklad aj s famóznym Pelém. Jozef Hrdý alebo don José sa teší zo života a my sme sa s ním stretli v Hodoch, kde nám o sebe porozprával viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Streda 16. júna 2021
pred 4 hodinami

Pápež: „Uprostred búrky volajte k Bohu.“ Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa tradične zamýšľal nad nedeľným evanjeliom. Pripomenul, že aj my sme sa nie raz pýtali Boha, že prečo mlčí a neodpovedá, zvlášť, keď máme pocit, že sa potápame, pretože láska, či projekt do ktorého sme vkladali nádeje sa rozplýva. Podľa pápeža to je mimoriadna modlitba, ktorá koná zázraky.

pred 9 hodinami

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit tento týždeň slúžil svätú omšu v katedrále Notre-Dame. Na omši mohlo byť len 12 ľudí. V chráme sa začína obnova požiarom poškodeného interiéru. Arcibiskup v homílii poukázal, že obnova  katedrály je symbolom obnovy cirkvi. Podľa neho niektorí veria, že je v ruinách, ale podobne ako katedrála aj Kristova cirkev ostane stáť. Za obnovu interiéru katedrály je zodpovedná katolícka cirkev. (cna)

pred 10 hodinami

Františkánsky kustód v Svätej Zemi Francesco Patton pozýva pútnikov a turistov k čo najskoršiemu návratu do vlasti Ježiša. Odkazuje, že epidemiologická situácia vďaka očkovaniu je v krajine veľmi dobrá. Kustód podčiarkuje, že ekonomická situácia je ťažká aj pre miestnych kresťanov, ktorí žijú z turizmu, zvlášť pre obyvateľov palestínskych území. (vatican news)

pred 11 hodinami

V Brazílii sa minulý týždeň modlili za obete covidu-19. Ich počet dosiahol v juhoamerickej krajine už pol milióna. Podľa miestnych biskupov takýto počet obetí je ohromné číslo, ktoré ich hlboko zasiahlo. Za obete pandémie boli slúžené sväté omše, konali sa modlitby a rôzne pobožnosti, aj manifestácie. Predseda brazílskeho episkopátu  arcibiskup Azevedo zdôraznil, že v tejto chvíli sa musia všetci zamyslieť nad zmyslom života. (vatican news)

pred 21 hodinami

Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 zostavili osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím. Jej myšlienkou je budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. (vatican news)

19. jún 2021, 16:14

Rady duchovných od soboty posilnili ďalší novokňazi. Biskupi vysvätili kňazov v Bratislave, Banskej Bystrici, na Spišskej Kapitule a v Košiciach. Novokňaza majú aj minoriti. Košický arcibiskup Bernard Bober povedal svätencom, že nemusia byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Povzbudil ich, aby žili s veriacimi, zaujímali sa o ich problémy a príbehy. (tkkbs)

19. jún 2021, 15:51

Úrad apoštolskej charity poslal pľúcne ventilátory a lekárske vybavenie do 9 krajín ako znak pápežovej podpory chudobným krajinám bojujúcimi s pandémiou. Pomoc odišla na apoštolské nunciatúry, ktoré materiál rozdelia do nemocničných centier a podľa potrieb miestnych cirkví. Pľúcne ventilátory dostane Brazília, Kolumbia, Argentína, India, Južná Afrika, Bolívia, Sýria a Papua Nová Guinea. Pápež tiež poskytol finančné dary na lekárske vybavenie do ďalších krajín. (vatican news)

Inzercia

Inzercia