VATIKÁNSKA SEDMA: Čierny pápež na scéne

Téma čierneho pápeža je zaujímavá aj pre tých, ktorým je cirkev ináč ukradnutá. O čiernom nástupcovi apoštola Petra sa v médiách opäť hovorí.

Milovníkom apokalyptických teórií je určite známe tzv. Malachiášovo proroctvo. Podľa latinského textu Prophetia de Summis Pontificibus (Predpovede o rímskych pápežoch), ktorého autorom je svätý biskup Malachiáš z Armaghu (1094-1148), by mal po Benediktovi XVI. nasledovať už len jeden pápež označený ako Petrus Romanus. Teória o caput nigrum (čierna hlava) však hovorí, že pri prepise proroctva sa stratila časť o čiernom pápežovi, ktorý má stáť na čele cirkvi medzi Benediktom XVI. a posledným pápežom.

Keďže zámerom tohto textu nie je „vykecať“ námet ďalšieho románu Dana Browna, poďme späť do reality.

Kardinál Pondelok

V rímskej kúrii sa nečakane objavil čierny Peter. O 61-ročnom ghanskom kardinálovi, arcibiskupovi Cape Coast Petrovi Kodwovi Appiahovi Turksonovi by sa nepatrilo hovoriť takto nadľahčene, keby si sám zo svojho mena nerobil žarty. „V našej krajine je tradícia dávať dieťaťu meno toho dňa týždňa, v ktorom sa narodilo. Ja sa volám Kodwo, pretože som sa narodil v pondelok. V našej rodine sú aj dva Piatky a tri Nedele,“ povedal podľa agentúry Zenit skupine novinárov, s ktorými večeral v jeden z posledných dní októbrovej biskupskej synody o Afrike.

Pár dní na to ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za predsedu Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, kde nahradil 76-ročného kardinála Renata Raffaela Martina, dlhoročného veľvyslanca Svätej stolice pri OSN. Kardinála Turksona ovenčil purpurom ešte v roku 2003 pápež Ján Pavol II. ako vôbec prvého Ghančana v histórii. To, že má bohaté skúsenosti so svojím novým rezortom, dokázal aj v praxi. Začiatkom roka 2009 vďaka jeho diplomatickej aktivite tesný prezidentský súboj v jeho rodnej Ghane prebehol bez akýchkoľvek násilností.

Už z toho je jasné, že kardinál Turkson nie je žiaden druhotriedny africký hierarcha. Je považovaný za jedného z najväčších afrických biblistov, študoval v USA aj Taliansku, hovorí anglicky, francúzsky, taliansky, nemecky, ovláda aj latinčinu, hebrejčinu a klasickú gréčtinu. Doktorát na prestížnom Pápežskom biblickom inštitúte v Ríme však nestihol dokončiť, pretože ho v roku 1992 Ján Pavol II. vymenoval za arcibiskupa Cape Coast.

Why not?

Takto čierny kardinál odpovedal na novinársku otázku, či by na čele cirkvi mohol stáť čierny pápež. „Neexistuje žiaden dôvod, prečo by cirkev raz nemohla mať farebného pápeža,“ povedal a dodal, že Barack Obama a Kofi Anan, ktorý taktiež pochádza z Ghany, sú dôkazom, že medzinárodne dôležité posty môžu zastávať aj ľudia čiernej pleti. „Keď je kňaz vysvätený, v tom ,balíčku´ je zahrnutá jeho disponovanosť stať sa v budúcnosti biskupom a možno aj pápežom,“ dodal. Napokon, aj v roku 1978 si len málokto dokázal predstaviť na čele cirkvi Slovana z komunistického bloku.

K téme:
Africký kardinál o kondómoch: Možno v nakazených manželstvách Zdieľať

Vatikanista talianskeho denníka Il Foglio Paolo Rodari si zašpekuloval, prečo by tým prvým čiernym pápežom mohol byť kardinál Turkson. Je mladý, jazykovo zdatný a jeho idea medzináboženského dialógu je blízka Ratzingerovmu konceptu dialógu kultúr. Jeho prednosti si všimol aj Benedikt XVI., ktorý ho menoval nielen za šéfa vatikánskeho dikastéria, ale aj za generálneho relátora spomínanej biskupskej synody o Afrike. Otázne je, či by prvý čierny pápež bol skutočne prvý. Podľa tradície už pápež Gelázius I. (492 – 496) pochádzajúci z dnešného Alžírska bol čierny a to napriek tomu, že miestne berberské obyvateľstvo bolo bielej pleti.
Okrem Turksona sa v kardinálskom zbore pohybujú aj ďalšie zaujímavé africké osobnosti. Medzi najvýraznejšie podľa Rodariho patrí Tanzánijčan Polycarp Pengo a Senegalčan Théodore-Adrien Sarr. Niektorého z nich si počas najbližšej voľby pápeža médiá bez pochýb vyberú, aby nahradil nigérijského kardinála Francisa Arinzeho, ktorý bol pasovaný za čierneho koňa posledného konkláve.

Imrich Gazda
Foto: Flickr.com, wikimedia.org

Každú nedeľu vám Postoy.sk bude prinášať novú pravidelnú rubriku Vatikánska sedma, v ktorej sa Imrich Gazda z odstupu a nadhľadu pozrie na dianie v kresťanskom svete počas uplynulého týždňa.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo