Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Svet kresťanstva
13. august 2021

Nový covid automat

Omše určite zostanú aj pre nezaočkovaných, sľubuje cirkev

Otázka samostatných bohoslužieb len pre očkovaných je podľa hovorcu biskupov vec technickej pripravenosti.

Omše určite zostanú aj pre nezaočkovaných, sľubuje cirkev

Hovorca KBS Martin Kramara. Foto TASR – Jakub Kotian

Katolícka cirkev avizuje, že aj po spustení nového covid automatu zostane možnosť svätých omší pre všetky skupiny, teda aj nezaočkovaných. „Zrejmé je, že budeme mať sväté omše pre všetkých, či zaočkovaných, alebo nezaočkovaných, to je jednoznačné. To vieme garantovať,“ povedal dnes novinárom hovorca KBS Martin Kramara.

Nový covid automat, ktorý začne platiť od pondelka 16. augusta, dáva kostolom na výber, podľa akého protokolu sa budú riadiť.

Prvou možnosťou je vstup iba plne zaočkovaným, čo so sebou prináša aj najmenej prísne opatrenia. Druhou možnosťou je otvoriť brány pre ľudí, ktorí sú zaočkovaní, prekonali covid alebo majú negatívny test. Poslednou možnosťou je fungovať tak ako doteraz, čo však so sebou prináša aj najprísnejšie opatrenia. Napríklad už v oranžovej fáze by mohlo v kostole sedieť len 25 percent kapacity, respektíve maximálne do sto ľudí v interiéri.

Pre kostoly teda existuje aj možnosť, že jedna bohoslužba sa bude riadiť podľa jedného protokolu a druhá zasa podľa iného.

Z dnešného vyjadrenia hovorcu biskupov Kramaru vyplýva, že cirkev ešte nemá plán, ako strešne poňať nové pravidlá. „Ide o novú vec, ktorá obsahuje veľa dobrých vecí,“ uviedol Kramara. Cirkev podľa neho oceňuje najmä to, že covid automat zaručuje, že sa nebudú plošne zatvárať bohoslužby. „Tomu sa veľmi tešíme, vidíme v tom posun,“ povedal.

Podľa Kramaru ponúka covid automat možnosti, ktoré sú z technického hľadiska pre cirkev výzvou. „Nemáme ešte konkrétne odpovede, ako sa nám to bude dariť uskutočňovať,“ vravel.

V súvislosti s možnosťou mať bohoslužby len pre zaočkovaných upozornil na to, že jednotlivé farnosti nie sú po technickej stránke vybavené na tej istej úrovni. Ide o otázku kontroly covid pasov. „Prosíme o trpezlivosť, ešte sa budeme snažiť hľadať aj technické riešenie,“ dodal.

Kde to bude technicky možné a kňazi budú vládať, aby sa pridali aj sväté omše pre zaočkovaných, budú podľa Kramaru hľadať aj tento spôsob.

Inzercia

Pravidlá pre kostoly sa niektorým nepáčia

Nový covidový automat mal byť pôvodne prísnejší. RTVS informovala, že verziu, ktorú navrhovalo konzílium odborníkov, zmiernili politici.

Podľa RTVS niektorých koaličných partnerov prekvapila napríklad zmena, že bohoslužby sa môžu slúžiť pre nezaočkovaných a netestovaných aj v okrese, ktorý bude v najhoršom, čiernom stupni, zatiaľ čo podujatia, svadby či oslavy budú v najprísnejšom režime úplne zakázané.

„Bolo nám prisľúbené, že bohoslužby budú mať úplne rovnaké pravidlá ako iné hromadné podujatia,“ vyjadrila sa pre RTVS poslankyňa SaS Jana Bittó Cigánková.

Zmena sa nepozdáva ani infektologičke Alene Koščálovej. „Naozaj nás prekvapili v tej v poslednej verzii covid automatu nastavené pravidlá pre bohoslužby, pretože to považujeme za rizikové. A do istej miery aj tie lanové dráhy,“ uviedla.

Podľa premiéra Eduarda Hegera sa schválená verzia snažila prihliadať na všetky pandemické opatrenia a zároveň sa snažila byť aj spravodlivá.

Na jar sa Katolícka cirkev ostrejším tónom vyhradila voči plošnému zatvoreniu kostolov a nepovoleniu individuálnej pastorácie. Výsledkom bola stretnutie nového premiéra Hegera s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským a udelenie výnimky na možnosť spovedí tesne pred Veľkou nocou.

„Skôr do budúcnosti by som videl priestor v tom, aby covid automat alebo akýkoľvek ďalší automat, ktorý sa bude týkať hygienických opatrení, obmedzil náboženskú slobodu proporčne. Pretože nulový variant nie je podľa nás primeraným obmedzením,“ vyjadril sa po veľkonočných sviatkoch pre Postoj predseda KBS Zvolenský.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.