Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
16. október 2021

Synoda o synodalite

Slovenské diecézy zatiaľ nevedia povedať, ako sa do synody môžu zapojiť veriaci

V nedeľu sa po celom svete otvorí synodálny proces na úrovni diecéz. Niektoré slovenské diecézy však ešte nemajú ani koordinátorov.

Slovenské diecézy zatiaľ nevedia povedať, ako sa do synody môžu zapojiť veriaci

Ilustračné foto: Postoj/Andrej Lojan

Už v túto nedeľu zaznie v slovenských chrámoch výzva biskupov k veriacim, aby sa zapojili do synody. Ako sa však môžu bežní laici zapojiť do synody, zatiaľ diecézy povedať nevedia. Veľa zatiaľ nevieme ani o tom, ako bude synoda napredovať v jednotlivých diecézach.

Hlavným koordinátorom synody je výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska Ivan Ružička a hovorcom bude Martin Kramara, ktorý je aj hovorcom KBS.

Všetkých slovenských diecéz a eparchií sme sa pýtali, ako bude vyzerať otvorenie synody v ich diecéze, kto bude diecéznym koordinátorom a na základe čoho sa vyberal a ako sa môžu do synody zapojiť bežní veriaci vo farnostiach.

Najviac informácií zatiaľ poskytla Bratislavská arcidiecéza.

Koordinátorom synody bude kňaz Juraj Vittek. Ako informoval sekretár arcibiskupa Marek Marchot, vybrali aj osoby, ktoré budú tvoriť podporný tím pre povereného za diecézu. Podľa sekretára tiež všetci kňazi dostali podklady k synodálnej ceste a študujú ich. „Do synodálneho procesu sú pozvaní všetci bez rozdielu, spôsob a presnú metódu zapojenia vypracuje otec Juraj Vittek so svojím podporným tímom na základe dokumentu Vademecum synodálnej cesty,“ doplnil sekretár arcibiskupa Zvolenského.

Čítajte tiež

Podľa informácií tajomníka biskupského úradu v Rožňave Matúša Boháčika sa synoda otvorí pri svätej omši v nedeľu o desiatej hodine počas prvej diecéznej novény k Rožňavskej Panne Márii v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie.

Biskup Stanislav Stolárik pri omši tiež oficiálne menuje koordinátorov synodálneho procesu v Rožňavskej diecéze. Bude ním generálny vikár Rožňavskej diecézy Michal Jenč a druhým bude kňaz Peter Kovalič. „Cez nich sa bude koordinovať synodálna cesta v jednotlivých farnostiach,“ uviedol pre Svet kresťanstva Matúš Boháčik.

Synodálnu cestu otvoria aj v Banskobystrickej diecéze. Z kancelárie diecézneho biskupa Mariána Chovanca napísali, že „slávnostné otvorenie synody urobí otec biskup v nedeľu v Tajove pri svätej omši o jedenástej hodine predpísanou liturgickou modlitbou Adsumus Sancte Spiritus, t. j. Stojíme tu pred tebou, Duchu Svätý... po svätej omši. O ďalších krokoch, konkrétnych a praktických, bude rokovať Kňazská rada v pondelok.“

Inzercia

Synodu otvoria aj v prešovskej gréckokatolíckej Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Arcibiskup Ján Babjak tak urobí slávením archijerejskej svätej liturgie. „V závere tejto liturgie budú menovaní aj koordinátori synodálneho procesu na miestnej úrovni,“ uviedol hovorca arcibiskupstva Michal Pavlišinovič.

Hovorca Bratislavskej eparchie Stanislav Gábor uviedol, že momentálne je všetko v štádiu prípravy a viac informácií poskytnú budúci týždeň. Hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík sa pre nával povinností ospravedlnil a prisľúbil odpovede neskôr. Ostatné diecézy na naše otázky k synode zatiaľ nereagovali.

V Spišskej diecéze sa bude pri príležitosti otvorenia synodálnej cesty čítať pastiersky list diecézneho administrátora biskupa Jána Kuboša. „Ján Kuboš v liste zdôrazňuje poslanie synody, ktorá chce nájsť odpoveď na otázku: Ako sa dnes na rôznych úrovniach (od miestnej až po univerzálnu) dosahuje ono ,spoločné kráčanie‘, ktoré umožňuje Cirkvi ohlasovať evanjelium v súlade s poslaním, ktoré jej bolo zverené, a k akým krokom nás Duch pozýva, aby sme rástli ako synodálna Cirkev?“ uviedol pre Svet kresťanstva hovorca diecézy Peter Majcher.

„Diecézny administrátor bude v Katedrále sv. Martina sláviť slávnostnú svätú omšu, v ktorej spolu s veriacimi bude zvlášť prosiť o požehnanie synodálneho procesu. Keďže sme len na začiatku celého procesu, všetky formy, aktivity a personálne poverenia sa budú konkretizovať postupne,“ dodal hovorca Spišskej diecézy.

Synodálna cesta sa začne aj v Nitre v nedeľu o 16.00 hod. stretnutím pri kríži pred Kostolom sv. Petra a Pavla – Františkáni procesiou a následnými slávnostnými vešperami v Gotickej priekope na Nitrianskom hrade. Toľko sa dá zatiaľ dozvedieť o synode z webu Nitrianskej diecézy.

Na stránke Žilinskej diecézy sa uvádza, že synodálnu cestu otvoria tiež v nedeľu o 10.30 slávnostnou svätou omšou v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline.

Z odpovedí jednotlivých biskupstiev zatiaľ nie je jasné, ako sa môžu do synodálnej cesty zapojiť bežní veriaci vo farnostiach. Aj keď sa v nedeľu synoda v diecézach slávnostne otvorí, na ďalšie konkrétne kroky si vo väčšine diecéz musíme počkať.

Vyhlásenie KBS, ktoré zaznie v nedeľu v kostoloch pri oznamoch

Drahí bratia kňazi, milé rehoľníčky a rehoľníci, milí bratia a sestry, mládež i seniori a všetci ľudia dobrej vôle: srdečne Vás pozývame zapojiť sa do synody, ktorú Svätý Otec František slávnostne otvoril v nedeľu 10. októbra a v našich diecézach i na celom svete sa začína v nedeľu 17. októbra 2021.

Témou tohto podujatia je „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia“ – teda samotná synodálna podstata Cirkvi. Tá spočíva v spoločnom kráčaní, vo vzájomnom počúvaní sa a v načúvaní Ducha Svätého pri ohlasovaní evanjelia. Kľúčové slová „spoločenstvo, spoluúčasť a misia“ podčiarkujú, že práve ohlasovanie evanjelia je tým cieľom, na ktorého sledovaní máme mať účasť všetci ako spoločenstvo veriacich v Krista.

Chceme hľadať odpoveď na otázku, ako sa spoločné kráčanie pri ohlasovaní evanjelia dnes uskutočňuje v našej Cirkvi a aké kroky nás Duch Svätý pozýva urobiť, aby sme v tomto kráčaní rástli. Pozývame Vás teda na cestu dialógu a dôvery vo vedenie Ducha Svätého!

Prvé informácie môžete nájsť na stránke www.synoda.sk (prípadne na diecéznej stránke...). Prosíme vás, aby ste sa s ňou oboznámili: na jej základe už čoskoro spustíme synodálne iniciatívy.

Ďakujeme Vám za Váš záujem i modlitby za synodálnu cestu, ku ktorej nás vedie Svätý Otec František. S odvahou a dôverou k Duchu Svätému na ňu vykročme!

Pozdravujú Vás a zo srdca Vám žehnajú Vaši otcovia biskupi.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.