Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Názory Svet kresťanstva
27. november 2021

Poďakovanie vláde

Dostali sme skvelú príležitosť byť viac s naším Bohom. Využime ju

Boh je s nami! Bohu na nás záleží! Veď pre čo iné by nám všetky tie obmedzenia dával?

Dostali sme skvelú príležitosť byť viac s naším Bohom. Využime ju

Ilustračné foto – Postoj/Andrej Lojan

Ďakujeme, vláda Slovenskej republiky! Toto poďakovanie vôbec nemyslím ironicky. Je totiž jasné, že hoci sme kresťania, v súvislosti s vianočnými sviatkami sa nevieme stíšiť, nevieme sa zbaviť prehnaného a často zbytočného nakupovania, nevieme sa zamerať na očakávanie Pánovho druhého príchodu.

Preto Boh (aj cez našu vládu) zasiahol, aby nám ukázal, prečo nám berie všetko (aj účasť na svätých omšiach, nie sväté omše), čo sme pokladali za samozrejmé. Namiesto toho nám dáva – cez vonkajší dar prísnych obmedzení – svoje mimoriadne duchovné dary.

Dáva nám nečakaný čas stíšenia. Chce, aby sme ten čas, ktorý by sme ináč strávili v kostole, venovali tomu, že si k nemu ticho sadneme a budeme sa snažiť počúvať ho. Ak to skúsiš, buď si istý, že sa hneď ukáže, ako to s tvojím vzťahom s Bohom je. Nevydržíš byť ticho ani päť minút. Ba ani minútu, ak tvoje srdce nie je naučené dennodenne tráviť čas so svojím Bohom.

Napriek tomu, že ti to nepôjde, bojuj a každý deň si aspoň na pol hodiny sadni k Ježišovi. Alebo k Otcovi. Alebo k Duchu Svätému. Najlepšie sadni si s celou Najsvätejšou Trojicou. A uvidíš, kam sa tvoj život doteraz uberal, ale i to, kam sa má uberať.

Dáva nám čas očakávania. Nečakáme na koniec sveta. Ten pre nás nie je dôležitý. My čakáme, že sa vráti Ježiš. Milovaný Ježiš. Ak čakáme na koniec obmedzení, aby sme sa vrátili k tomu, čo bolo okolo Vianoc posledné desaťročia – nakupovanie, hromadné spovede (pre mnohých len formálne), kopa zbytočných darčekov, hluk –, tak si nezaslúžime, aby sa obmedzenia skončili.

Ak čakáme na Ježišov príchod v sláve, ak chceme na Vianoce osláviť jeho prvý príchod na zem, potom bude mať skončenie obmedzení zmysel a Boh nám ho aj daruje.

Inzercia

Dáva nám čas vnútorne sa oslobodiť od svetského prežívania adventu. Jednoducho tento rok ho pre náš slovenský svet zrušil! Aleluja! Máme byť našej vláde vďační, že bola nástrojom v Božích rukách (možno úplne nevedomky) a dáva nám možnosť vrátiť sa k podstate adventu aj vianočného obdobia. Boh je s nami! Bohu na nás záleží! Veď pre čo iné by nám všetky tie obmedzenia dával?

Dostali sme skvelú príležitosť byť viac s naším Bohom. Využime ju a namiesto toho, aby sme šomrali, protestovali, boli pohoršení a rozhorčení či roztrpčení, volajme: „Príď, Pane Ježišu!“

Volajme srdcom, volajme mysľou, volajme túžbou, volajme ústami. Nech príde Pán a zločincov už nech niet!

„Tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré.“ (Rim 8, 28)

„Pri všetkom vzdávajte vďaky, lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi pre vás!“ (1 Sol 5, 18)

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.