Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. 01. 2016, 14:08

Účasť na stretnutiach s pápežom Františkom klesá (Vatikánska sedma)

Za poklesom návštevnosti liturgií či audiencií vo Vatikáne je podľa hovorcu Svätej stolice vyprchanie eufórie z nového pápeža.
Účasť na stretnutiach s pápežom Františkom klesá (Vatikánska sedma)

Pápež František prijal na jednej z audiencií aj Rómov a kočovné skupiny. Foto - TASR/AP

V uplynulom roku prišli do Vatikánu na stretnutia s pápežom Františkom viac ako 3 200 000 pútnikov. Ide o výrazný pokles oproti rokom 2014 (viac ako 5 900 000) a 2013 (6 623 000).

Stále však ide o podstatne vyššiu účasť ako v roku 2012, ktorý bol posledným rokom pontifikátu Benedikta XVI. Na stretnutia s ním vtedy prišlo približne 2 351 000 ľudí.  

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi si myslí, že pokles pútnikov je pochopiteľný. Rok 2013 sa niesol v eufórii z nového pápeža a rok 2014 poznačilo svätorečenie pápežov Jána Pavla II. a Jána XXIII. „Vrátili sme sa k normálnejším číslam,“ uviedol Lombardi, podľa ktorého efektívnosť služby pápežov nemožno merať číselnými ukazovateľmi.

Údaje o návštevnosti stretnutí s pápežom na konci roka pravidelne zverejňuje Prefektúra pápežského domu. Do štatistík sú zahrnuté štyri druhy stretnutí – stredajšie generálne audiencie, osobitné audiencie, liturgické slávenia a poludňajšie modlitby Anjel Pána alebo Regina Coeli vo sviatočné dni – pričom sa nezapočítava návštevnosť podujatí počas pápežových ciest mimo Vatikánu.

Bertoneho pokánie?

Bývalý štátny sekretár Svätej stolice Tarcisio Bertone podľa portálu Vatican Insider venoval nadácii Detskej nemocnice Bambino Gesù v Ríme 150-tisíc eur. Práve finančné prostriedky tejto nadácie v minulosti údajne použil na rekonštrukciu svojho apartmánu. V kontroverznej knihe Chamtivosť to napísal taliansky novinár Emiliano Fittipaldi, ktorého Vatikán postavil pred súd v rámci vyšetrovania kauzy Vatileaks 2. Novinár týždenníka L´Espresso napísal, že Bertone spreneveril až 200-tisíc eur, ktoré pochádzali z darov nemocnici podliehajúcej Vatikánu.


Kardinál Bertone bol štátnym sekretárom Svätej stolice v rokoch 2006 – 2013. Foto – TASR/AP

Taliansky kardinál akékoľvek obvinenia odmieta a tvrdí, že peniaze na renováciu rozľahlého apartmánu mal z vlastných zdrojov. Veľkosť luxusného bytu, ktorý sa nachádza neďaleko Domu sv. Marty, vysvetľoval podľa BBC tým, že v ňom spolu s ním bývajú rádové sestry.

Prečítajte si tiež
Vatileaks 2: Nie korupcia, skôr rodinkárstvo a zlé riadenie Zdieľať

Bývalého štátneho sekretára za pontifikátu Benedikta XVI. sa zastala aj riaditeľka nemocnice Mariella Enoc. „Kardinál Bertone priamo nedostal nijaké peniaze,“ povedala riaditeľka, podľa ktorej však Bertone priznal, že to, čo sa stalo, poškodilo nemocnicu i nadáciu, a preto sa rozhodol vynahradiť to finančným darom.

Aj keď kardinál odmietol svoj dar interpretovať ako odčinenie bývalých skutkov, riaditeľka nemocnice označila jeho gesto za „prejav láskavosti a pokánia vo svetle minulých udalostí“. Dodala, že Vatikán naďalej skúma finančné transakcie spojené s jeho osobou.

To, že nie všetko prebehlo v súlade s „kostolným poriadkom“, naznačuje aj rozhodnutie Svätej stolice vymenovať nové predstavenstvo nadácie. „Verím, že mraky, ktoré sú nad nemocnicou, sa čoskoro rozptýlia,“ veľavravne poznamenal aj súčasný štátny sekretár Svätej stolice Pietro Parolin počas predvianočnej návštevy nemocnice.

Indickí katolíci chcú, aby Matku Terezu svätorečili v Kalkate

Hneď po oznámení, že pápež František schválil svätorečenie Matky Terezy, mu indickí biskupi poslali  list, v ktorom ho požiadali, aby sväticu albánskeho pôvodu vyhlásil za svätú v Indii. Informoval o tom portál Vatican Insider.

Podľa miestnych katolíkov Matka Tereza nie je postavou z dávnej minulosti, ale osobou, na ktorú si mnohí obyvatelia Kalkaty živo pamätajú a jej posolstvo majú stále vo svojich srdciach. Navyše, v Indii ešte nikdy v histórii neprebehla slávnosť svätorečenia.

Kanonizačné slávnosti spravidla prebiehajú vo Vatikáne, ale nie je to pravidlo. Napríklad pápež František počas minuloročnej návštevy Srí Lanky svätorečil Josepha Vaza a v septembri v USA misionára Junipera Serru.

Ako najpravdepodobnejší termín slávnosti sa spomína 4. september, keď uplynie devätnásť rokov od smrti kalkatskej misionárky.

Jednou vetou

Do platnosti vstúpila všeobecná zmluva medzi Svätou stolicou a Palestínou.

Na Nový rok Katolícka cirkev slávila slávnosť Panny Márie Bohorodičky, ako aj Svetový deň pokoja.

V deň slávnosti Panny Márie Bohorodičky pápež František otvoril Svätú bránu milosrdenstva v hlavnej mariánskej bazilike Santa Maria Maggiore.

Rok 2015 pápež František zakončil modlitbou vešpier, eucharistickým požehnaním a ďakovným spevom Te Deum v Bazilike sv. Petra.

V uplynulom roku v rôznych krajinách sveta zabili 13 kňazov, piatich laikov a štyri rehoľníčky.

Odporúčame

Aj kňazi môžu vyhorieť

Aj kňazi môžu vyhorieť

Syndróm vyhorenia najčastejšie postihuje povolania, ktoré sú v neustálom kontakte s ľuďmi. Kňazi a pastori nie sú výnimkou. Niektorí dokonca pre vyčerpanie zanechajú svoje povolanie.