Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
06. september 2021

Zmena podmienok účasti na pápežovi

Biskupi pykajú za svoju poctivosť. Zišli by sa širšie ramená

Ako letecké dni pomohli biskupom zmeniť podmienky účasti na stretnutiach s pápežom a aké poučenie si z toho vziať.

 

Biskupi pykajú za svoju poctivosť. Zišli by sa širšie ramená

Foto – TASR/Jakub Kotian

Slovenskí biskupi sú v posledných dňoch ostreľovaní z každej strany. Dôvodom je rozhodnutie umožniť účasť na stretnutiach s pápežom Františkom nielen zaočkovaným ľuďom, ale celej tzv. OTP skupine (očkovaní – testovaní – po prekonaní covidu).

Mnohí veriaci biskupom vyčítajú, že účasť OTP skupine umožnili až na poslednú chvíľu.

Pandemickým jastrabom sa zasa nepáči, že toto rozhodnutie biskupi prijali v čase, keď stúpa denný prírastok nakazených koronavírusom.

A neprajníci sa im smejú, že sa len zúfalo snažia predísť blamáži s nízkou účasťou na stretnutiach s pápežom.

Biskupi sa pritom dopustili len jednej jedinej veci – dôsledne dodržiavali pravidlá nanútené štátom. Poctivý prístup sa im však (opäť raz) nevyplatil.

Lengvarského „buď – alebo“

Vráťme sa o niekoľko týždňov späť. Na pamätnom júlovom brífingu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a predsedu KBS Stanislava Zvolenského zaznela informácia, že na stretnutia s pápežom bude môcť prísť neobmedzené množstvo ľudí – ale len zaočkovaných.

„Bolo nám komunikované, že z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska technických možností je toto jediný reálny spôsob, ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať,“ reagoval na ministrom oznámenú podmienku arcibiskup Zvolenský.

Rezignovaný tón jeho hlasu bol pochopiteľný. KBS sa intenzívne snažila s ministerstvom vyjednať ústretovejšie podmienky, ale postoj generála Lengvarského bol neoblomný: buď očkovanie, alebo žiadne masové stretnutia s pápežom.

Hlavný dôvod svojej neoblomnosti ministerstvo nikdy nepriznalo. No ani nebolo treba. Každému bol jasný – zvýšiť záujem o vakcináciu. Dnes vieme, že táto kampaň bola „úspešná“ asi tak ako očkovacia lotéria.

Čítajte tiež

Napriek prvotnému neúspechu to však biskupi nevzdali a štátnych úradníkov sa znova a znova snažili presvedčiť, aby podmienky účasti na stretnutiach s pápežom zmiernili. Neúspešne.

Keď pred mesiacom došlo k schváleniu nového covid automatu, ktorý organizátorom podujatí umožnil, aby si vybrali, podľa akého režimu budú postupovať (len zaočkovaní – OTP – všetci bez rozdielu), a teda aké s tým spojené obmedzenia budú znášať (od najbenevolentnejších po najprísnejšie), pre organizátorov návštevy pápeža sa situácia nezmenila. Štátni úradníci im opätovne pripomínali, že ak chcú mať na stretnutiach tisícky ľudí, podmienka zaočkovanosti musí zostať zachovaná.

Letecké dni na to išli po svojom

K nečakanej zmene situácie došlo koncom augusta. Generálny riaditeľ Medzinárodných leteckých dní SIAF 2021 Hubert Štoksa na spoločnej tlačovke s ministrom obrany Jaroslavom Naďom oznámil, že na podujatí, na ktorom sa očakávali desaťtisíce ľudí, sa budú môcť zúčastniť očkované aj neočkované osoby.

„S cieľom umožniť vstup na letisko v Malackách čo najväčšiemu počtu ľudí budú jeho priestory určené pre verejnosť rozdelené na dve nezávislé zóny, pričom jedna z nich bude určená pre očkované osoby s neobmedzenou kapacitou v zmysle aktuálnych protipandemických opatrení a druhá zóna tzv. OTP – pre osoby očkované, testované a tie, ktoré ochorenie COVID-19 už prekonali, s maximálnou kapacitou 5 000 osôb,“ informovalo ministerstvo obrany na svojej internetovej stránke.

Spolutvorca covid automatu Martin Pavelka z ministerstva zdravotníctva, ktorý je tiež členom konzília odborníkov, však tvrdí, že kombinácia režimov, ako to spravili organizátori medzinárodných leteckých dní, nebola a nie je možná.

Inzercia

„Covid automat vo svojom texte explicitne zakazuje kombináciu režimov OTP a plne zaočkovaných,“ povedal Pavelka pre denník Postoj. Organizátori SIAF 2021 tak podľa neho porušili covid automat, voči čomu sa mal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) ohradiť.

Ak si biskupi nedokážu vyjednať priaznivé podmienky v čase, keď na čele vlády stojí praktizujúci kresťan a k viere sa hlásia viacerí ministri a mnohí poslanci, tak ako to chcú zvládnuť za nepriaznivejších okolností?! Zdieľať

Organizátori leteckých dní však vidia celú vec inak. Hovorkyňa SIAF 2021 Michala Cabanová pre Postoj uviedla, že oficiálna vyhláška ÚVZ nehovorí o tom, že na hromadnom podujatí sa nemôžu zúčastniť súčasne plne zaočkovaní a ľudia v režime OTP. Tvrdí, že ako organizátori splnili všetko, čo splniť mali, a nič protizákonné neurobili.

Generálny riaditeľ leteckých dní Štoksa k tomu dodal, že ÚVZ nemal s kombinovaným režimom žiadny problém.

Quod licet iovi, non licet bovi

Tak či tak, práve precedens medzinárodných leteckých dní dal biskupom do rúk argument, ktorým mohli zatlačiť na štátnych úradníkov, aby rovnaké podmienky platili aj pre návštevu pápeža. V tomto úsilí ich podporili aj názory odborníkov oslovených denníkom Postoj, z ktorých viacerí vyhlásili, že osobitné sektory pre OTP skupinu nepredstavujú zvýšené epidemické riziko.

ÚVZ tak neostalo nič iné, ako zopakovať, že je na organizátoroch návštevy pápeža, ktorý z troch režimov si zvolia, pričom úrad veľavravne dodal, že nemá možnosť rozhodovať za konkrétnych organizátorov, akým spôsobom si splnia svoje povinnosti vyplývajúce z vyhlášky. Tým nepriamo vystavil zmene podmienok účasti na stretnutiach s pápežom zelenú.

„Začali sme sa pýtať, prečo letecké dni môžu mať iný režim a návšteva nie. Odpoveď bola: Je to na organizátorovi, aký si zvolí režim. Tak sme si zvolili. To je všetko,“ poznamenala KBS v stanovisku, ktoré poskytla médiám.

Čítajte tiež

Otázkou ostáva, či od prvej medializácie podmienok účasti na SIAF 2021 museli ubehnúť celé dva týždne, kým boli rovnako upravené podmienky pre stretnutia s pápežom. Registráciu pre OTP skupinu spustila KBS až v pondelok popoludní, keď do jeho príchodu ostáva už len niekoľko dní.

Natíska sa tak latinské príslovie: Quod licet lovi, non licet bovi. Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi. Kým letecké dni spoluorganizované ministerstvom obrany si mohli dopriať nerušený komfort kombinácie covid režimov s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu účasť, biskupi sa rovnakej možnosti museli znova a znova dovolávať.

Pritom ešte musia čeliť kritike za zmierňovanie podmienok účasti, zatiaľ čo letecké dni, ktoré precedens nastolili, si vyslúžili akurát tak rozsiahlu pozitívnu medializáciu.

Slovenskí biskupi by si z celej situácie mali vziať jedno dôležité ponaučenie. Cirkev nemôže rezignovať na slušný, poctivý a seriózny prístup. V tomto by mala byť vzorom. Zároveň sa však nemôže nechať zaháňať do kúta, ako sme to videli pri lockdownovom zatváraní kostolov či pri vydieraní očkovaním pri návšteve pápeža.

Ak si nedokáže vyjednať priaznivé podmienky v čase, keď na čele vlády stojí praktizujúci kresťan a k viere sa hlásia viacerí ministri a mnohí poslanci, tak ako to chce zvládnuť za nepriaznivejších okolností?!

Ježišove slová, že „synovia tohto sveta sú voči sebe navzájom predvídavejší ako synovia svetla“ (Lk 16, 8), sú trvalo platným motivačným varovaním.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.