Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
12. máj 2023

Vatikánska sedma

Ako zosadený topmanažér Caritas Internationalis zavrčal na pápeža

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Ako zosadený topmanažér Caritas Internationalis zavrčal na pápeža

Odvolaný generálny sekretár Aloysius John. Foto: TASR/AP – Alessandra Tarantino

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • z čoho obvinil Vatikán odvolaný manažér Caritas Internationalis,
  • prečo boli na stredajšej generálnej audiencii dvaja pápeži
  • a čo tvrdia zdroje jezuitského magazínu America o pápežovej „tajnej mierovej misii“.

Na stránkach Sveta kresťanstva sme sa už viackrát zmienili o tom, že pápež František sa v poslednom období nevyhýba ráznym zásahom do chodu niektorých cirkevných inštitúcií. Tak je to aj v prípade Caritas Internationalis, ktorú založili v roku 1951.

Ide o katolícku konfederáciu 162 charitatívnych organizácií so sídlom v 200 krajinách sveta. Jej ústredie sa nachádza na území Vatikánu v Ríme a Vatikán dohliada na jej činnosť.

Pápežov zásah. Bolo to vlani v novembri, keď František odvolal celé vedenie Caritas Internationalis a vymenoval dočasného správcu, ktorý má dohliadnuť na reformný proces zavŕšený valným zhromaždením, ktoré sa koná v tieto dni.

 

Pápežovmu ráznemu rozhodnutiu predchádzala vnútorná kontrola, ktorú poslalo do organizácie Dikastérium na podporu integrálneho ľudského rozvoja, pod ktoré Caritas Internationalis spadá.

Následne dikastérium oznámilo, že sa neobjavili „žiadne dôkazy o zlom finančnom hospodárení alebo nevhodnom správaní sexuálneho charakteru“, ale „v oblasti riadenia a postupov boli zistené skutočné nedostatky, ktoré vážne narúšajú tímového ducha a morálku zamestnancov“.

Odvolanie vedenia sa týkalo aj prezidenta Caritas Internationalis filipínskeho kardinála Luisa Antonia Tagleho a generálneho sekretára Aloysia Johna. A práve druhý menovaný dal o sebe teraz počuť, tesne pred začiatkom valného zhromaždenia, ktoré zvolí nové vedenie organizácie.

Topmanažér vracia úder. Ako uvádza National Catholic Reporter, bývalí zamestnanci Caritas International opísali toxické prostredie na pracovisku pod Johnovým vedením, kde boli zamestnanci údajne šikanovaní, obťažovaní a ponižovaní. Viacerí z nich dali výpoveď.

Keď sa v roku 2021 začali interne sťažovať, správna rada Caritas veci prešetrila, ale odmietla konať. Sťažnosti pokračovali, čo podnietilo Vatikán, aby zasiahol a začal nezávislé vyšetrovanie, ktoré vyústilo do spomínaného zásahu z jesene minulého roku.

Odvolaný generálny sekretár Aloysius John však po niekoľkomesačnom mlčaní v týchto dňoch obvinil Vatikán z „brutálneho prevzatia moci“ a „kolonialistického“ prístupu.

Do siete Caritas rozposlal osemstranový list so svojou verziou príbehu. V liste obhajuje dobrú finančnú kondíciu organizácie a tvrdí, že sa snažil o nezávislé prešetrenie sťažností zamestnancov. Následne sa však tvrdo pustil do pápežovho rozhodnutia, ktoré bolo vraj urobené „narýchlo, s neuveriteľným násilím a veľmi slabou komunikáciou s verejnosťou“ a „zdiskreditovalo cirkev a jeden z jej klenotov, Caritas Internationalis“.

Aloysius John je francúzsky občan indického pôvodu a v liste dokonca spojil svoje zosadenie s rasistickými motívmi. Lídri Caritas z bohatého „Severu“ vraj chceli pretlačiť svoju vôľu a neprijali, že na čele konfederácie stojí niekto z „Juhu“.

Pritom problémy s touto organizáciou sa začali pred desaťročím, keď Vatikán v roku 2011 neschválil predĺženie mandátu generálnej tajomníčky Lesley-Anne Knightovej pre pochybnosti o jej postoji k citlivým morálno-etickým otázkam.

Problémy mal od začiatku svojho funkčného obdobia (2019 – 2022) aj samotný Aloysius John. Ten zdedil sexuálny škandál z čias svojho predchodcu Michela Roya. Kauza sa týkala Stredoafrickej republiky, kde sa na konci roku 2019 stal riaditeľom miestnej pobočky Caritas belgický salezián, ktorý bol v roku 2012 odsúdený za sexuálne zneužitie detí a prechovávanie detskej pornografie.

Niektorí zamestnanci Caritas Internationalis sa sťažovali na to, ako organizácia a Aloysius John riešili následky tejto kauzy vzhľadom na vatikánske predpisy z roku 2019. Tie vyžadujú, aby podozriví zo zneužívania, ako aj tí, čo ich kryli, boli nahlásení Svätej stolici.

Caritas nakoniec zadala vypracovanie internej kontroly o tom, ako sa riešil tento prípad, ale jej závery neboli zverejnené. Rovnako nie je známe, že by v súvislosti s týmto škandálom niekto na akejkoľvek rozhodovacej pozícii čelil disciplinárnym opatreniam, uzatvára príbeh NC Reporter.

Ďalšie udalosti v skratke

Pápež František vyjadril radosť z udelenia čestného doktorátu rabínovi Skorkovi na Slovensku. V liste, ktorý rabínovi adresoval pápež, vyjadril, že s potešením prijal správu, že Trnavská univerzita mu udelila čestný titul za prínos k rozvoju židovsko-kresťanského a medzináboženského dialógu.

Rabín Abraham Skorka poskytuje rozhovor denníku Postoj. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Stredajšia generálna audiencia vo Vatikáne bola za účasti dvoch pápežov. Okrem Františka bol prítomný aj koptský pravoslávny pápež patriarcha Tawadros II. Spoločne udelili veriacim požehnanie.

Inzercia

Vatikán pokračuje v mierovej misii pre Ukrajinu, tvrdí kardinál Parolin. Vatikánsky štátny sekretár uviedol, že operácia zatiaľ nie je verejná, rozprávať o nej budú až potom.

Prvý raz od reformácie bol na obrade korunovácie britského panovníka prítomný katolícky predstaviteľ, ale aj anglikánske biskupky. Novinkou bolo ekumenické požehnanie, ktoré novému kráľovi spoločne udelili predstavitelia viacerých kresťanských cirkví.

Pápež František oznámil, že 21 koptských kresťanov sťatých v roku 2015 bude zaradených do rímskeho martyrológia na znak duchovného spoločenstva: „Smerom k jednote“.

Americká diecéza Hartford žiada Vatikán o usmernenie, ako postupovať pri vyšetrovaní možného eucharistického zázraku. Na konci marca sa v Kostole sv. Tomáša v Thomastone v štáte Connecticut údajne zázračne rozmnožila eucharistia uložená v cibóriu počas rozdávania svätého prijímania.

O čom píšu vatikanisti

Kňaz Raymond J. de Souza sa v komentári na National Catholic Register vracia k sobotnej korunovácii britského kráľa Karola III. a všíma si symboliky obradu, ktoré pripomínajú prvky biskupskej vysviacky.

„Korunovačný obrad je riadne anglikánsky, ale má hlboké katolícke korene a ani dnes sa nepodobá ničomu tak ako vysväteniu biskupa,“ poznamenáva Souza, podľa ktorého možno len málo katolíkov bolo svedkami biskupskej vysviacky, ale tí, ktorí ju zažili, by vo Westminsterskom opátstve rozpoznali kľúčové prvky. „Korunovácia kráľa Karola ho symbolicky vysvätila za kňaza – kráľa, ako bol Šalamún,“ napísal.

Podľa zdrojov jezuitského magazínu America chce pápež František v prípade vojny na Ukrajine čo najskôr dosiahnuť prímerie, aby zastavil zabíjanie a ničenie, a až potom prejsť k problematickejšej oblasti mierových rokovaní.

„Hoci Putin nie je teraz otvorený priamej komunikácii s pápežom, kalkuluje sa s tým, že o niekoľko mesiacov môže byť na to pripravenejší, ak sa vojna nebude vyvíjať podľa jeho predstáv,“ cituje jeden zo svojich zdrojov vatikánsky korešpondent magazínu Gerard O’Connell.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

V našom vydavateľstve máme knižnú novinku. Jej názov je Zamyslenia, ktoré naplnia tvoje srdce radosťou a prináša jednoduché, no hlboké duchovné pravdy z Biblie, ktoré sa prihovárajú čitateľovi bežnou rečou.

Svoju múdrosť čerpajú z príbehu stvorenia, z histórie a vedy, ale aj z textov veľkých mysliteľov, kazateľov či spisovateľov a ďalších zdrojov – a pozývajú čitateľa upriamiť svoj zrak na Boha, ktorý nás miluje nekonečnou, vytrvalou, nezlomnou, bezhraničnou láskou.

Autori knižky majú na konte aj úspešný titul Biblia rozpráva o Ježišovi, ktorý je „najžiadanejším titulom domácej knižnice“ našej kolegyne Moniky Ostrovskej a ktorý si podľa jej slov deti samy vyťahujú z poličky.

„Preto som sa potešila, keď sa mi do rúk dostala knižná novinka od rovnomennej autorky a totožného ilustrátora Zamyslenia, ktoré naplnia tvoje srdce radosťou, pretože overené spojenie talentovanej dvojice garantuje rovnaký zážitok ako pri spomínanej Biblii,“ napísala Monika v recenzii.

Prajem vám radostný víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.