Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
03. november 2023

Vatikánska sedma

Od Exorcistu k Mníške. V čom sa zhodnú veriaci s fanúšikmi hororov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Od Exorcistu k Mníške. V čom sa zhodnú veriaci s fanúšikmi hororov

Zdroj: Profimedia

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo chýba novým filmom o vyháňaní diabla,
  • že pápež pocestuje do Dubaja a slovenskí biskupi do Ríma,
  • kde treba pokračovať v synodálnom procese.

Dušičkové dni s komerčnou halloweenskou predohrou sú pre streamovacie služby vďačným obdobím. No a čo môže strachuchtivých divákov pobaviť viac ako vyháňanie diabla? Tento rok to mohli zažiť aj s Pápežovým exorcistom či Mníškou 2.

Stačí však zľahka posurfovať internetom a natrafíte na zaujímavú zhodu medzi dvoma odlišnými skupinami, kde by ste ju nečakali. Ortodoxní fanúšikovia hororov sa sťažujú, že to už dávno nie je ono, a ortodoxní veriaci sa zasa ponosujú, že z hlboko duchovného úkonu, akým je exorcizmus, sa robí povrchná zábava.

 

A tí znalejší z jednej aj druhej strany – opäť vo vzájomnej zhode – odkazujú na snímku, ktorá tento rok oslávila už 50. narodeniny.

Keďže však toto nie je filmový newsletter a jeho autor sa síce považuje za filmového fanúšika, ale nie odborníka, pozrime sa na Exorcistu aspoň z duchovného hľadiska.

Kto. Autorom rovnomennej knihy z roku 1971 a následne aj Oscarom ovenčeného filmového scenára je hlboko veriaci katolík a odchovanec jezuitov William Peter Blatty (nar. 1950).

„Blatty bol presvedčený, že Exorcista môže ľudí priviesť k tomu, aby sa stali katolíkmi, alebo obnoviť ich zaniknutú vieru. Akokoľvek sa mi to zdá prehnané, bol o tom úprimne presvedčený a tvrdil, že v New Yorku stúpol počet spovedí po tom, čo si ľudia pozreli tento film,“ napísala v National Catholic Reporter znalkyňa Blattyho života Carole Sargentová.

Režisérom filmu bol nedávno zosnulý William Friedkin (1935 – 2023), ktorý vyhlásil, že hoci bol vychovávaný v židovskej viere, pevne verí v učenie Ježiša Krista. A keď sa ho po natočení Exorcistu opýtali, o čom je vlastne tento film, odpovedal: „... v prvom rade je o tajomstve viery.“

Kedy. Katolícky publicista K. V. Turley považuje za neočakávané, že v 70. rokoch minulého storočia, keď sa dokonca aj v samotnej cirkvi začala vytrácať viera v existenciu diabla, práve Hollywood natočil film, ktorým celému svetu nanovo pripomenul, že nejde o vymyslenú rozprávku.

„Kino je často zvláštne prorocké,“ napísal Turley v National Catholic Register.

Čo. Podstatným na filme podľa Turleyho nie je ani tak zobrazenie samotného exorcizmu, ktorý je jednou z katolíckych svätenín, ale práve napätie medzi pochybnosťami mladšieho a pevnou vierou staršieho kňaza – exorcistu.

Zaujímavý pohľad ponúka aj evanjelikálny spisovateľ Tyler Huckabee, ktorý na dnes už klasických dielach, ako je román Drakula (1897) či film Upíri (1998), ilustruje, ako boli hororoví autori v minulosti fascinovaní účinným bojom katolicizmu proti zlu.  

Vo svojom článku na stránkach Religion News Service cituje aj recenziu nositeľa Pulitzerovej ceny Rogera Eberta: „Pokiaľ ide o boj s upírmi a vykonávanie exorcizmov, práve Rímskokatolícka cirkev má k dispozícii ťažké delostrelectvo.“

Ďalšie udalosti v skratke

Slovenskí katolícki biskupi absolvujú v júni 2024 návštevu Ad limina apostolorum v Ríme. Posledná návšteva tohto druhu sa konala v roku 2015.

Evanjelici na Slovensku si pripomenuli Pamiatku reformácie. Biskupi ich v pastierskom liste vyzvali, aby v zložitých životných situáciách stáli na Božom slove, „na istote, že Pán Ježiš Kristus je v strede všetkého diania ako pevný hrad“. 

Pápež František sa v decembri zúčastní na klimatickej konferencii v Dubaji. Bude to po prvýkrát, čo sa hlava cirkvi zúčastní na takomto podujatí.

Inzercia

Pri izraelskom bombardovaní boli vážne poškodené budovy jedinej katolíckej farnosti v Gaze, v ktorých sa ukrýva asi 700 ľudí.

Španielski biskupi sa ohradili proti tvrdeniu, že kňazi od roku 1940 zneužili vyše 200-tisíc maloletých. „Je tu zámer dosiahnuť číslo, ktoré je klamstvom a nemá nič spoločné s realitou,“ vyhlásil kardinál Juan Jose Omella.

V Indii došlo na zhromaždení Jehovových svedkov k bombovému útoku, pri ktorom zahynuli najmenej traja ľudia a ďalšie desiatky boli zranené. Polícia podozrivého, ktorého viedlo presvedčenie, že učenie Jehovových svedkov je scestné, zadržala.

O čom píšu vatikanisti

Pápež František pri výkone autority v cirkvi presadzuje model, ktorý sociológovia nazývajú „participatívna hierarchia“, domnieva sa Richard Wood z University of Southern California.

Tento prístup, ktorý bol jasne viditeľný aj počas nedávneho zasadnutia Synody biskupov v Ríme, zahŕňa „kontinuálny dialóg s veriacimi, katolíckou intelektuálnou tradíciou a okolitým svetom“. Zároveň je v rozpore s autoritatívnym prístupom, po ktorom volajú tradicionalisti, ako aj s demokratickým prístupom, ktorý by si priali progresívci.    

Dôležitejším ako záverečný dokument synody bol pre pápeža samotný synodálny proces, myslí si jezuita Thomas Reese.

„Viac ako na kontroverzné témy sa František zameral na prekonanie polarizácie v cirkvi, aby mohla byť skutočným znamením a nástrojom spoločenstva s Bohom a ľuďmi,“ napísal vo svojom komentári a dodal, že skúsenosť synody by mal zažiť každý katolík, pričom „najlepším miestom pre to je jeho vlastná farnosť“.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Vydavateľstvo Postoj Media v spolupráci s tímom najlepších slovenských biblistov a jazykovedcov pokračuje vo vydávaní nového prekladu kníh Svätého písma.

Po Lukášovom a Jánovom evanjeliu je to tentoraz List Rimanom preložený z gréckej pôvodiny do spisovnej slovenčiny a opatrený anotovaným lingvisticko-výkladovým komentárom s intertextovými prepojeniami. Okrem úvodu do Listu Rimanom je predstavená aj postava apoštola Pavla, ktorý je jeho autorom.

Imprimatur novému prekladu udelil arcibiskup – metropolita a predseda KBS Bernard Bober.

Prajem vám víkend plný nádeje!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.