Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Dnes treba vedieť
09. jún 2021, 08:03

Ľudové misie

Redemptoristi vyrazili na Kramáre, páter Zamkovský avizuje omšu so zdravotníkmi

Redemptoristi vyrazili na Kramáre, páter Zamkovský avizuje omšu so zdravotníkmi

Po roku a pol je tím pátra Michala Zamkovského opäť na ľudových misiách – v bratislavskej farnosti Kramáre. (+ podcast)

Redemptoristi vyrazili po roku a pol opäť na ľudové misie. Po uvoľnení pandemických obmedzení prišiel misijný tím pátra Michala Zamkovského do bratislavskej farnosti Kramáre. Pôvodne mali byť misie v tejto farnosti už pred rokom v júni.

Správca farnosti Miroslav Szuda hovorí, že misie sú pozvaním pre ľudí, aby vyšli von a stretli sa ako spoločenstvo. „Prežívali sme ťažkú situáciu. Mnohí ľudia boli zavretí doma, mali strach z pandémie. V našej farnosti máme nemocnice, čiže sme všetko prežívali aj s covid pacientmi,“ hovorí redemptorista Szuda pre Svet kresťanstva.

Priznáva, že medzi ľuďmi cítil znechutenie, strach aj zúfalstvo. „Teraz je prvá možnosť, keď môžeme byť po dlhom čase spolu. A je to špecifické ešte tým, že máme hneď misie. Ľudia pomaličky vychádzajú a prichádzajú k Pánu Bohu,“ hovorí správca Farnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Bratislave.

Misie môžu byť pre farníkov príležitosťou zamyslieť sa nad tým, čo nám Boh chce povedať aj prostredníctvom pandémie. „Je to Boh, ktorý nás chce vyviesť zo strachu aj z izolácie, ktorú sme prežívali, zo znechutenia a chce nám ukázať cestu, ako ísť ďalej a žiť život,“ dodáva páter Miroslav.

Misie na Kramároch vedie redemptorista Michal Zamkovský. Priznáva, že táto farnosť mu je zvlášť blízka, lebo tu pôsobil ako direktor, keď sa ešte zriaďovala a rád sa sem vracia. Pre známeho slovenského kazateľa ide o prvé ľudové misie po roku a pol.

Inzercia

„Tým, že som nielen misionár z profesie, ale je to aj moja pasia, tak som sa tešil, že sa otvoril priestor a môžeme vyjsť z našej kláštornej bubliny. Hoci aj ten čas mal svoj význam,“ hovorí páter Michal pre Svet kresťanstva, pričom zdôrazňuje, že Kramáre sú srdcom slovenského zdravotníctva. „Naplánovali sme svätú omšu a stretnutie pre zdravotníkov. Chcem im poďakovať, povzbudiť ich a pobudnúť s nimi pri Ježišovom Srdci.“

Páter Michal zároveň vníma, že po pandémii sa síce mnohí ľudia vrátili k praktizovaniu viery, ale mnohí ďalší ostali akoby zaseknutí. Uvedomuje si, že ľuďom chýba blízkosť.

Súhlasí s tým aj správca farnosti Miroslav Szuda. „Misie môžu byť aj o tom, aby sme videli jeden druhého. Doteraz sme sa viac báli o seba, točili sme sa okolo seba a tí druhí boli pre nás hneď rizikom a ohrozením. A to je výzva,“ vraví páter Miroslav, podľa ktorého tu máme byť jeden pre druhého a Boh je ten, kto prichádza medzi nás. „A o tom sú aj misie, byť tu pre druhých vnímať ich potreby a skúšať im pomáhať.“

Súčasné opatrenia stále nedovoľujú, aby mohol byť kostol naplnený na sto percent. Preto sú misie určené najmä pre ich farnosť a nesnažili sa podujatie príliš propagovať po Bratislave. „Samozrejme, ľudia sa to dozvedia, do kostola sa vojde 200 ľudí, takže kto príde, môže vojsť.“

Farnosť Kramáre každý deň jednu misijnú svätú omšu vysiela aj online.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.