Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
23. jún 2022

Svätec týždňa

Jozef Cafasso, kňaz

Dvadsať rokov bol duchovným vodcom svätého Jána Bosca.

Jozef Cafasso, kňaz

Foto: wikipedia.org (Public Domain)

Jozef Cafasso sa narodil v roku 1811 v talianskom regióne Piemont. Ako sotva dvadsaťdvaročný prijal kňazskú vysviacku. Napokon sa stal rektorom kňazského ústavu v Turíne.

Cafasso bol profesorom a vychovávateľom celej generácie mimoriadne schopných kňazov piemontského biskupstva. Dvadsať rokov bol duchovným vodcom svätého Jána Bosca.

Cafasso mal osobitný súcit s trestancami, ktorých ochotne navštevoval. Pre jeho starostlivosť o odsúdených na smrť ho nazývali „kňaz šibenice“.

Jozef Cafasso zomrel ako štyridsaťdeväťročný 23. júna 1860. Pochovali ho v Turíne. V jeho zápiskoch sa našlo dojímavé želanie, aby vo svete celkom zmizla pamiatka na neho, s výnimkou modlitby za jeho dušu.

V roku 1925 Pius XI. vyhlásil Jozefa Cafassa za blahoslaveného a v roku 1947 Pius XII. za svätého. Pius XI. charakterizoval svätého Jozefa Cafassa ako „perlu talianskeho kňazstva“.

Svätý Jozef Cafasso tvorí turínske sväté „trojhviezdie“ so svojím priateľom svätým Jozefom Cottolengom a so svojím znamenitým žiakom svätým Jánom Boscom, ktorému pomáhal zakladať saleziánov.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.