Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Synoda o synodalite Svet kresťanstva
11. október 2023

Čo priniesol prvý týždeň synody

Obavy z nátlakových skupín, chaos s covidom aj rozruch okolo kardinála Müllera

Na rozdiel od minulých synod majú novinári sťažený prístup k informáciám. Pápež sa im za to vopred ospravedlnil.

Obavy z nátlakových skupín, chaos s covidom aj rozruch okolo kardinála Müllera

Foto: TASR/AP/Andrew Medichini

Po víkende účastníci biskupskej synody o synodalite vo Vatikáne začali diskutovať o druhom tematickom module pracovného dokumentu.

Nasledovať budú ešte ďalšie dva, pričom posledný týždeň rokovaní bude patriť prezentácii návrhu súhrnnej správy a následnej diskusii.

Synodálne stretnutia prebiehajú v rámci generálnych zhromaždení (naplánovaných je 21 zasadnutí) a menších skupín (14 zasadnutí), ktorých je spolu 35. V každej z nich je 11 ľudí a jeden facilitátor (moderátor), ich zloženie sa mení po každom module.

Tematické moduly na synode
A. Za synodálnu cirkev. Integrálna skúsenosť (4. – 7. október)
B1. Spoločenstvo, ktoré sa rozširuje. Ako byť plnšie znakom a nástrojom zjednotenia s Bohom a jednoty ľudského rodu? (9. – 12. október)
B2. Spoluzodpovednosť v misii. Ako sa môžeme podeliť o dary a úlohy v službe evanjelia? (13. – 17. október)
B3. Spoluúčasť, zodpovednosť a autorita. Aké procesy, štruktúry a inštitúcie sú potrebné pre misionársku synodálnu cirkev? (18. – 21. október)

Hlavný relátor (spravodajca) synody Jean-Claude Hollerich pri uvedení druhej témy pripomenul slová pápeža Františka, že „všetci sú pozvaní stať sa súčasťou cirkvi“.

„Všetci... Všetci... Ježiš rozšíril toto spoločenstvo na všetkých hriešnikov. Sme pripravení urobiť to isté? Sme pripravení konať tak aj voči skupinám, ktoré nás môžu iritovať, pretože sa zdá, že ich spôsob bytia ohrozuje našu identitu?“ opýtal sa kardinál Hollerich.

Uviedol tiež, že niektorí ho varovali pred zvyšovaním napätia, ktoré môžu priniesť témy súvisiace s modulom B1. „Nebojme sa,“ reagoval s tým, že „napätie je súčasťou procesu, pokiaľ sa vnímame ako bratia a sestry, ktorí kráčajú spolu“.

Chaos okolo počtu nakazených

Pred začiatkom diskusie pri okrúhlych stoloch vystúpil aj dominikán Timothy Radcliffe, ktorý pred synodou viedol duchovnú obnovu pre všetkých účastníkov.

„Láska je osobná, nenávisť je abstraktná,“ prihovoril sa 78-ročný Angličan, ktorý v rokoch 1992 – 2001 stál na čele dominikánskeho rádu.

„Toľko ľudí sa v našej cirkvi cíti byť vylúčenými alebo marginalizovanými, pretože sme na nich nalepili abstraktné nálepky: rozvedení a znovu zosobášení, homosexuáli, polygamní, utečenci, Afričania, jezuiti,“ povedal páter Radcliffe a následne poukázal na stretnutie Ježiša a Samaritánky pri studni: „Boh tak túžil po tejto padlej žene, že sa stal človekom,“ a toto radikálne stretnutie s Ježišom ju zasiahlo natoľko, že sa stala „prvou hlásateľkou evanjelia“.    

Účastníci synody sledujú príhovor dominikána Timothyho Radcliffa. Foto: TASR/AP/Alessandra Tarantino

Začiatok druhého rokovacieho týždňa poznačil aj chaos okolo počtu delegátov, ktorí ochoreli na Covid-19.

Ako upozornila agentúra CNA, oficiálny spravodajský kanál Svätej stolice Vatican News v pondelok informoval o 118 infikovaných. Túto informáciu prebrala aj Tlačová kancelária KBS.

Keďže synody sa zúčastňuje 464 ľudí, znamenalo by to, že sa nakazila takmer štvrtina z nich.

Neskôr bola informácia upravená a Vatican News už informuje len o štyroch nakazených. 

Progresívne aj tradicionalistické tlaky

Vatikanista Andrea Gagliarducci si počas prvých dní synody všimol, že v jej predsedníctve „pretrvávajú obavy z toho, že nátlakové skupiny môžu ovplyvniť priebeh synody“.

Jedným z takýchto pokusov je online konferencia Duch bez hraníc, rámcovaná dvoma základnými dokumentmi – Bristolský textNávrh ústavy Katolíckej cirkvi –, ktoré navrhujú demokratizáciu a zosvetštenie cirkvi.

Na konferencii má vystúpiť aj Rafael Luciani, ktorý je súčasťou synodálnej skupiny expertov a facilitátorov, ďalej známy teológ oslobodenia Leonardo Boff či manželka bývalého britského premiéra Cherie Blairová.

Podobným pokusom o nastolenie vlastnej agendy bolo podujatie Synodálny babylon, ktoré sa uskutočnilo v Ríme v predvečer začiatku synody a na ktorom vystúpili kardinál Raymond Leo Burke, kňaz Gerald Murray či profesor Stefano Fontana.

Inzercia

Chronológia synody
30. september – ekumenická modlitbová vigília na Námestí sv. Petra v réžii komunity Taizé
30. september – 3. október – duchovná obnova pod vedením dominikána Timothyho Radcliffa
4. október – svätá omša a slávnostné otvorenie synodálneho zhromaždenia na Námestí sv. Petra
12. október – púť do Katakomb sv. Kalixta a sv. Šebastiána a do Kostola Quo vadis Domine na Via Appia
19. október – modlitba za migrantov a utečencov na Námestí sv. Petra
25. október – modlitba ruženca vo Vatikánskych záhradách
29. október – svätá omša a ukončenie synodálneho zhromaždenia v Bazilike sv. Petra

Pápež František opakovane zdôrazňuje, že synoda nie je parlamentom ani kamarátskym stretnutím, ale jej hlavným protagonistom je Duch Svätý. „Ak sa tu budú presadzovať iné ľudské, osobné, ideologické záujmy, nebude to synoda,“ upozornil v otváracom príhovore.

Účastníkov zároveň vyzval, aby sa vyhýbali prázdnym rečiam a klebeteniu a výhrady si hovorili priamo do očí. „Prioritou je počúvanie,“ pripomenul a novinárom sa ospravedlnil za „určitý pôst od verejného slova, aby sme si to ustrážili“.

Ako príklady spomenul synodu o rodine, ktorú poznačili verejné tlaky na udeľovanie prijímania rozvedeným a znovu zosobášeným osobám a synodu o Amazónii, ktorú podobne poznačili polemiky okolo svätenia osvedčených ženatých mužov (tzv. viri probati). V súvislosti s prebiehajúcou synodou vidí podobné pretláčanie témy svätenia žien.

V snahe eliminovať tieto tlaky preto padlo rozhodnutie o obmedzení prístupu novinárov k informáciám zvnútra Auly Pavla VI. a striedmejších mediálnych výstupoch.

„Spôsob, akým si taká veľká inštitúcia, akou je cirkev, dovolí chvíľu ticha vo viere, v spoločenstve, v modlitbe, je novinkou,“ zvolil pozitívny tón prefekt Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini na prvom mediálnom brífingu. „Môže to pomôcť svetu aj v iných oblastiach, ako sú vojna, klimatická kríza... Zastaviť sa, počúvať sa navzájom.“   

Ani to však nezabránilo kritickej reakcii jedného z prítomných novinárov, ktorý sa Ruffiniho spýtal, kedy sa tento nanútený informačný pôst skončí.

„Skúsme ísť krok za krokom,“ reagoval prefekt Dikastéria pre komunikáciu s tým, že synoda je dlhodobý proces bez predvídateľného záveru.

V podobnom duchu ako spomenutý novinár reagoval na stránkach National Catholic Reporter aj Michael Sean Winters. „Drahý pápež František, úlohou nás novinárov nie je zverejňovať len to, čo chcete, aby sa zverejňovalo,“ napísal Winters.

„Ak sa nedozvieme, čo sa deje vnútri synodálnej auly, budeme môcť informovať len o tom, čo sa deje mimo nej,“ dodal s narážkou na to, že v takom prípade sú novinári odkázaní iba na zákulisné reči.

Súhlasí s tým aj Russell Shaw, ktorý bol v minulosti zodpovedný za komunikáciu Konferencie katolíckych biskupov USA. „Len ťažko sa vyhnúť záveru, že viesť synodu v poloutajení je zvláštnym spôsobom, ako napredovať pri vytváraní synodálnej cirkvi, v ktorej má byť komunikácia medzi všetkými veriacimi čestná a transparentná,“ napísal v komentári na portáli National Catholic Register.

Rozruch okolo neposlušného kardinála

„Pôst od verejného slova“ však nebol naordinovaný len novinárom, ale aj samotným účastníkom. Ako pripomenula agentúra CNA, vnútorné predpisy ich zaväzujú k mlčanlivosti a diskrétnosti nielen počas trvania synody, ale aj po jej skončení.

Navyše, na rozdiel od minulých synod, účastníci nemôžu prezradiť nielen to, o čom hovorili iní, ale ani to, o čom hovorili oni sami.  

O veľký rozruch sa preto postaral kardinál Gerhard Müller, ktorý je priamym účastníkom a zároveň silným kritikom synodálneho procesu (označil ho za „nepriateľské prevzatie cirkvi Ježiša Krista“).

Nemecký kardinál sa po začatí synody v rozhovore pre americkú televíziu EWTN rozrozprával o atmosfére pri svojom rokovacom stole a pustil sa aj do kritiky svojho nástupcu na čele Dikastéria pre náuku viery Víctora Manuela Fernándeza.

Paolo Ruffini tak na svojom druhom brífingu musel čeliť aj otázke, či kardinál nekonal v rozpore s vnútornými predpismi a požiadavkami pápeža a či si za to nezaslúži trest?

„Od koho, odo mňa?“ zasmial sa Ruffini a vzápätí dodal, že na synode nie je „žiadny dozorca, ktorý by vás trestal“ a osobné rozlišovanie, ktoré pápež žiada od delegátov aj novinárov, je „ponechané na každého človeka“.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.