Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Evanjelici Svet kresťanstva
06. december 2021

Biblia v mobile

Dostupná pre každého, kto si chce vytvoriť efektívny návyk na pravidelné čítanie

V novembri dosiahla aplikácia YouVersion historický míľnik – viac ako pol miliardy inštalácií Biblie do mobilných zariadení.

Dostupná pre každého, kto si chce vytvoriť efektívny návyk na pravidelné čítanie

Ilustračná fotografia – profimedia.sk

Možno nepoznáte nikoho vo svojom okolí, kto číta Bibliu. A možno ju nečítate ani vy. Na základe dát od používateľov aplikácie YouVersion (tiež známa ako Bible.com alebo aplikácia Bible) sa však ukazuje, že Biblia je pre mnohých živou knihou aj v 21. storočí.

Vďaka aplikácii môže mať človek Bibliu všade so sebou. Revolúciu v spôsobe šírenia Biblie a jej dostupnosti priniesla kníhtlač. Teraz sme súčasťou ďalšej revolúcie, ktorú prináša digitalizácia.

Či už tieto technologické vymoženosti vítame, alebo na ne pozeráme podozrievavo, nesporným faktom je, že sa stávajú stále viac súčasťou nášho každodenného života. A ani Biblia nie je bokom.

Niekto možno považuje Bibliu za starú knihu zatuchnutú minulosťou. Avšak to, že viac ako 20 percent kresťanov používa digitálnu Bibliu, môže nabúrať niektoré predsudky či stereotypy, ktoré máme o tejto Knihe kníh. Samozrejme, číslo treba brať s rezervou. Túto aplikáciu si mohli stiahnuť do svojho smartfónu nielen kresťania a počet inštalácií tiež automaticky neznamená aj počet aktívnych používateľov.

Biblia kresťanov spája či rozdeľuje?

Hlavným tvorcom aplikácie je Bobby Gruenewald. V súčasnosti je jedným z pastorov Life Church, ktorá je súčasťou denominácie Evangelical Covenant Church. Life Church založil v roku 1996 Craig Groeschel s prvými 40 členmi v dvojgaráži v Oklahoma City. Dnes je to komunita, ktorá sa stretáva na 32 miestach s nedeľnou účasťou na bohoslužbe presahujúcou 85-tisíc ľudí.

Aplikácia YouVersion však už dávno prekročila hranice jedného spoločenstva či denominácie. Spája cirkvi naprieč celým spektrom v spolupráci s misijnými a biblickými spoločnosťami (viac ako 2500 organizácií). Na správe aplikácie sa podieľajú viac ako dve tisícky dobrovoľníkov.

Napokon, Biblia je to, čo kresťanov spája. I keď jej interpretácie do istej miery kresťanov aj rozdeľujú. Táto aplikácia vytvára ako vedľajší produkt aj vedomie spoločenstva a jednoty medzi kresťanmi naprieč kontinentmi, kultúrami, konfesiami či jazykmi. Bez tejto vzájomnosti, spolupatričnosti a ochotného darcovstva by udržiavanie a vývoj aplikácie boli nemysliteľné, keďže bola, je a aj do budúcnosti by mala byť celkom zdarma.

„Interpretácie Biblie do istej miery kresťanov rozdeľujú. Aplikácia YouVersion vytvára vedomie spoločenstva a jednoty medzi kresťanmi naprieč kontinentmi, kultúrami, konfesiami či jazykmi.“ Zdieľať

Hlavný pastor Life Church Craig Groeschel hovorí, že sám prišiel k viere, keď našiel v hotelovej izbe malú Bibliu (tzv. gedeonku). Zdarma ju tam dala k dispozícii jedna misijná organizácia. Aj napriek návrhom zvonku k monetizácii tohto úspešného projektu jej autori a majitelia takúto myšlienku jednoznačne odmietajú v duchu evanjeliového „zdarma ste prijali, zdarma dávajte“.

Prvá myšlienka prišla na letisku

Všetko sa to začalo v roku 2005 v dlhom rade na bezpečnostnú kontrolu na letisku O’Hara v Chicagu. Technologický nadšenec a úspešný podnikateľ Bobby Gruenewald už dlhšie zápasil s tým, ako si vypestovať a udržať efektívny návyk na pravidelné čítanie Biblie. A práve na letisku mu prišlo na um, prečo na tento účel nevyužiť technológie. Skôr ako nastúpil do lietadla, mal už zaregistrovanú doménu YouVersion.com.

Oslovil hlavného pastora Life Church Craiga Groeschela v súvislosti s webovou stránkou na čítanie Biblie. Ten s myšlienkou okamžite súhlasil a začali s jej vývojom. Hneď na začiatku však narazili na zásadný problém.

Preklady Biblie podliehajú autorským právam. Nemohli nejakú verziu Biblie len tak zavesiť na web. Ako však presvedčiť vydavateľov, aby poskytli zdarma autorské práva na takýto projekt? Väčšina vydavateľov naozaj nemala o to záujem, veď zabezpečiť preklad a vydanie Biblie je vždy viacročný a nákladný projekt.

Jeden ochotný vlastník autorských práv sa predsa len našiel. A s tým začali. Odvtedy sa situácia dramaticky zmenila, dnes sa na YouVersion nachádza viac ako dvetisíc rôznych prekladov Biblie.

Úspešný príbeh sa začal neúspechom

Prvý pokus nebol úspešný. Bolo to v čase, keď smartfóny ešte naplno nenastúpili svoje ťaženie svetom. V roku 2007 bol prvou platformou na čítanie Biblie webový portál. Táto webová stránka bola málo navštevovaná a aj jej tvorcovia na ňu chodili len preto, že ju vytvorili. Reálne im neprinášala žiadnu pridanú používateľskú hodnotu.

V tom čase Apple ohlásil prípravu spustenia svojho App Store. To, čo je vlastne aplikácia do mobilu, vtedy ešte málokto vedel. V tíme mali jedného 18-ročného chalana, ktorý bol nadšencom výrobkov Apple, a ten sa do toho pustil. Prišiel s nápadom modifikovať aplikáciu z webovej stránky pre App Store. Času bolo málo a nebola žiadna istota, že Apple aplikáciu zaradí do svojho obchodu. Avšak podarilo sa. Aplikácia Bible bola jednou z prvých 200 bezplatných aplikácií, ktoré boli k dispozícii, keď v júli 2008 spustili App Store.

Aplikácia dosiahla za prvý víkend viac ako 80 000 stiahnutí a tvorcovia vedeli, že sú na dobrej ceste. Záujem ich šokoval a motivoval v ďalšom vývoji.

Pri prvom spustení bola aplikácia dostupná iba v angličtine a španielčine, dnes je rozšírená po celom svete takmer v 1 800 jazykoch. Používaná je napríklad aj v Severnej Kórei a podľa slov jej tvorcu údajne bola už tiež na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Inzercia

Hlavný tvorca aplikácie YouVersion Bobby Gruenewald. Zdroj: www.life.church

Čo sa udeje za jednu sekundu v aplikácii

Tvorcovia si dali tú námahu, aby nám priblížili, čo všetko sa udeje v aplikácii počas jednej jedinej sekundy.

Každú sekundu si dvaja ľudia niekde na svete nainštalujú túto aplikáciu do svojho mobilu. Zároveň 228 ľudí si ju otvorí, 1171 ľudí si stiahne kapitolu biblického textu, 227 ľudí si spustí zvukové prehrávanie textu Biblie. Štyria ľudia začnú s novým plánom denného čítania, 36 ľudí svoj plán čítania Biblie dokončí. Za ten čas si 65 ľudí zvýrazní nejakú pasáž, 15 ľudí začne sledovať video v tejto aplikácii, jeden človek pridá žiadosť o modlitbu a päť ľudí sa za niekoho modlí.

A kým sa toto všetko deje, 135-tisíc ľudí už vykonáva jednu z vyššie uvedených činností. Za ten čas, čo ste si prečítali tento odsek, ubehlo koľko sekúnd? Toto všetko sa udialo znova a znova…

Počas jedného dňa sa cez YouVersion prečíta viac ako sto miliónov kapitol Biblie a vypočuje viac ako 25 miliónov audio kapitol. A dynamika sa zvyšuje. V októbri 2021 zaznamenala aplikácia o miliardu viac prečítaných kapitol biblického textu ako v tom istom mesiaci v roku 2020.

V čom tkvie tajomstvo úspechu

Tento prehľad zároveň odhaľuje, čo robí túto aplikáciu takou obľúbenou a výnimočnou. Ponúka totiž oveľa viac ako len čítanie starobylého textu.

Do istej miery funguje ako sociálna sieť. Cez ňu môže človek vytvárať kontakty a nechať sa inšpirovať tým, čo čítajú jeho priatelia. Môže dávať námety na modlitby a modliť sa za iných či robiť si k prečítanému textu poznámky priamo v aplikácii, alebo komentovať poznámky iných a mnoho ďalšieho. Text Biblie je možné si stiahnuť aj priamo do zariadenia a používať offline, vtedy však nie sú k dispozícii všetky funkcie.

Bobby Gruenewald povedal, že cieľom je zvýšiť dostupnosť Biblie pre ľudí s nádejou, že sa tak zvýši aj počet jej čitateľov. YouVersion je online mobilná platforma Biblie publikovaná pre všetky bežne dostupné operačné systémy.

V roku 2020 aplikácia obsahovala 2 062 verzií Biblie (rôzne preklady) v 1 372 jazykoch, tiež možnosť audio Biblie a viac ako osemsto biblických plánov čítania na rôzne témy, napríklad úzkosť, radosť, pokoj, láska, štúdium jednotlivých postáv Biblie, plány o výchove detí, sociálnych sieťach, pandémii covid-19 a mnoho ďalších.

„Aplikácia funguje ako sociálna sieť. Cez ňu môže človek vytvárať kontakty a nechať sa inšpirovať tým, čo čítajú jeho priatelia. Môže dávať námety na modlitby či robiť si k prečítanému textu poznámky.“ Zdieľať

Množstvo plánov je k dispozícii aj v slovenčine. Samozrejme, v angličtine ich je najviac, a to dokonca aj ako audio či video zamyslenia. Ak niekomu nevyhovuje čítanie, môže Bibliu počúvať hoci aj cestou do roboty namiesto rádia. Vďaka tejto aplikácii vás môže ráno po zapnutí mobilu vítať biblická myšlienka na daný deň. Môžete si tiež nastaviť pripomienky na čítanie Biblie. Rozhranie aplikácie je k dispozícii v 60 jazykoch. A toto všetko sa každý rok rozširuje.

Dostupná všade vo svete

Zo slovenských prekladov sú k dispozícii štyri: Sväté Písmo – katolícky preklad Biblie, dve verzie Slovenského ekumenického prekladu (tie sú obe k dispozícii aj ako audio) a evanjelický preklad Biblie. Len pre zaujímavosť, anglických prekladov je k dispozícii 67, nemeckých 12, ruských 11. O mnohých jazykoch, ktoré sú k dispozícii, ste zaručene ani nepočuli.

Keď som bol na misijnej ceste v Tanzánii, stretol som tam mladých ľudí, ktorí síce doma nemali tečúcu vodu ani elektrinu, ale v ruke mali lacný smartfón a Bibliu si čítajú cez túto aplikáciu vo svojom kmeňovom jazyku. Každý, kto má mobilný telefón, môže mať k dispozícii aj Bibliu – zadarmo. A nie je potrebné sa ani registrovať, hoci registrácia otvára používateľovi plnšiu funkcionalitu.

Pri slávnostnom programe k historickému míľniku pol miliardy používateľov hlavný tvorca aplikácie Bobby Gruenewald povedal: „Nedovoľte nikomu, aby vám hovoril, že ľudia už nečítajú Bibliu. Nedovoľte, aby vám povedali, že Biblia je akosi menej relevantná alebo že súčasná generácia sa od nej odvracia. To jednoducho nie je pravda. My máme 500 miliónov dôvodov, aby sme vám povedali, prečo to tak nie je.“

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.