Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kostoly Slovenska Svet kresťanstva
07. december 2022

Kostoly Slovenska

Kostol svätého Mikuláša majú aj v Liptovskom, Borskom i Plaveckom Mikuláši

Na Slovensku je obľúbenému svätcovi zasvätených 77 kostolov a chrámov. Jeden z nich figuruje aj v zozname UNESCO.

Kostol svätého Mikuláša majú aj v Liptovskom, Borskom i Plaveckom Mikuláši

Pravoslávny Chrám svätého Mikuláša pod Bratislavským hradom. Foto: Zdenko Dzurjanin

Svätý Mikuláš (z gréckeho Nikoláos – víťaz medzi ľuďmi) patrí celosvetovo medzi najpopulárnejších svätcov. Podľa legendy biskup Mikuláš potajomky rozdával svoj majetok chudobným. Pomáhal veľmi nezištne a nechcel, aby sa o tom hovorilo.

Na Slovensku je mu zasvätených 77 kostolov a chrámov, z toho 64 rímskokatolíckych kostolov, 12 gréckokatolíckych chrámov a jeden pravoslávny chrám.

Okrem toho máme kostoly s kopatrocíniami, v ktorých figuruje svätý Mikuláš, a to pravoslávny Chrám Nanebovstúpenia Isusa Christa a svätého Nikolaja Divotvorcu v Strážskom a rímskokatolícky Kostol svätého Mikuláša a svätého Štefana kráľa v obci Koláre v okrese Veľký Krtíš.

Najstarší Kostol svätého Mikuláša na Slovensku je v mestskej časti Bratislava-Podunajské Biskupice a pochádza z 12. storočia. Najmladší Kostol svätého Mikuláša stojí v Ratkovskej Lehote a je z roku 1909.

Kostol svätého Mikuláša majú i v Liptovskom Mikuláši (svätec je aj súčasťou mestského erbu). Ide o trojloďovú stavbu postavenú v ranogotickom slohu v druhej polovici 13. storočia.

Kostoly svätého Mikuláša sa nachádzajú aj v týchto obciach nesúcich meno biskupa z Myry: v Plaveckom Mikuláši (pochádza z roku 1635) a v Borskom Mikuláši (postavený v roku 1753) na Záhorí a v miestnej časti Mikulášov Dvor obce Dubník v okrese Nové Zámky (bol postavený v roku 1998).

Zaujímavým je Chrám svätého Mikuláša v bratislavskom Podhradí. Pôvodne ho postavili v roku 1345 ako rímskokatolícky kostol, súčasná stavba pochádza z roku 1661. Pred druhou svetovou vojnou ho prenajali Gréckokatolíckej cirkvi a od roku 1950 je prenajatý Pravoslávnej cirkvi, ktorá v ňom slúži bohoslužby aj dnes.

Jeden kostol zasvätený tomuto svätcovi figuruje v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Stojí v obci Bodružal v okrese Svidník a pochádza z roku 1658.

Inzercia

Gréckokatolícky Chrám svätého Mikuláša v bardejovskom skanzene. Foto: Zdenko Dzurjanin

Svätý Mikuláš sa narodil asi v roku 270 v maloázijskom starovekom gréckom meste Patara, ktoré sa nachádzalo neďaleko mesta Myra (dnešné Demre v Turecku) v rímskej provincii Lýkia. V Myre potom pôsobil ako biskup. Predpokladá sa, že zomrel 6. decembra medzi rokmi 345 až 352, pochovali ho v tamojšom chráme.

Po invázii moslimov do tejto oblasti sa miestni kupci, ktorí si Mikuláša z Myry uctievali ako patróna námorníkov a moreplavcov, rozhodli zachrániť jeho pozostatky pred zničením a previezli ich do mesta Bari na juhovýchode Apeninského polostrova. Tam boli 9. mája 1087 uložené v Chráme svätého Jána Krstiteľa a neskôr boli prenesené do novovybudovaného chrámu zasväteného práve svätému Mikulášovi.

Dnešné talianske mesto Bari a turecké mesto Demre sú centrami úcty svätého Mikuláša. Osobitne si ho ako patróna svojej krajiny ctia ruskí veriaci.

Za dátum liturgického slávenia podľa gregoriánskeho kalendára (riadia sa ním rímskokatolíci a väčšina gréckokatolíkov) sa určil deň smrti biskupa z Myry 6. december a v byzantskom obrade aj 9. máj, keď boli Mikulášove pozostatky prenesené z Myry a uložené v chráme v Bari.

Spomienka svätého Mikuláša sa v pravoslávnych a niektorých gréckokatolíckych chrámoch, ktoré sa riadia juliánskym kalendárom, slávi 19. decembra (napríklad Ukrajinská pravoslávna cirkev pre tento rok vydala usmernenie, aby pravoslávni Ukrajinci slávili sviatok tohto svätca v tento deň).

Mikulášska tradícia sa datuje od stredoveku a dnes je rozšírená po celom svete. 

Fotografie všetkých spomínaných kostolov nájdete na našej webovej stránke www.kostolyslovensky.sk.

V seriáli Kostoly Slovenska ste si už mohli prečítať: 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.