Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
30. november 2021

Nová iniciatíva

Kňaz vyzýva, aby polnočné omše boli slúžené za náboženskú slobodu v krajine

Správca farnosti Stará Turá reaguje na zákaz verejných bohoslužieb. Podľa neho ideme cestou k strate náboženskej slobody.

Kňaz vyzýva, aby polnočné omše boli slúžené za náboženskú slobodu v krajine

Ilustračné foto: TASR/Pavol Zachar

Kňaz Michal Ledecký pozýva kňazov, aby tohtoročnú polnočnú svätú omšu slúžili za náboženskú slobodu. Správca farnosti Stará Turá v Trnavskej arcidiecéze takto reaguje na zákaz verejných bohoslužieb.

Na otázku Sveta kresťanstva, či strácame náboženskú slobodu, odpovedá, že „prinajmenšom ideme touto cestou, pokiaľ bude štát, jeho predstavitelia alebo štátne inštitúcie zasahovať do náboženskej slobody veriacich“.

Kňaz Ledecký poukazuje na to, že pri bohoslužbe ide o právo konať spoločný náboženský kult, ktorý je garantovaný ústavou a medzinárodným právom.

„Preto bohoslužba nie je na rovnakej úrovni ako futbalový zápas, divadlo, škola alebo obchod, ako to často predstavujú médiá alebo politici. V žiadnej európskej krajine, okrem Slovenska, štát nesiahol na toto právo. Našou akciou chceme všetkým veriacim aj občanom pripomenúť práve dôležitosť náboženskej slobody aj v našom štáte a že sa musíme za toto právo postaviť,“ vysvetľuje Ledecký.

Prečo pozýva kňazov a veriacich, aby sa modlili na tento úmysel práve počas polnočnej svätej omše? „Sviatky Božieho narodenia sú po Veľkej noci druhým najväčším sviatkom v liturgickom roku, keď si pripomíname narodenie Ježiša Krista. On je tým, ktorý nám priniesol pravú slobodu,“ hovorí správca farnosti v Starej Turej.

„Cieľom iniciatívy nie je ani brojiť proti opatreniam či proti očkovaniu, ale poukázať na dôležitosť náboženskej slobody,“ zdôrazňuje kňaz Ledecký. Zdieľať

Svätá omša sa na tento úmysel začne symbolicky jednu minútu pred polnocou 24. decembra. „Vybrali sme tento čas symbolicky, aby sme veriacim pripomenuli, že ani v poslednej minúte nie je zbytočné postaviť sa za náboženskú slobodu,“ hovorí duchovný.

Inzercia

Kňaz zdôrazňuje, že týmto nevyzýva na žiadnu občiansku neposlušnosť, a pokiaľ verejné slávenie bohoslužieb nebude umožnené, môžu byť na tento úmysel slúžené aj cez internet. „Cieľom iniciatívy nie je ani brojiť proti opatreniam či proti očkovaniu a určite nechceme ohroziť zdravie veriacich. Cieľom tejto akcie je poukázať na dôležitosť náboženskej slobody, o ktorú môžeme prísť v jednom momente, ale aj postupne v malých krokoch,“ zdôrazňuje kňaz Ledecký.

Správca farnosti v Starej Turej poukazuje na to, že biskupi boli od začiatku pandémie dostatočne rozvážni. „Od začiatku povzbudzovali k dodržiavaniu hygieny, noseniu rúšok, povzbudili k očkovaniu, dovolili kňazom ísť do nemocníc pomáhať na covidové oddelenia,“ zdôraznil kňaz.

Michal Ledecký je presvedčený, že vďaka dodržiavaniu opatrení a rozvahe sa ukázalo, že bohoslužby nie sú primárnymi miestami šírenia nákazy.

„Je smutné, keď politici ako prostriedok na boj s pandémiou zaviedli zákaz bohoslužieb, a pritom ponechajú otvorené iné miesta, kde sa pandémia dokázateľne šíri. Toto je pre nás veriacich neakceptovateľné,“ uzatvára správca farnosti Stará Turá Michal Ledecký.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.