Kardinál Turkson: Cirkev bráni práva každého. Bez ohľadu na sexuálne odlišnosti

Predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj Peter Appiah Turkson navštívil Slovensko. Hovoril o ochrane ľudských práv.

Katolícka cirkev a ľudské práva. Tak znel názov konferencie, ktorú v utorok zorganizovala KBS. „Kresťania boli v dejinách vždy významnými ľudskoprávnymi aktivistami. Kresťanstvo zásadným spôsobom prispelo k zrušeniu otroctva a zrovnoprávneniu muža a ženy,“ vysvetlil dôvod podujatia predseda KBS Stanislav Zvolenský. „Nachádzame sa v situácii, v ktorej sme konfrontovaní s mnohými tzv. novými ľudskými právami a pýtame sa, aký postoj k nim zaujať.“

Hlavným hosťom konferencie bol 65-ročný ghanský kardinál Peter Appiah Kodwo Turkson, ktorý od roku 2009 vedie Pápežskú radu pre spravodlivosť a pokoj. V tejto funkcii ho potvrdil aj pápež František. „Cirkev odmieta relativizmus, ktorý určité vlády a záujmové skupiny čoraz častejšie aplikujú na oblasť práv,“ povedal kardinál vo svojom príspevku. Svätá stolica má podľa neho obavy z ideológií, ktoré sa snažia prepísať ľudské práva alebo vytvoriť nové.

Príkladom sú „pokusy definovať tých, ktorí sa prejavujú homosexuálnym správaním ako ľudí, ktorí by mali byť ,kategorizovaní´ do zvláštnej skupiny v rámci ochrany ľudských práv“. Podľa kardinála Turksona tieto snahy presahujú ochranu, ktorá je v Deklarácii ľudských práv garantovaná všetkým ľuďom.

„Cirkev rozhodne bráni práva na život a telesnú bezpečnosť každého – každého, bez ohľadu na ,sexuálne odlišnosti´, ktoré pociťuje,“ zdôraznil kardinál, ktorý vzápätí poukázal na „nesúlad medzi homosexuálnym správaním a tým, čo chápeme ako normu pre Bohom danú ľudskú prirodzenosť“.

Pred hotelom, v ktorom konferencie prebiehala, v tom čase protestovalo niekoľko ľudí, podľa ktorých sa mal kardinál Turkson výraznejšie postaviť proti kriminalizovaniu homosexuálov v Ugande a Nigérii. "Môžeme a chceme sa rozprávať s týmito štátmi, aby sa snažili o depenalizáciu týchto zákonov," povedal predstaviteľ Svätej stolice na tlačovom brífingu. "Podľa cirkvi to nie sú ľudia, ktorí majú byť trestaní a dávaní do väzenia, ale sú to ľudia, ktorých treba objať a poskytnúť im pastoračnú starostlivosť."

S príspevkami potom vystúpili vedúci Inštitútu na monitorovanie diskriminácie a náboženskej netolerancie voči kresťanom v Európe Martin Kugler, americká profesorka Jane Adolphe a Anton Chromík z Aliancie pre rodinu.

Kardinál Turkson, ktorý bol počas minuloročného konkláve považovaný za hlavného afrického favorita, navštívil Slovensko už v roku 2010. Viac informácií o ňom nájdete tu.

Imrich Gazda


Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo