Začína africká cesta Benedikta XVI.


Zajtra sa začne prvá tohtoročná apoštolská cesta Benedikta XVI. Smeruje do Kamerunu a Angoly a bude trvať až sedem dní. Prvýkrát počas svojho štvorročného pontifikátu súčasný pápež navštívi čierny kontinent.

Nálepku „čierny pápež“ by si však zaslúžil jeho predchodca Ján Pavol II. Afriku navštívil až šestnásťkrát. Spolu zavítal do 42 z 53 afrických štátov, medzi nimi dvakrát aj do Kamerunu (1985, 1995) a raz do vtedy ešte občianskou vojnou zmietanej Angoly (1992). Katolícka cirkev vo svojej histórii mala minimálne troch afrických pápežov. A to hneď v prvých storočiach: sv. Viktora (189-199), Miltiada (311-314) a Alžírčana Gelázia (492-496).

„Touto cestou túžim objať celý africký kontinent, jeho tisíce rozdielností s jeho hlbokou náboženskou dušou, jeho starodávne kultúry a jeho náročné putovanie k rozvoju a k zmiereniu, jeho ťažké problémy, bolestné zranenia a zároveň jeho veľké možnosti a nádeje,“ povedal Benedikt XVI. po nedeľnej modlitbe Anjel Pána na adresu blížiacej sa návštevy. Jeho prílet do hlavného mesta Kamerunu Yaoundé je naplánovaný na 16.00. V stredu dopoludnia sa stretne s kamerunským prezidentom a následne s miestnymi biskupmi v kostole Krista Kráľa. Podvečer sa pomodlí vešpery s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi a rehoľnicami, ale aj zástupcami ostatných kresťanských cirkví.

Vo štvrtok ráno sa pápež v priestoroch vatikánskej nunciatúry stretne s predstaviteľmi moslimskej komunity. O 10.00 čaká hlavu Cirkvi prvá megaomša, ktorá sa bude sláviť na štadióne Amadou Ahidjo. Počas nej odovzdá zástupcom afrických biskupov pracovný dokument (Instrumentum laboris) k II. všeobecnému zhromaždeniu synody biskupov pre Afriku, ktoré prebehne na jeseň tohto roku vo Vatikáne. Výsledky I. synody zhromaždené v postsynodálnej apoštolskej exhortácii Ecclesia in Africa odovzdal africkým biskupom Ján Pavol II. počas návštevy Kamerunu v roku 1995. Popoludní a večer nasledujú dve stretnutia s členmi zvláštneho výboru biskupskej synody. Ešte predtým sa v Národnom centre kardinála Paula Emila Légera pre rehabilitáciu postihnutých stretne s chorými.

V piatok, 20.3. čaká Benedikta XVI. pravdepodobne najnáročnejší deň návštevy. Dopoludnia odlieta do hlavného mesta Angoly, Luandy, v ktorom by mal pristáť okolo 12.45. Podvečer absolvuje stretnutie s angolským prezidentom a následne aj s ostatnými politikmi, členmi diplomatického zboru a so zástupcami občianskej spoločnosti. Večer ešte stihne stretnutie s biskupmi Angoly a ostrova Svätý Tomáš.

V sobotu bude slúžiť svätú omšu s miestnymi biskupmi, kňazmi a rehoľníkmi, popoludní sa na Stadion dos Coqueiros stretne s mladými. V nedeľu bude sláviť svätú omšu na umelom prírodnom priestranstve s biskupmi Medziregionálneho združenia biskupov južnej Afriky (IMBISA), po ktorej bude nasledovať tradičná poludňajšia modlitba Anjel Pána spojená s krátkym príhovorom. Podvečer sa stretne so zástupcami cirkevných hnutí, s ktorými sa bude rozprávať o postavení ženy vo farnosti. V pondelok, 23.3. nie je naplánovaný žiadny oficiálny program. O 10.30 by mal Benedikt XVI. odletieť späť do Ríma, kde pristane v podvečerných hodinách.

Prečítajte si aj skvelý rozhovor s kamerunským misionárom Ryszardem Kusym o boji africkej cirkvi s mágiou, o problémoch s celibátom, ale aj o oživujúcej africkej liturgii. Rozhovor priniesla česká redakcia Vatikánskeho rozhlasu.

Zdroje: L´Osservatore romano, Radio Vaticana

Foto: www.sxc.hu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo