Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. marec 2016

Francúzsky kardinál odmieta obvinenia, že kryl pedofilného kňaza

Médiá obvinili lyonského arcibiskupa Philippa Barbarina, že neriešil prípad kňaza, ktorý sa pred niekoľkými desaťročiami dopustil sexuálneho zneužívania detí.

Francúzsky kardinál odmieta obvinenia, že kryl pedofilného kňaza


Kardinál Philippe Barbarin v roku 2009 počas púte v Levoči. Foto – TASR/Lukáš Furcoň 

Podnet na trestné stíhanie kňaza podali začiatkom roka štyria muži, ktorí sa ako deti počas pobytu v skautskom tábore opakovane stali obeťami sexuálneho zneužívania, uviedla agentúra TASR. Viac ako 70-ročný kňaz sa počas vyšetrovania k zneužívaniu detí priznal. 

Časť verejnosti žiada Barbarina, aby sa vzdal arcibiskupského úradu. „Bolo by to pre dobro cirkvi, keby sa stiahol – aspoň na čas, kým súdy nespravia svoju prácu," citovala TASR podpredsedu Únie demokratov a nezávislých (UDI) Yvesa Jégoa.

Lyonská arcidiecéza vydala vyhlásenie, v ktorom obvinenia 65-ročného kardinála odmietla. Barbarin, ktorý je na čele arcidiecézy od roku 2002, sa mal o prípade pedofilného kňaza dozvedieť až po viac ako piatich rokoch v úrade. „Jeho prípad bol riešený ešte predchádzajúcimi arcibiskupmi, pričom kardinál Barbarin nebol oboznámený s tým, že prípadov zlyhania dotyčného je viac a sú oveľa závažnejšie,“ citovala TK KBS stanovisko Lyonskej arcidiecézy. Až v roku 2014 sa mal kardinál stretnúť s priamym svedectvom jednej z obetí. Po konzultáciách s vatikánskymi úradmi kňaza suspendoval. Trestné oznámenie podala obeť zneužívania až následne.

„Kardinál Barbarin neukrýval žiadny prípad deliktu na neplnoletých, ale, naopak, poskytuje podporu obetiam a ich rodinám a plne spolupracuje s príslušnými francúzskymi orgánmi, ktoré sú činné v trestnom konaní,“ zdôraznilo vyhlásenie arcidiecézy.

Inzercia

Odporúčame

Stalinov zločin a nádej z Havany

Stalinov zločin a nádej z Havany

O pár dní 8. – 10. marca si pripomenieme 70. výročie násilného pokusu o pripojenie ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi k moskovskému patriarchátu a pokus o zrušenie Brestskej únie s Rímom z roku 1596.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.