Číhoštský zázrak budí pozornosť aj dnes (Vatikánska sedma)

Vatikán povolil začať proces blahorečenia českého kňaza Josefa Toufara, s ktorým sa spája takzvaný číhoštský zázrak.


Josef Toufar krátko po svojej primičnej omši. Foto – Katolický týdeník/archív Miloša Doležala

Královohradecká diecéza uplynulý týždeň oznámila, že Kongregácia pre kauzy svätých odobrila začatie procesu blahorečenia kňaza Josefa Toufara. Ide o nevšedný prípad, v ktorom sa spája silný životný príbeh, mystérium aj odboj proti komunistickému režimu.

Josef Toufar sa narodil v roku 1902 v malej obci Arnolec na českej Vysočine. Vždy chcel byť kňazom, ale kvôli starostlivosti o rodinnú pozostalosť po zosnulých rodičoch sa na gymnázium, ktoré bolo podmienkou pre kňazské štúdiá, dostal až ako 26-ročný. Aby dosiahol svoj sen, neváhal zasadnúť do školských lavíc s výrazne mladšími spolužiakmi, ktorí si ho doberali prezývkou „dedo“.

V roku 1935 Toufar vstúpil do kňazského seminára v Hradci Králové a v roku 1940 ho miestny biskup Mořic Pícha vysvätil za kňaza. Na prvom pôsobisku v Zahrádke u Humpolce sa zapájal do protinacistických aktivít a pomáhal miestnym židovským rodinám. „Pre neho bola farnosťou celá obec, nerozlišoval medzi veriacimi a neveriacimi, medzi katolíkmi, evanjelikmi či židmi,“ povedal pre DVTV Toufarov životopisec Miloš Doležal. Pre zabiehajúci sa komunistický režim bol obľúbený kňaz nepríjemnou komplikáciou. Proti jeho preloženiu zo Zahrádky do Číhoště sa v petícii postavilo tritisíc obyvateľov vrátane nekatolíkov.

Viac o Josefovi Toufarovi sa dozviete na internetovej stránke joseftoufar.cz Zdieľať

O novom Toufarovom pôsobisku sa čoskoro dozvedela celá krajina. Počas omše v miestnom kostole na tretiu adventnú nedeľu 11. decembra 1949 došlo k nevysvetliteľnej udalosti označovanej za číhoštský zázrak. Kňaz Toufar z vyvýšenej kazateľnice prednášal zvyčajnú kázeň. Pri slovách „uprostred vás stojí, ktorého mnohí nepoznajú, tu vo svätostánku je náš Spasiteľ“ ukázal smerom k oltáru. V tej chvíli sa drevený oltárny kríž rozhýbal na obe strany, až ostal stáť v miernom predklone. Samotný kňaz si to nevšimol, keďže stál chrbtom k oltáru, ale pohyb kríža dosvedčila dvadsiatka prítomných veriacich. „Prípadom som sa zaoberal dvadsať rokov a dlhé obdobie som si myslel, že to bola provokácia štátnej bezpečnosti. Dnes som presvedčený, že je to tajomný mystický úkaz,“ tvrdí o číhoštskom zázraku Miloš Doležal, ktorý je autorom životopisnej knihy Jako bychom dnes zemřít měli.

Kostol v Číhošti sa čoskoro stal neoficiálnym pútnickým cieľom. Komunisti, ktorí už pracovali na likvidácii cirkvi v Československu, Toufara v januári 1950 vylákali z fary a uniesli do väznice vo Valdiciach. Takmer mesiac ho mučili, aby sa priznal, že pohyb kríža zinscenoval. Na následky mučenia 48-ročný kňaz zomrel v pražskej nemocnici 25. februára 1950. Jeho telesné pozostatky boli tajne a pod cudzím menom pochované na okraji cintorína v Prahe-Ďábliciach. „Bol zahrabaný ako zviera,“ hovorí Doležal.

Kňaz s pohnutým životom sa však napokon dočkal dôstojného spočinutia. V auguste 2014 bolo Toufarovo telo exhumované a slávnostne pochované na mieste, ktoré s nim bude navždy späté – na cintoríne v Číhošti.

Matku Terezu vyhlásia za svätú

Kým proces blahorečenia českého kňaza je na úplnom začiatku, prípad svetoznámej Matky Terezy je takmer na konci. Pápež František schválil dekrét, ktorý potvrdzuje uskutočnenie zázraku na jej príhovor. Tým bol úspešne ukončený proces svätorečenia kalkatskej misionárky. Čaká sa už len na oznámenie dátumu kanonizačnej slávnosti. Spomína sa najmä 4. september 2016, keď uplynie devätnásť rokov od jej úmrtia.

Pápežovo rozhodnutie nasledovalo po jednohlasnom súhlase kardinálov a biskupov, ktorí sú členmi Kongregácie pre kauzy svätých. Pred nimi nevysvetliteľnosť zázračného uzdravenia taktiež jednohlasne potvrdilo sedemčlenné lekárske konzílium.

K zázraku, ktorý bol pripísaný príhovoru Matky Terezy, došlo 9. decembra 2008 v brazílskej diecéze Santos. Ide o uzdravenie 35-ročného muža z nevyliečiteľného stavu po ôsmich mozgových príhodách spojených s hydrocefalom. Muž sa v kóme nachádzal v operačnej sále, no operácia bola na chvíľu odložená, napísal portál Vatican Insider. Keď sa chirurg vrátil do sály, našiel pacienta sediaceho pri plnom vedomí a bez predchádzajúcich symptómov.

Pápež otvoril Svätú bránu charity

Medzi tisícky brán milosrdenstva, ktoré otvorili po celom svete v rámci prebiehajúceho Svätého roka milosrdenstva, patrí aj Svätá brána charity. Koncom týždňa ju v charitnej ubytovni neďaleko hlavnej rímskej stanice Termini otvoril pápež František.


Nad Svätou bránou charity v Ríme sa vyníma mozaika s logom jubilejného roka od známeho umelca a jezuitu Marka Rupnika. Foto – TASR/AP

„Nech nám Pán dá milosť cítiť sa vydedenými, lebo my nemáme žiadne zásluhy, iba on nám dáva milosrdenstvo a milosť. A na to, aby sme sa priblížili k tejto milosti, musíme sa priblížiť k vydedeným, k chudobným, k tým najnúdznejším, lebo podľa tohto priblíženia sa budeme súdení,“ povedal pápež v homílii počas svätej omše.

Bránu milosrdenstva uplynulý týždeň otvorili aj v katedrále v Čen-ting asi 260 kilometrov južne od Pekingu. Na slávnosti sa nielenže zúčastnilo až 10-tisíc veriacich, ale svätej omši predsedal biskup Giulio Jia Zhiguo, ktorý nepatrí do prorežimového Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov a musí žiť v domácom väzení.

Jednou vetou

Pápež František oslávil 79. narodeniny, zablahoželať mu prišli aj deti z Katolíckej akcie.

Svätý Otec prijal veľvyslancov Indie, Lotyšska, Guiney a Bahrajnu, ktorí začínajú svoju diplomatickú misiu pri Svätej stolici.

Komunita sv. Egídia a Federácia evanjelických cirkví v Taliansku chcú letecky prepravovať utečencov do Európy, aby sa predišlo tragédiám na mori.

Pápež František schválil dekréty v 17 nových procesoch blahorečenia.

Kongregácia pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života vydala nový dokument s názvom Identita a poslanie rehoľného brata v Cirkvi.

Kanadského duchovného s juhokórejským pôvodom Hyeona Soo Lima odsúdili v Severnej Kórei na doživotie ťažkých prác za údajnú rozvratnú činnosť v oblasti ľudských práv.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo