Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. 04. 2016, 08:52

Pápež priviezol do Vatikánu tri rodiny moslimských utečencov

Návštevu pápeža Františka v utečeneckom tábore na gréckom ostrove Lesbos sprevádzalo množstvo sĺz.
Pápež priviezol do Vatikánu tri rodiny moslimských utečencov

Pápež František v obkľúčení obyvateľov gréckeho ostrova Lesbos, ktorý v sobotu navštívil spolu s predstaviteľmi ortodoxných cirkví. Foto - TASR/AP

Dievčatko s usedavým plačom padá na kolená a nechce sa pustiť pápežových nôh. Jej matka sa medzitým pokúša Františkovi opísať ich tragický príbeh. Starý muž na invalidnom vozíku so slzami v očiach opisuje, ako jeho deti zahynuli počas cesty do Európy. Tvár pápeža Františka je vážna, s ťažkosťami zakrýva pohnuté pocity.

Návšteva utečeneckého tábora Mòri na gréckom ostrove Lesbos bola jednou z najťažších apoštolských ciest. Už vopred to tušil aj samotný pápež. „Bude to smutná cesta. Stretneme sa s najväčšou humanitárnou tragédiou od druhej svetovej vojny,“ povedal Svätý Otec počas rozhovoru s novinármi počas letu na Lesbos.


Pozdravy pápeža s utečencami boli často veľmi emotívne. Foto – TASR/AP

Pri krátkom stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v priestoroch letiska pápež ocenil, že Grécko napriek ekonomickým problémom prijalo desaťtisíce utečencov. Len v tomto a minulom roku sa ich v krajine vylodilo viac ako milión.

„Svetová verejná mienka nemôže ignorovať kolosálnu humanitárnu krízu vytvorenú šírením násilia a ozbrojeného konfliktu, prenasledovanie a vysídľovanie náboženských a etnických menšín a vytrhávanie rodín z ich domovov, v rozpore s ich ľudskou dôstojnosťou a ich základnými ľudskými právami a slobodami,“ vyhlásili v utečeneckom tábore Mòri pápež František, konštantínopolský patriarcha Bartolomej I. a grécky patriarcha Hieronym II., ktorí podpísali spoločnú deklaráciu. „Vyzývame všetkých politických lídrov, aby vynaložili všetky prostriedky na zabezpečenie toho, aby jednotlivci a komunity vrátane kresťanov zostali vo svojich rodných krajinách a mohli spokojne požívať základné právo na život v mieri a v bezpečí,“ dodali kresťanskí lídri.

V príhovore k obyvateľom Lesbosu pápež František zdôraznil, že Európa je vlasťou ľudských práv, čo by mali pocítiť aj všetci, ktorí sem prichádzajú. „Takto si bude viac vedomý toho, že je povinný ich zo svojej strany rešpektovať a chrániť,“ povedal František, ktorý odmietol vytváranie bariér. Zdôraznil, že nestačí hasiť dôsledky migračnej krízy, ale tiež odstraňovať jej príčiny. „Predovšetkým treba vytvoriť mier tam, kde vojna priniesla rozvrat a smrť, a zabrániť, aby sa táto rakovina rozšírila na iné miesta,“ apelovala hlava Katolíckej cirkvi.             

Na konci len päť hodín trvajúcej návštevy sa potvrdili aj vopred medializované informácie. Pápež František vzal so sebou do Vatikánu 12 utečencov zo Sýrie. Ide o tri moslimské rodiny so šiestimi deťmi, ktorých domy zničilo bombardovanie. Prevoz je výsledkom dohody medzi Vatikánom, Talianskom a Gréckom, informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice. O utečenecké rodiny sa postará Vatikán v spolupráci s Komunitou sv. Egídia. 

Pápežovu cestu sme sledovali minútu po minúte

14:32 Letecký špeciál spoločnosti Alitalia s pápežom na palube práve vzlietol z letiska Mytilene. Na palube by sa mala konať tradičná tlačová konferencia, počas ktorej František odpovie na otázky novinárov. Pristátie na rímskom letisku Ciampino je naplánované na 16:30. 

13:54 Pápež a obaja patriarchovia sa už presunuli na letisko Mytilene, kde sa o niekoľko minút začne záverečná rozlúčková ceremónia. Predtým však duchovní predstavitelia absolvujú krátke súkromné stretnutie.

13:25 Pápež František a patriarchovia Bartolomej a Hieronym II. po príhovoroch, krátkych modlitbách a minúte ticha hodili do mora vavrínové vence, aby si takto symbolicky uctili všetky obete, ktoré zahynuli pri snahe dostať sa do Európy.


Pápežova cesta na Lesbos nemala len humanitárny, ale aj ekumenický charakter. Foto – TASR/AP

13:13 Po stretnutí s utečencami pápež František s patriarchami Bartolomejom a Hieronymom II. zavítal medzi katolíkov, ktorí žijú na Lesbose. Nachádza sa tu jediný katolícky kostol a farnosť, ktorú spravuje kňaz Leone Kiskinis. „Pred štyrmi rokmi sa biskup rozhodol, že na tomto ostrove bude mať stáleho farára a potom po štyroch rokoch prichádza pápež... teda naozaj sa cítime ,polichotení‘, aj keď sme na periférii,“ povedal miestny farár pre Vatikánsky rozhlas. „Vzťah medzi obyvateľmi ostrova a migrantmi sa nezmenil, stále je tu solidarita, ktoré však prichádza v menšej miere ako pred niekoľkými mesiacmi,“ dodal Kiskinis.

12:51 Počas ranného letu na Lesbos František spomenul aj svojho predchodcu, emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý dnes oslavuje narodeniny. „Chcel by som vám pripomenúť, že dnes sa dožíva 89 rokov emeritný pápež Benedikt XVI. Modlím sa zaňho,“ povedala na palube lietadla súčasná hlava Katolíckej cirkvi.

12:03 Pápež František, patriarcha Bartolomej a arcibiskup Hieronym podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú medzinárodné spoločenstvo k zlepšeniu prístupu k migračnej kríze. „Naliehame na všetky krajiny, aby rozšírili dočasný azyl, ponúkli status utečenca tým, ktorí spĺňajú kritériá, aby zvýšili svoje úsilie pomoci a spolupracovali so všetkými mužmi a ženami dobrej vôle na promptnom ukončení prebiehajúcich konfliktov,“ píše sa v spoločnej deklarácii. V týchto chvíľach prebieha obed všetkých troch náboženských lídrov s niektorými utečencami.

11:50 „Dnes som chcel byť s vami, aby som počul vaše príbehy a uistil vás, že nie ste sami,“ povedal vo svojom príhovore v utečeneckom tábore pápež František. „Vytrpeli ste si veľa súženia pri ceste za lepším životom. Poznáte bolesť z toho, keď musíte zanechať všetko bez vedomia, čo prinesie budúcnosť. Boh nás stvoril ako rodinu. Ak niekto trpí, dotýka sa to nás všetkých. Dúfame, že svet bude pozorný na tragickú situáciu a odpovie spôsobom hodným ľudskosti. Ak niekto trpí, dotýka sa to nás všetkých. Krízy nám však môžu pomôcť vydať zo seba to najlepšie. Boh nás nenecháva osamote. Nestrácajte nádej. Najväčší dar, ktorý môžeme jeden druhému ponúknuť, je láska.“


Pápež sa na ostrove Lesbos stretol aj s jezídskymi utečencami. Foto – TASR/AP

11:40 „Máme o vás starosť a snažíme sa vám pomôcť,“ povedal v príhovore k utečencom patriarcha Bartolomej. „Cestovali sme až sem, aby na vás svet nezabudol. Aj keď sa vám ľudia obrátia chrbtom, Boh je útočiskom a pomocou. Vieme, že vaše srdcia sú plné strachu. Plakali sme, keď sme videli, že Egejské more sa stalo hrobom pre mnohých vašich príbuzných. Plakali sme, keď sme videli tvrdosť našich i vašich bratov a sestier, ktorí zavreli hranice a obrátili sa k vám chrbtom. Svet bude súdený za spôsob, ako s vami zaobchádzal. Sľubujeme, že na vás nezabudneme a neprestaneme robiť všetko preto, aby sa otvorili oči sveta.“

10:57 „Utečenci nie sú číslami, ale osobami s tvárami, menami a príbehmi a tak sa k nim treba správať,“ napísal dnes na svojom Twitteri pápež František. O chvíľu sa utečencom v tábore prihovorí spoločne s patriarchom Bartolomejom a arcibiskupom Hieronymom.


Pápež František v spoločnosti patriarchov Bartolomeja I. a Hieronyma II. pozdravuje deti v utečeneckom tábore Mòria. Foto – TASR/AP

10:45 Kardinál Antonio Maria Vegliò, ktorý je predsedom Pápežskej rady pre pastoráciu migrantov a ľudí mimo domova, tvrdo skritizoval európsku migračnú politiku, ktorá uzatvára hranice a poškodzuje základné práva migrantov, utečencov a žiadateľov o azyl. „Túžime priamo pozerať do očí unikajúcim ľuďom, o ktorých osude sa často rozhoduje v cynických rozhovoroch, bez toho, aby boli do úvahy brané skutočné príčiny ich tragédie,“ napísal kardinál Vegliò vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano. Pápež František chce stretnutím s migrantmi na ostrove Lesbos preukázať konkrétne gesto solidarity a blízkosti.    

10:31 Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi pripomenul, že všetky európske cesty pápeža Františka – okrem návštevy Európskeho parlamentu v Štrasburgu – smerovali na periférie juhovýchodnej Európy: do Albánska, Bosny a Hercegoviny, Turecka a teraz na grécky ostrov Lesbos.

10:15 O niekoľko minút pápež v sprievode patriarchov Bartolomeja a Hieronyma II. dorazí do utečeneckého tábora Mòria. Medzi 2 500 migrantmi dominujú moslimovia zo Sýrie. Duchovní predstavitelia osobne pozdravia 250 z nich, prítomných bude aj 150 detí.

9:52 Nie všetci grécki pravoslávni biskupi sú z prítomnosti hlavy Katolíckej cirkvi na území Grécka nadšení. Traja z nich podľa portálu Vatican Insider otvorene protestovali proti tomu, že o pozvaní pápeža rozhodla stála synoda, ktorá je voleným orgánom zloženým so zástupcov episkopátu, a nie všetci biskupi. Ide o trojicu biskupov, ktorí kritizujú akékoľvek ekumenické snahy, jeden z nich dokonca otvorene podporuje grécku extrémnu pravicu.


Patriarcha Atén a celého Grécka Hieronym II. víta pápeža Františka na ostrove Lesbos. Prizerá sa grécky premiér Alexis Tsipras. Foto – TASR/AP

9:36 V priestoroch letiska prebieha krátke stretnutie pápeža s premiérom Tsiprasom. Krátko pred desiatou hodinou stredoeurópskeho času (v Grécku je o hodinu viac) sa pápež s patriarchami Bartolomejom a Hieronymom presunú v minibuse do utečeneckého tábora Mòria.

9:14  Letecký špeciál s pápežom na palube už dorazil na letisko Mytilene na gréckom ostrove Lesbos. Hlavu Katolíckej cirkvi už o niekoľko minút privíta grécky premiér Alexis Tsipras, konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej, pravoslávvny biskup Atén a celého Grécka Hieronym II. a predseda Gréckej biskupskej konferencie Frankiskos Papamanolis.

9:07 Pápež František začal návštevu ostrova Lesbos tradičným duchovným spôsobom. Vo štvrtok podvečer navštívil Baziliku Panny Márie Snežnej v Ríme, kde pred mariánskou ikonou Salus Populi Romano prosil o požehnanie svojej cesty. Pannu Máriu si uctil aj kyticou modrých a bielych ruží, keďže v týchto farbách je grécka vlajka.  

9:00 Špeciál talianskej leteckej spoločnosti Alitalia s pápežom Františkom na palube vzlietol z rímskeho letiska Fiumicino krátko po siedmej hodine.


Pápež František pred odletom z rímskeho letiska Fiumicino. Foto - TASR/AP

Pápež František v sobotu absolvuje krátku, len päťhodinovú návštevu gréckeho ostrova Lesbos. Uskutoční sa na pozvanie konštantínopolského ekumenického patriarchu Bartolomeja I. a gréckeho prezidenta Prokopisa Pavlopoulosa.

Hlavným cieľom návštevy je stretnutie s migrantmi v utečeneckom centre Mòria, kde sa nachádza asi 2 500 utečencov. Okrem patriarchu Bartolomeja bude pápeža sprevádzať aj pravoslávny arcibiskup Atén a celého Grécka Hieronym II. V utečeneckom centre podpíšu spoločnú deklaráciu a naobedujú sa so skupinou utečencov.

Prečítajte si aj
Pápež vyrazí za migrantmi na grécky ostrov Lesbos Zdieľať

Na pobreží ostrova, ktorý sa nachádza len niekoľko kilometrov od tureckých hraníc, odkiaľ prichádzajú tisícky utečencov, náboženskí predstavitelia zotrvajú v modlitbe a tichu za všetky mŕtve obete migrácie. Do mora následne hodia tri vavrínové vence.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi zdôraznil, že návšteva nemá politický, ale humanitárny a ekumenický zámer.

Pápež František, ktorý je sám potomkom talianskych prisťahovalcov do Argentíny, neputuje za migrantmi prvýkrát. Jeho prvá apoštolská cesta po zvolení do čela Katolíckej cirkvi viedla v júli 2013 na taliansky ostrov Lampedusa, ktorý je jednou zo vstupných brán utečencov do Európy. Vo vodách Stredozemného mora sa tam ročne utopia stovky ľudí.


Pápež Ján Pavol II. si uctieva grécku pôdu a olivovú vetvičku po prílete do Atén v roku 2001. Foto - TASR/AP

Posledným pápežom, ktorý pricestoval do Grécka, bol Ján Pavol II. V rámci návštevy troch krajín – Grécka, Sýrie a Malty – zavítal 4. a 5. mája 2001 do Atén.  

Odporúčame