Pavlovi tam sťali hlavu, dnes je to jedno z najkrajších miest v Ríme

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pavlovi tam sťali hlavu, dnes je to jedno z najkrajších miest v Ríme

Alej pred kostolom mučeníctva sv. Pavla sa nachádza v Opátstve Tre Fontane. Foto - wikipedia.org

Podľa tradície vyrazili na mieste popravy apoštola Pavla tri pramene. Nájdete ich v kostole, ktorý má neopísateľnú atmosféru.

Keď sa moji známi či priatelia vrátia z Ríma, zvyčajne vyzvedám, kde všade boli. V kútiku duše pritom dúfam, že spomenú aj Tre Fontane. Veru, málokedy sa tak stane, hoci pre mňa je to jedno z najsilnejších miest v Ríme.

Nepísanou úlohou každého pútnika v Ríme je navštíviť aspoň štyri pápežské baziliky. Medzi nimi Baziliku sv. Pavla za hradbami, ktorá sa mnohým páči kvôli architektúre aj peknému okoliu. Lenže nie všetci tušia, že stačí prejsť metrom pár zastávok ďalej a objavíte miesto, ktoré areál svätopavlovskej baziliky v niečom dokonca presahuje.

Je to miesto, kde podľa starobylej tradície sťali svätého Pavla. To miesto však nevyvoláva hrôzu, ale presný opak.Vľavo kláštorný kostol, vpravo Santa Maria Scala Coeli. Ten s prameňmi je za nimi. Foto – Imrich GazdaKostol Mučeníctva sv. Pavla. Foto – Imrich Gazda

Je trochu zašité, nachádza sa v modernej štvrti E. U. R., ktorú vybudoval Mussolini. Treba ísť metrom B až na konečnú zastávku Laurentina. Odtiaľ po Via Laurentina smerom do centra, odkiaľ sa po chvíli napojíte vpravo na Via delle Aque Salvie. Tá vás vovedie do Opátstva Troch studien (Abbazia delle Tre fontane). Áno, miesto smrti apoštola Pavla je súčasťou kláštorného areálu.

Už od prvých storočí tu funguje mníšssky život. V kláštore sv. Vincenta a Anastázia momentálne žije malá komunita trapistov.Opátstvo Troch studien (Abbazia delle Tre fontane). Foto – Imrich Gazda

Do areálu sa vchádza peknou alejou, na konci ktorej vás pozdraví socha svätého Benedikta s prstom na perách. Jasný odkaz.

V samotnom areáli kláštora sú tri kostoly.

Najmenší je kostol Santa Maria Scala Coeli. Už názov napovedá, že bude mať niečo so schodmi do neba. Stojí totiž na mieste, kde mal v roku 1138 svätý Bernard pri zádušnej omši videnie, v ktorom videl schodisko, po ktorom anjeli privádzali do neba duše z očistca.
Socha sv. Bernarda pred kostolom Santa Maria Scala Coeli. Foto – Imrich Gazda

Oproti tomuto kostolíku stojí kláštorný kostol sv. Vincenta a Anastázia z 13. storočia. V strede je ďalšia alej, ktorou prejdete k srdcu tohto miesta – Kostolu Mučeníctva sv. Pavla.

Pôvodný kostol z 5. storočia bol v 16. storočí nahradený novou stavbou. Aj tá však ponúka pastvu pre oči aj dušu. Pri vstupe sú krásne sochy sv. Petra a Pavla a nad hlavou si prečítate Pavlov odkaz rímskym úradom: CIVIS ROMANUS SUUM – Som rímsky občan.

A čím je tento kostol taký jedinečný?

Podľa tradície je to miesto, kde 29. júna roku 67 sťali svätého Pavla, pričom jeho hlava sa pri dopade tri razy odrazila od zeme a na každom mieste vyrazil prameň vody. Všetky tri studne sú na pravej strane hlavnej lode kostola. Zaujímavosťou je, že pramene sú vzdialené od seba presne rovnakou vzdialenosťou, hoci sú na rozličnej úrovni, keďže kostol je postavený na malom svahu.

Nič k tomu netreba dodávať. Treba prísť a kontemplovať.Zadná časť kostola Mučeníctva sv. Pavla. Jeden z troch prameňov, ktoré sú za mriežkou.Stĺp, na ktorom podľa tradície sťali Apoštolovi hlavu.

Cela, kde pred popravou držali apoštola Pavla. Foto – Imrich Gazda

Opátstvo Tre Fontane sa naozaj oplatí navštíviť, napriek konečnej stanici metra je to stále centrum Ríma. Miesto ponúka tiché prostredie, ideálne na modlitbu, prechádzku a navyše, netlačíte sa v dave turistov, ktorí si musia urobiť selfie s Fontanou di Trevi.

Práve mnísi v tomto opátstve sa starajú o dva „prominentné“ baránky. Na sviatok sv. Agnesy (21. januára) ich na audiencii prijíma samotný pápež. Prečo toľko pozornosti? Práve z ich vlny sú tkané páliá – vlnené pásy, ktoré na slávnosť sv. Petra a Palia príjmajú arcibiskupi – metropoliti menovaní počas uplynulého roku.   

A popri duchovných dobrách sú tu aj tie hmotnejšie. Trapistickí mnísi totiž predávajú svoje produkty – okrem oleja, medu či čokolády začali nedávno variť aj vlastné pivo. Malo by ísť o 11. pivo na svete z produkcie trapistov. Spolubratia v Belgicku či Holandsku tak dostali zrejme dobrú konkurenciu...

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo