Svetovú radu cirkví znepokojilo najnovšie prepuknutie násilia a masakrovanie civilistov v Sýrii. Namiesto nenávisti a pomsty potrebuje obyvateľstvo dôstojný život, slobodu a spolužitie, vyhlásil jej generálny sekretár Jerry Pillay v Ženeve.
Svetová rada cirkví chce „odhodlane sprevádzať“ Sýrčanov v ich snahe o mier, zmierenie a spravodlivosť.
Pillay poukázal na spoločné vyhlásenie hláv kresťanských konfesií v Sýrii z 29. decembra 2024. Tento dokument formuluje víziu pre novú Sýriu, ktorá je založená na zmierení, dialógu, partnerstve a nádeji. „Ich výzva na kultúru dialógu a národnú jednotu je vzhľadom na pokračujúce násilie a utrpenie naliehavejšia ako kedykoľvek predtým,“ povedal generálny sekretár Svetovej rady cirkví.
Generálny sekretár Pillay zdôraznil, že násilie množí len násilie, a vyzval všetkých Sýrčanov, aby prelomili tento ničivý cyklus. „Tragická história Sýrie nám pripomína, že opakovanie minulých krutostí je len pokračovaním utrpenia a rozdelenia,“ konštatoval. „Namiesto toho sa musíme usilovať o zmierenú spoločnosť, v ktorej zostane zachovaná dôstojnosť všetkých ľudí.“
Podľa Syrian Observatory for Human Rights bolo v uplynulých dňoch zabitých viac ako tisíc ľudí pri zrážkach medzi stúpencami zvrhnutého vládcu Bašára Asada a bezpečnostnými silami novej vlády. Niektoré zdroje hovoria o niekoľkých tisícoch mŕtvych. Prevažnú väčšinu z nich predstavujú civilisti. Cez víkend vyvolali medzinárodné zdesenie správy o masakrovaní alavitskej menšiny príslušníkmi islamistických milícií.
Sýrsky prezident Ahmad Šara informoval, že zriadil „nezávislú“ vyšetrovaciu komisiu, ktorá má „vyšetriť útoky na civilistov a identifikovať zodpovedné osoby“. Pre tlačovú agentúru Reuters Šara v pondelok 10. marca povedal, že za prepuknutie násilia je zodpovedná bývalá vojenská jednotka lojálna Asadovmu bratovi.
Rôzne skupiny potom videli „príležitosť na pomstu“. Totiž Bašár Asad a veľká časť zvrhnutej vládnucej elity, podobne ako mnohé obete najnovšej vlny násilia, pochádzajú z alavitskej náboženskej menšiny.
Vo svojej nedeľnej homílii 9. marca v damaskej katedrále antiochijský pravoslávny patriarcha Ján X. naliehavo žiadal ukončenie masakrov v Sýrii. To, čo sa v súčasnosti deje v sýrskom pobrežnom regióne, „je plne v rozpore s víziou novej Sýrie, ktorú ohlásil nový prezident Ahmad Šara po víťazstve revolúcie“. Sýrske bezpečnostné sily musia ukončiť násilie a zabezpečiť poriadok.
Podľa vyjadrenia patriarchu obeťami masakrov a rabovania sú popri alavitoch aj kresťania. Ján X. žiadal, aby sily zodpovedné za masakrovanie civilistov boli vzaté na zodpovednosť. Patriarcha vyzval na zriadenie nezávislej vyšetrovacej komisie.

Ako v pondelok 10. marca informovala humanitárna organizácia Initiative Christlicher Orient s odvolaním sa na miestne kontakty v Sýrii, kresťania dosiaľ neboli vraždení pre svoju náboženskú príslušnosť, ale preto, že džihádisti chceli rabovať ich majetok.
Na sociálnych sieťach však už kolujú heslá, že kresťania sú teraz ďalší v poradí po alavitoch. Kolovali aj údaje o 400 až 500 dosiaľ zabitých kresťanoch, ktoré však nebolo možné overiť.
Ani Manuel Baghdi, poradca kardinála Christopha Schönborna pre Blízky východ, v pondelok 10. marca nevedel potvrdiť tieto čísla. Podľa Baghdiho vyjadrenia sa vyskytli ojedinelé prípady zavraždenia kresťanov a malo dôjsť aj k devastačnému útoku na jeden kostol. V každom prípade je pravda, že kresťania majú veľký strach. Obávajú sa, že sa stanú priamymi terčmi alebo budú vyhladení medzi frontmi.
Tento bojový pokrik Frontu al-Nusra, ktorý v roku 2012 založil súčasný „dočasný prezident“ Sýrie, sa v súčasnosti ozýva v mešitách od Damasku po Aleppo a Džablu pri Stredozemnom mori, kde sa stal krutou realitou, napísal Peter Fuchs, výkonný riaditeľ organizácie Christian Solidarity International.
Podľa Fuchsa nie je náhodou, že teror namierený sýrskym režimom proti alavitskej menšine nasleduje po konferencii o národnom dialógu, ktorá sa konala 25. februára v Damasku za účasti 600 delegátov, pričom kresťania, alaviti, drúzovia a Kurdi boli zastúpení výrazne nedostatočne.
Na príklade alavitov dáva teraz nový sýrsky diktátor všetkým menšinám v krajine – vrátane kresťanov – jednoznačne najavo, ako bude v budúcnosti reagovať na odpor voči svojmu islamistickému kurzu. Nie nadarmo Ahmad Šara zdôraznil, že alavitský odpor by mal byť vnímaný ako test pre jeho vládu.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.