Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. november 2016

Kardinál Ravasi: František má väčší vplyv ako OSN

Na konferencii o chudobe v Bratislave diskutovali kardinál Gianfranco Ravasi aj bývalá premiérka Iveta Radičová.

Kardinál Ravasi: František má väčší vplyv ako OSN

V utorok pricestoval na Slovensko predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi, aby na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vystúpil na podujatí označovanom ako Nádvorie hľadajúcich. Hlavnou témou jeho vystúpenia boli nové podoby chudoby.


Kardinál Gianfranco Ravasi diskutuje s účastníkmi konferencie o chudobe. Foto – TASR/Dano Veselský

Dôležitú úlohu pri riešení príčin chudoby podľa kardinála Ravasiho zohráva pápež František. „Nehovorím to len preto, že som kardinál. Myslím si, že František mal najmä v poslednom období väčší vplyv ako OSN. Som osobným priateľom komisára OSN pre utečencov. On sám mi povedal, že ten, kto spravil pre túto agendu najviac, je samotný pápež,“ povedal kardinál Ravasi, ktorý patrí medzi popredných svetových biblistov.

Počas novinárskeho brífingu kardinál odpovedal aj na otázku redaktorov Sveta kresťanstva, či skončený Svätý rok milosrdenstva napomohol scitlivenie veriacich pre problematiku chudoby. „Myslím, že pozornosť voči tým najposlednejším sa v tomto roku zvýšila. Máme napríklad informácie od Caritas Internatinalis, že na pomoc ľuďom v núdzi prišlo oveľa viac finančných príspevkov. Na základe dát to bol úspešný rok,“ odpovedal Ravasi a dodal, že je potrebné naďalej víťaziť nad pokušeniami uzatvárania sa a nad formami populizmu.

Prečítajte si aj
Kardinál Turkson: Cirkev bráni práva každého. Bez ohľadu na sexuálne odlišnosti Zdieľať

Bývalá premiérka Iveta Radičová zhrnula príčiny chudoby na Slovensku do troch bodov – štrukturálne problémy na trhu práce, regionálne disparity a vyhranené formy chudoby a sociálneho vylúčenia niektorých skupín a jednotlivcov. „Ak spoločnosť a jej hlavní aktéri nebudú reagovať na skutočné problémy ľudí, ak nebudú reflektovať nové vzniknuté sociálne rozdiely, ak nebudú pomenovávať, ktoré hlavné sociálne skupiny sú v ohrození, tak budeme svedkami narastajúcej nespokojnosti ľudí, narastajúcej frustrácie ľudí, ich stratenosti, ale aj otvorenosti k rôznym ponukám extrémizmu,” zdôraznila Radičová, ktorá v minulosti zastávala pozíciu ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny. 

Inzercia

Podnety do diskusie za okrúhlym stolom ponúkli aj predsedníčka Fóra kresťanských inštitúcií Katarína Hulmanová, splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin a predseda združenia Úsmev ako dar Jozef Mikloško. 


Na konferencii vystúpila aj bývalá premiérka Iveta Radičová. Foto – TASR/Dano Veselský

Organizátorom slovenskej formy Nádvoria hľadajúcich bola okrem KBS aj Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. „Označenie Nádvorie hľadajúcich odkazuje na staroveké nádvorie Jeruzalemského chrámu vyhradené pre Nežidov, ako symbolické miesto stretnutia a dialógu. Zrod iniciatívy s týmto názvom spadá do pontifikátu dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý povzbudil k aktivitám tohto druhu najmä po skúsenosti zo svojej návštevy Českej republiky v roku 2009,“ uviedla Tlačová kancelária KBS.

„Nádvorie hľadajúcich, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre dialóg medzi veriacimi a neveriacimi zameraný na súčasné výzvy a veľké otázky ľudstva, sa po prvý raz konalo v roku 2011 v Paríži. Doteraz sa uskutočnilo niekoľko desiatok takýchto akcií po celom svete. Zúčastnili sa na nich popredné osobnosti z oblasti vedy, politiky, filozofie alebo umenia. Na viacerých podujatiach osobne vystúpil aj kardinál Ravasi,“ informovala Tlačová kancelária KBS. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva