Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. december 2015

Začína sa Svätý rok milosrdenstva. O čom bude?

Veľké podujatia v Ríme, masové aj individuálne púte, možnosti získania špeciálnych odpustkov, ale aj pôsobenie „misionárov milosrdenstva“ či pomoc ženám po potrate, ktoré sa jednoduchšie dostanú z exkomunikácie. Svätý rok milosrdenstva, ktorý začína sláviť Katolícka cirkev, by mal zhmotniť slová pápeža Františka o cirkvi ako poľnej nemocnici.
Začína sa Svätý rok milosrdenstva. O čom bude?

Jubilejný rok, ktorý potrvá až do 20. novembra 2016, otvorí pápež František v Bazilike sv. Petra v utorok predpoludním. Počas slávnostnej omše otvorí a prekročí Svätú bránu, ktorá býva po iné roky zamurovaná. Naposledy ňou prešiel pápež Ján Pavol II. pri slávení Jubilejného roka 2000.

Ôsmy december je pre katolíkov výnimočný aj z ďalších dôvodov – slávia Nepoškvrnené počatie Panny Márie a pripomínajú si 50. výročie ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu.

Rozhodnutie vyhlásiť Svätý rok milosrdenstva oznámil pápež František počas kajúcej liturgie slávenej 13. marca 2015 v Bazilike sv. Petra. „Často som premýšľal o tom, ako by cirkev mohla urobiť očividnejším svoje poslanie byť svedkom milosrdenstva. Je to cesta, ktorá sa začína duchovným obrátením. A musíme kráčať touto cestou. Preto som sa rozhodol vyhlásiť mimoriadne jubileum, ktoré sa zameria na Božie milosrdenstvo,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie počas homílie.

Oficiálne vyhlásenie Svätého roka milosrdenstva sa uskutočnilo v predvečer Nedele Božieho milosrdenstva (11. apríl 2015), ktorá sa z rozhodnutia Jána Pavla II. slávi v Druhú veľkonočnú nedeľu. Pred Svätou bránou Baziliky sv. Petra bola v tento deň zverejnená bula pápeža Františka Misericordiae vultus (Tvár milosrdenstva).  

Sväté brány budú po celom svete

Najvýraznejším symbolom jubilejných rokov sú sväté brány. Nebudú sa nachádzať len v pápežských bazilikách, ale v nedeľu budú otvorené aj v mnohých chrámoch po celom svete. Prvú z nich otvoril v predstihu pápež František na katedrále v Bangui, hlavnom meste Stredoafrickej republiky, ktorú navštívil na konci novembra. Niekoľko desiatok svätých brán milosrdenstva bude otvorených aj na kostoloch v slovenských diecézach.

S púťou k svätej bráne bude spojené získanie jubilejných odpustkov. Pápež František navyše rozhodol, že odpustky budú môcť získať aj všetci, ktorí nemôžu putovať k svätej bráne. Chorí, starí a všetci nevládni ich získajú trpezlivým znášaním svojej choroby. Väzni budú môcť odpustky získať vo väzenských kaplnkách, ale aj zakaždým, keď „prejdú bránu svojej cely a obrátia sa myšlienkou a modlitbou na Boha Otca“. Odpustky bude možné získať aj pre zomrelých.

Pápež stanovil aj to, že „zakaždým, keď veriaci sám vykoná jeden alebo viac takýchto skutkov [telesného a duchovného milosrdenstva], určite dosiahne odpustky svätého roku“.

Inzercia

Pomoc ženám po potrate

Skupinou, na ktorú pápež počas jubilejného roka zameral osobitnú pozornosť, sú ženy po potrate. „Stretol som toľké ženy, ktoré nosili v srdci jazvu po tomto prekonanom a bolestnom rozhodnutí. To, čo sa stalo, je hlboko nesprávne; je možné nestratiť nádej, avšak len vtedy, ak to v celej pravde pochopíme,“ napísal František vo vyššie citovanom liste, ktorým udelil odpustky pri príležitosti jubilejného roka. Na toto obdobie pápež udelil všetkým kňazom kompetenciu „dať rozhrešenie od hriechu potratu všetkým, ktorí sa ho dopustili, a s kajúcim srdcom prosia o odpustenie“.

K téme
Pápež v ústrety ženám po potrate. Ľahšie sa dostanú z exkomunikácie Zdieľať

Osobitné gesto urobil pápež František aj voči veriacim, ktorí navštevujú kostoly odštiepeného Kňazského bratstva sv. Pia X. „Tí, ktorí počas Svätého roku milosrdenstva pristúpia k sviatosti zmierenia u kňazov Bratstva sv. Pia X., prijmú rozhrešenie od svojich hriechov platne a dovolene,“ rozhodol pápež.

Vyslanie misionárov milosrdenstva

Osobitosťou roka milosrdenstva bude aj vyslanie tzv. misionárov milosrdenstva na Popolcovú stredu (10. február 2016). Predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie Rino Fisichella, ktorý je zodpovedný za jubilejný rok, upresnil, že pôjde o približne 800 kňazov z celého sveta, ktorých do tejto služby navrhli ich biskupi. „Budú to kňazi, ktorým dám moc odpúšťať aj hriechy inak vyhradené len pre Apoštolskú stolicu,“ uviedol v bule Misericordiae vultus pápež František. Zároveň vyzval biskupov, aby vo svojich diecézach organizovali „ľudové misie“, kde budú misionári milosrdenstva kázať a spovedať.  

Počas jubilejného roka sa v Ríme uskutoční aj viacero špecializovaných pútí – rehoľníkov (2. 2., spojené s ukončením Roka zasväteného života), kňazov (3. 6.), chorých a postihnutých (12. 6.) alebo väzňov (6. 11.). Najväčšou udalosťou jubilejného roka však budú Svetové dni mládeže v Krakove (26. – 31. 7.).

Slávením mimoriadnych svätých rokov, akým je aj rok milosrdenstva, sa nenarúša 25-ročná periodicita riadnych svätých rokov. Keďže posledný sa slávil v roku 2000, najbližší by mal byť v roku 2025.

Titulná foto – Profimedia.sk: Pápež František otvára svätú bránu v Bangui v Stredoafrickej republike 29. novembra 2015. 

Infografika: Peter Balberčák

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Zelený patriarcha

Zelený patriarcha

Ekológovia ho zbožňujú, inšpiroval sa ním aj pápež František. Konštantínopolský patriarcha Bartolomej je medzi ekológmi hviezda.

Denník Svet kresťanstva