Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
17. január 2022

Sexuálne škandály

V Mníchove zverejnia výsledky vyšetrovania. Vypovedať musel aj Benedikt XVI.

Bývalý mníchovský arcibiskup Ratzinger čelil nepríjemným otázkam najmä pre kauzu kňaza páchateľa Petra H.

V Mníchove zverejnia výsledky vyšetrovania. Vypovedať musel aj Benedikt XVI.

Foto – Profimedia

Už tento štvrtok bude zverejnená s napätím očakávaná správa o sexuálnom zneužívaní v arcibiskupstve Mníchov a Freising. Oznámila to advokátska kancelária Westpfahl Spilker Wastl, ktorá je poverená jej vypracovaním.

Vyšetrovanie sa týka rokov 1945 – 2019, keď na čele arcidiecézy stáli také významné osobnosti ako Reinhard Marx, Friedrich Wetter, Julius Döpfner, Joseph Wendel, Michael Faulhaber, ale najmä Joseph Ratzinger, dnes už emeritný pápež Benedikt XVI. 

Pomenovanie zodpovedných

Mníchovská správa nebude prvou svojho druhu v Nemecku. Spomenutá advokátska kancelária vypracovala takéto posudky už pre diecézu Aachen a arcidiecézu Kolín nad Rýnom.

Pôvodne mala byť správa zverejnená už v minulom roku. Odklad advokáti oznámili v novembri, čo zdôvodnili novými zisteniami.

Advokátska kancelária zároveň opakovane zdôrazňovala, že pracuje úplne autonómne. Dôkazom má byť aj to, že predstavitelia arcidiecézy sa dozvedia o výsledkoch vyšetrovania až pri samotnej prezentácii, ktorá sa začne o 11.00 h v Dome bavorského hospodárstva v Mníchove a má byť naživo streamovaná.  

Podľa vyjadrenia advokátskej kancelárie jej úlohou bolo preskúmať všetky prípady sexuálneho zneužívania, čo sa týka „regulárnosti a primeranosti zaobchádzania s touto vecou“, a zároveň pomenovať prípadné systémové deficity.

Okrem toho – „v prípade potreby a pokiaľ je to právne možné“ – má dôjsť k pomenovaniu tých predstaviteľov arcidiecézy, ktorí podľa názoru právnikov vo vyšetrovanom období „konali možno chybne alebo neprimerane“.

Vedel Ratzinger o minulosti Petra H.?

Nie je žiadnym prekvapením, že záujem verejnosti sa sústreďuje predovšetkým na päťročné pôsobenie Josepha Ratzingera v rokoch 1977 – 1982. Obzvlášť ošemetným je prípad kňaza Petra H., ktorému sa pripisuje množstvo skutkov sexuálneho zneužívania.

Peter H. prišiel v roku 1980 z diecézy Essen, aby v Bavorsku podstúpil terapiu po tom, čo sa už ako kaplán dopustil sexuálneho zneužívania. Ale už zakrátko bol znovu zaradený do pastorácie, kde sa opätovne dopúšťal sexuálneho zneužívania. Dosiaľ bolo Petrovi H. v Mníchove a Essene dokázaných 29 obetí.

Čítajte tiež

Napriek tomu, že v roku 1986 okresný súd v Ebersbergu odsúdil kňaza na podmienečný trest, zodpovedných to neodradilo od toho, aby ho znovu poslali do farnosti.

Inzercia

Z pastorácie bol definitívne stiahnutý až v roku 2010. Dnes Peter H. žije s obmedzeniami v diecéze Essen a čaká na uzavretie kánonického procesu, ktorý je už v záverečnej fáze.

Výhradná zodpovednosť generálneho vikára?

Na celom prípade je zaujímavé najmä to, či nový posudok potvrdí vyhlásenie generálneho vikára v arcidiecéze Mníchov a Freising Gerharda Grubera, ktorý v roku 2010 vzal výhradnú zodpovednosť za pastoračné pôsobenie Petra H. na seba.

Tým síce odľahčil pozíciu kardinála Ratzingera, v tom čase úradujúceho pápeža Benedikta XVI., ale pochybnosti o Gruberovej verzii nikdy celkom neutíchli.

Bývalý mníchovský generálny vikár Gruber pred dvanástimi rokmi zdôraznil, že o nasadení essenskeho diecézneho kňaza Petra H. v arcidiecéze Mníchov a Freising rozhodol svojvoľne a o tomto postupe podal správu arcibiskupskej kancelárii.

„Či táto správa dorazila na Ratzingerov stôl, to zostáva otvorené. No generálny vikár je alter ego biskupa, koná za neho. Biskupove prsty, ktoré ukazujú na generálneho vikára, vždy odkazujú späť na biskupa,“ zhodnotil cirkevný právnik Norbert Lüdecke.

Ratzinger s vyšetrovateľmi spolupracoval, kritiku odmieta

Benedikt XVI. odmietol akúkoľvek kritiku ústami svojho osobného sekretára arcibiskupa Georga Gänsweina: „Tvrdenie, že Joseph Ratzinger vedel o predošlých udalostiach (čiže o obvineniach zo sexuálneho zneužívania) v čase rozhodnutia o prijatí kňaza Petra H., je nepravdivé.“

Podľa bulvárneho denníka Bild bude mníchovský posudok veľmi rozsiahly. Len rešerše o recidivistovi Petrovi H. zaberajú 350 strán.

Emeritný pápež Benedikt XVI. s vyšetrovateľmi aktívne spolupracoval, na otázky právnikov odpovedal na 82 stranách.

Spoluzodpovednosť za sexuálne zneužívanie v arcidiecéze prevzal minulý rok úradujúci arcibiskup Reinhard Marx, ktorý ponúkol pápežovi svoju rezignáciu. Ten ju však neprijal

Pred „dňom D“ je isté, že výsledky mníchovskej správy sa nielenže dostanú na titulné strany novín po celom svete, ale v prípade nepriaznivých zistení môžu vyvolať ďalšie vnútrocirkevné otrasy.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.