Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Svet kresťanstva
26. november 2021

Vatikánska sedma

Advent začneme s tým, že sme omše dali na nižšiu úroveň než servis elektroniky

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora rubriky Svet kresťanstva Pavla Rábaru.

Advent začneme s tým, že sme omše dali na nižšiu úroveň než servis elektroniky

Oznam o zrušených bohoslužbách na dverách Kostola sv. Jakuba v Trnave v marci 2020. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké reakcie vyvolal plošný zákaz verejných bohoslužieb na Slovensku,
  • že cirkevné školy sa dočkali úpravy financovania
  • a ako sú na tom Taliani s praktizovaním viery a názormi na pápeža.
     


Možno sme si aj istý čas mysleli, že sa to už nemôže stať. Lenže stalo sa. Vláda ako súčasť lockdownu nariadila faktický zákaz verejných bohoslužieb. Oficiálne sú bohoslužby povolené pre šesť ľudí, no ako premiér Eduard Heger sám priznal, je to preto, aby sa dalo zabezpečiť ich online vysielanie.

Určite je dobré, že vláda explicitne povoľuje návštevu chrámov, kde sa môže vykonávať individuálna pastorácia, teda spoveď a rozdávanie svätého prijímania. Avšak toto má byť samozrejmosť a navyše katolíci dobre vedia, že eucharistickú obetu nič nenahradí.

Treba priznať, že zrejme žiadny lockdown nebude nikdy dokonalý či úplne spravodlivý. Trefnú úvahu po schválení nových opatrení mal kňaz Juraj Vittek, ktorý na sociálnej sieti napísal, že je ľudské rozhorčiť sa nad nespravodlivosťou. Zároveň sa však pýtal: „Akú nespravodlivosť asi pociťujú tí lekári a zdravotníci, ktorí ešte neodišli zo zdravotníctva a musia sa už tretiu vlnu starať do úmoru o pacientov, teraz príliš často aj o takých, ktorí by ich pomoc nepotrebovali, keby sa dali zaočkovať alebo dodržiavali opatrenia?“

A dodáva, že hoci rozhorčenie je prirodzené, evanjelium hovorí aj o blahoslavených prenasledovaných pre spravodlivosť, lebo ich je nebeské kráľovstvo.

Faktický zákaz verejných bohoslužieb je teda nespravodlivosťou, ktorú si kresťania opäť raz ponesú. To však neznamená, že im to má byť ľahostajné.

Najnovšie opatrenie v súvislosti s kostolmi je totiž v silnom kontraste napríklad s kontroverzným ponechaním otvorených škôl. Ďalší rozmer vnímať v postoji cirkvi – presne týždeň pred schválením lockdownu vyzvali traja najvyšší predstavitelia Katolíckej cirkvi na Slovensku ľudí na očkovanie. S kožou na trh išiel aj biskup Milan Lach, ktorý sa silným vyjadrením zastal lekárov a sestier a takisto vyzval na očkovanie.

Nemôžeme taktiež zabudnúť na desiatky kňazov, ktorí sa nasadili počas pandémie do pomoci v nemocniciach, kde mnohí z nich v tejto tretej vlne nie sú len pre pastoračné povinnosti.

A poďakovanie predstaviteľov štátu? Vládny zákaz omší. Navyše ako priznal hovorca KBS Martin Kramara, nedošlo k nejakému veľkému rokovaniu, vláda sa podľa jeho slov rozhodla pomerne rýchlo. „Skôr to bolo o tom, že takto to bude, aby sme vedeli,“ povedal v TV LUX.

Členovia vlády Veronika Remišová, Eduard Heger, Richard Sulík. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ďalej nemožno opomenúť ani politicko-spoločenský rozmer tejto nespravodlivosti. Ako naznačil kňaz Ján Duda – kresťanov sa pri rokovaní o lockdowne nemal kto zastať. Líder SaS Richard Sulík pretlačil otvorené školy, Veronika Remišová odmietla lockdown podporiť, lebo nezvýhodňuje očkovaných. Ale koho trápia omše vo vláde viacerých praktizujúcich katolíkov?

Od štvrtka sú tak na Slovensku bohoslužby na nižšej úrovni ako nákup v drogérii či servis elektroniky.

Znovu, problém nie je v tom, že tento ani žiadny z ďalších lockdownov nie je dokonalý a spravodlivý. Náš problém na Slovensku spočíva v tom, že znovu a opäť raz okato povyšujeme materiálne potreby nad duchovné. A kostoly zatvárame ako jediní široko-ďaleko.

Ďalšie udalosti v skratke

Vláda schválila nové opatrenia, podľa ktorých budú bohoslužby len online, platiť bude individuálna pastoračná činnosť. Rozhodnutie zakázať verejné bohoslužby kritizujú nielen biskupi, ale aj kňazi a laici. Ján Figeľ hovorí o porušení práva. Viac v texte Pavla Hudáka.

Financovanie súkromných a cirkevných škôl sa upraví. Poslanci Národnej rady schválili novelu, podľa ktorej dostanú rovnakú sumu peňazí na žiaka ako školy, ktoré zriaďuje obec alebo kraj. (tasr)

Trnavská novéna vyvrcholila procesiou s milostivým obrazom slziacej Madony ulicami mesta. Trnavskí veriaci si počas tohtoročnej novény pripomenuli aj 600. výročie konsekrácie Baziliky sv. Mikuláša, v ktorej sa obraz nachádza. (abu.sk)

Zomrel kresťanský filozof a profesor Ján Letz, mal 85 rokov. V rokoch 1970 – 1989 vydal samizdatom 40 väčších filozofických a náboženských prác. Pracoval v redakcii časopisu Radosť a nádej a spolupracoval s časopisom Hlas Slovenska. (tkkbs)

Polícia vyšetruje prípad vlámania do kostola v obci Sološnica v okrese Malacky. Zlodej tam ukradol drevenú pokladničku. Podľa polície spôsobil škodu vo výške asi 50 eur. Hrozí mu trest odňatia slobody na tri až desať rokov. (tasr)

Väčšina Talianov súhlasí s činmi pápeža, na omšu ich však chodí čoraz menej. Každý týždeň chodí na omšu iba 22 percent Talianov, rastie podpora eutanázie a vo večný život verí tretina obyvateľov Talianska. (vaticannews, postoj)

Na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vztýčili 28 metrov vysoký vianočný strom. 113-ročný smrek, ktorý priviezli z Južného Tirolska, bude slávnostne rozžiarený 10. decembra. (ap)

Inzercia

Foto: TASR/AP

Taliansky vatikanista Francesco Antonio Grana napísal knihu o budúcnosti cirkvi po Bergogliovi. Publikáciu s názvom Čo zostane z pápežstva (Cosa resta del papato) v Ríme predstavil bolonský kardinál Matteo Zuppi, ktorého niektorí vatikanisti spomínajú ako možného budúceho predsedu Talianskej biskupskej konferencie a jedného z najvážnejších papabili v budúcom konkláve. (ncregister)

Vo veku 97 rokov zomrel trapistický mních Jean-Pierre Schumacher, posledný priamy svedok únosu a zavraždenia siedmich mníšskych spolubratov z kláštora v alžírskom Tibhirine v roku 1996. Jemu samotnému sa podarilo pred islamistickými útočníkmi ukryť. Udalosť sa stala známou vďaka knihe a filmu O bohoch a ľuďoch. (cna)

Nenechajte si ujsť

Svätec týždňa (vyberá otec Ján Krupa)

V plenárnej sále Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov v Ríme je vystavená ikona súrodencov a apoštolov Andreja a Petra vo vzájomnom objatí.

Tento dar konštantínopolského patriarchu Atenagorasa rímskemu pápežovi Pavlovi VI. pripomína ich historické stretnutie z 5. januára 1964 v Jeruzaleme. Tam sa po vyše 1 000 rokoch stretli najvyšší predstavitelia Rímskej a Konštantínopolskej cirkvi.

Objatie bratov vyzýva na úprimné úsilie o dosiahnutie plnej, viditeľnej jednoty medzi latinskou a byzantskou časťou v Kristovej cirkvi.

Traduje sa, že Andrej kázal evanjelium južne od Čierneho mora a nakoniec v Grécku, kde 30. novembra 60 podstúpil mučenícku smrť na kríži so šikmými ramenami (tvar X). Andrejovský kríž možno vidieť aj na spomenutej ikone nad apoštolom. Nápis pod krížom ho nazýva „Andrej Prvopovolaný“.

Po roku 330, keď sa Byzancia stala hlavným mestom Rímskej ríše, vznikla legenda, že Andrej bol jej prvým biskupom. Z pasáže Jánovho evanjelia, že Ježiš povolal Andreja ako prvého spomedzi apoštolov, sa odvádzalo prednostné postavenie biskupa Byzancie, neskoršieho Konštantínopola. Tento nárok sa stal zárodkom stáročnej rivality medzi Rímom a Konštantínopolom, ktorá vyústila do Veľkej schizmy v druhom tisícročí.  

Foto: archív Postoja

Z myšlienok cirkevných otcov (vyberá otec Ján Krupa)

Boh si želá, aby sme ho poznávali. Boha nepoznávajú zlí ľudia, no Boh by chcel, aby ho poznávali. Ale nie preto, aby si si myslel, že takto mu niečo chýba, ale preto, lebo poznávanie Boha vzďaľuje človeka od nešťastia. (Origenes, Proti Kelsovi 4, 6)

Knižná bodka

Ako sa z Marty, ktorá svoj vzťah s Bohom meria podľa počtu modlitieb, prečítaných strán a dobrých skutkov, môže opäť stať Mária, ktorá zažíva intimitu jeho blízkosti a vie, že si ju nemusí odpracovať?

Aj tieto otázky rieši naša kolegyňa z Postoja Stanislava Gajdošová vo svojej knižnej novinke Menej konať, viac byť (Postoj Media 2021). Jej kniha je pozvánkou oslobodiť sa z područia výkonu, priepustkou smerom k rovnováhe, radosti a hlbším vzťahom.

V publikácii nás povedie osobný príbeh autorky a jej skúsenosti z niekoľkoročného boja s vyhorením a jeho následkami. Je popretkávaný myšlienkami múdrych ľudí a kníh, výsledkami vedeckých štúdií, ale aj praktickými aktivitami a rozhovormi s odborníkmi. Teraz v našom vydavateľstve za výhodnú cenu.

Prajem vám víkend plný pokoja a zdravia!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.