Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
03. október 2021

Nová Gianna Mollová

Mladá Talianka uprednostnila život svojho dieťaťa, vyhlásili ju za ctihodnú

Maria Cristina Cella Mocellin, ktorá kvôli dieťaťu odmietla chemoterapiu aj potrat, smeruje k blahorečeniu.

Mladá Talianka uprednostnila život svojho dieťaťa, vyhlásili ju za ctihodnú

Zdroj: Facebook Maria Cristina Cella Mocellin – Venerabile

Koncom augusta pápež František vyhlásil Mariu Cristinu Cella Mocellin (1969 – 1995) za ctihodnú, čím otvoril dvere jej blahorečeniu. Potrebné je ešte uznanie zázraku na jej príhovor.

Maria Cristina sa narodila v milánskej provincii Cinisello Balsamo. Ako tínedžerka uvažovala nad zasväteným životom, priťahovali ju najmä sestry saleziánky. „Pane, ukáž mi cestu: nezáleží na tom, či ma chceš ako matku alebo rehoľníčku, na čom naozaj záleží, je, aby som vždy plnila tvoju vôľu,“ cituje agentúra CNA jej duchovný denník z roku 1985.

Pre povolanie manželky a matky sa rozhodla ako 16-ročná, keď spoznala Carla Mocellina. O dva roky neskôr jej lekári objavili sarkóm v ľavej nohe. „Všetko je dar, dokonca aj choroba, pretože ak žijem tým najlepším spôsobom, môže to skutočne pomôcť rásť,“ napísala Carlovi v roku 1988.

Po úspešnej liečbe ukončila strednú školu a v roku 1991 sa vydala. Za krátky čas porodila dve deti – Francesca a Luciu. Počas tretieho tehotenstva so synom Riccardom sa však rakovina vrátila. Odmietla chemoterapiu aj myšlienku na potrat. 

Ako sama píše v liste synovi, obaja rodičia boli obdarení neobmedzenou silou vôle a túžbou po narodení syna. „Keď mi lekár opäť diagnostikoval rakovinu, mojou reakciou bolo opakovať: ‚Som tehotná. Ale doktor, som tehotná.‘ Bojovala som zo všetkých síl a nevzdala som sa myšlienky porodiť ťa, a to až tak, že doktor všetkému porozumel a nepovedal nič viac,“ napísala tesne pred smrťou niekoľkomesačnému chlapcovi.

Inzercia

Reportáž o živote mladej matky. Zdroj: EWTN Prolife Weekly

Počas tehotenstva sa rakovina rozšírila do pľúc a spôsobovala jej utrpenie. Zomrela ako 26-ročná, pár mesiacov po pôrode. „Riccardo, musíš vedieť, že nie si na svete náhodou. Pán chcel tvoje narodenie napriek všetkým problémom, ktoré boli. Od prvej chvíle sme ťa milovali a chceli sme ťa z celého srdca. Keď ťa vidím takého krásneho, živého, priateľského, myslím si, že na svete neexistuje utrpenie, ktoré by sa neoplatilo znášať pre dieťa,“ napísala synovi v roku 1995. 

Mladá matka sa ďalej v liste vyznala, že jedného dňa sa Bohu poďakuje za utrpenie, ktoré prežíva: „Verím, že Boh by nedovolil utrpenie, keby z neho nechcel vyťažiť tajomné a záhadné, ale skutočné dobro. Jedného dňa pochopím zmysel svojho utrpenia a poďakujem mu zaň.”

Na počesť mladej hrdinskej ženy vzniklo Združenie priateľov Cristiny, ktoré podporuje dôstojnosť ľudského života. Na svojej webovej stránke zverejnili úryvky z duchovného denníka, ktorý si viedla od svojej mladosti. Už vtedy objavila, že svätosť spočíva v jednoduchosti. 

„Stávam sa svätou tak, že odstraňujem všetky prekážky zo svojej mysle, srdca a života, aby som sa nechala úplne preniknúť Božou láskou. (...) Konkrétne to znamená žiť každodenný život s veľkou jednoduchosťou, v rodine, v štúdiu, vo vzťahu s tebou, Carlo. Moje miesto je v jednoduchosti a ,rutine‘,” napísala nastávajúcemu manželovi ešte v roku 1990.

Jej heslom bolo robiť všetko s radosťou. Vo svojom denníku o tom píše opakovane: „Pane, chcem len teba! Milujem iba teba! Práve ťa hľadám! (...) Čo záleží na utrpení v živote, ak si za rohom ty a čakáš, kým mi urobíš obrovskú radosť?“

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.