Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
17. január 2022

Tridentská liturgia

Tradicionalisti chystajú pochod z Paríža do Ríma na podporu predkoncilovej omše

Pápežovi chcú priniesť listy veriacich o tom, čo ich vedie k účasti na tzv. tridentských omšiach.

Tradicionalisti chystajú pochod z Paríža do Ríma na podporu predkoncilovej omše

Ilustračná foto: Flickr.com/Franciscans of the Immaculate

Prívrženci predkoncilovej liturgie chystajú na jar pochod z Paríža do Ríma. Takýmto spôsobom chcú požiadať pápeža Františka, aby zmiernil reštrikcie, ktoré zaviedol prostredníctvom motu proprio Traditiones Custodes.

Po novom sa totiž zodpovednosť za reguláciu slávenia predkoncilovej liturgie vrátila biskupovi. Je v jeho výlučnej kompetencii povoliť v diecéze používanie misálu z roku 1962. Omša podľa starého rítu, tzv. tridentská, sa podľa nariadenia pápeža Františka už nebude slúžiť vo farských kostoloch.

Pochod do Ríma organizuje katolícke združenie La Voie Romaine, ktoré zbiera listy z celého sveta, aby ich na konci púte odovzdali Svätej stolici.

V listoch majú veriaci uviesť, aké dôvody ich vedú k účasti na omšiach, ktoré sa slúžia podľa starého misálu. Petíciu ponesú v pochode, ktorý sa začne 6. marca v Paríži. Do Ríma by mali prísť 1. mája.

Združenie považuje pápežovo rozhodnutie sprísniť pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie za nesprávny prístup k týmto komunitám veriacich, informuje National Catholic Register.

Na čele procesie majú ísť matky kňazov, ktorí slúžia omšu v predkoncilovom ríte. „Ponesú naše svedectvá s citlivosťou, akú môžu mať v srdci matky,“ uviedol zakladateľ združenia Benoît Sévillia.

Čítajte tiež

Organizácia reaguje svojou aktivitou aj na dokument Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí zo 4. decembra minulého roku. Kongregácia formou odpovedí na otázky (dubiá) predložené biskupmi upresnila uplatňovanie motu proprio Traditionis custodes. Podľa NC Register sa text nesie v takom duchu, že z tridentskej liturgie sa má stať výnimočná forma slávenia v živote cirkvi.

Inzercia

V dokumente kongregácia okrem iného potvrdila, že každý kňaz vysvätený po vydaní motu proprio Traditionis custodes, ktorý chce sláviť liturgiu podľa starého rítu, musí dostať súhlas od Vatikánu.

Združenie La Voie Romaine v stanovisku označilo usmernenia z „liturgickej“ kongregácie za veľmi striktné.

„Naším cieľom je ukázať pápežovi, že srdce cirkvi bije aj prostredníctvom týchto kresťanov, obzvlášť v krajinách ako Francúzsko,“ tvrdí Sévillia s tým, že pápež platnými obmedzeniami riskuje, že uvrhne tisíce kresťanov do veľkého zúfalstva a chaosu, pretože určitému počtu z nich by bol z jedného dňa na druhý odmietnutý prístup do cirkvi.

Podľa Sévilliu je súčasný pohľad Vatikánu na tridentskú omšu ovplyvnený slabým poznaním tradicionalistických komunít zo strany Rímskej kúrie.

Združenie, ktoré sa chystá putovať za pápežom do Ríma, priznáva, že túto iniciatívu zatiaľ oficiálne nepodporuje nikto z biskupov, ale podľa Sévilliu dostávajú veľa súkromných vyjadrení sympatie od kléru. Chystajú tiež dokumentárny film o tridentskej omši, kde bude viacero podporných stanovísk.

Veriaci, ktorí inklinujú k tridentskej liturgii, sa stretávajú v Ríme každoročne na púti s názvom Summorum Pontificum. Naposledy sa konala v posledný októbrový víkend minulého roka.

Súčasťou púte bola aj slávnostná omša vo vatikánskej Bazilike sv. Petra, prítomná bola aj skupina veriacich zo Slovenska.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.