Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. 12. 2016, 20:54

František oslávil 80. narodeniny. Nezabudol prekvapiť (Vatikánska sedma)

Hlava Katolíckej cirkvi v sobotu oslávila 80. narodeniny. Aj keď Vatikán pôvodne informoval, že František pri tejto príležitosti nechystá nič špeciálne, napokon opäť prekvapil.
František oslávil 80. narodeniny. Nezabudol prekvapiť (Vatikánska sedma)

Pápež František v deň svojich 80. narodenín pozval na raňajky skupinku bezdomovcov. Foto - TASR/AP

Bude to obyčajný deň so štandardným pracovným programom, informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice ešte v priebehu týždňa o Františkovom narodeninovom dni. Výnimkou malo byť iba slávenie rannej omše v Paulínskej kaplnke Apoštolského paláca spolu s kardinálmi žijúcimi v Ríme, medzi ktorými nechýbal ani Jozef Tomko.

„Už niekoľko dní mám na mysli slovo, ktoré sa môže zdať škaredé: staroba. Vystraší, minimálne vystraší.... Staroba je sídlom múdrosti. Dúfajme, že aj pre mňa to takto bude. Dúfajme, že je tomu tak! Modlite sa prosím, aby tá moja bola taká: pokojná, nábožná a plodná. A tiež radostná. Ďakujem,“ povedal František v príhovore na záver omše.

Bezdomovci na raňajkách

Ešte pred začiatkom omše došlo k prekvapivému momentu. Krátko po siedmej hodine František privítal v Dome sv. Marty skupinu ôsmich bezdomovcov, ktorí mu prišli pogratulovať. Dve ženy a šiesti muži sa práve nachádzali v okolí Námestia sv. Petra, keď ich pápežský almužník Konrad Krajewski pozval na stretnutie s pápežom.

Ako dar mu venovali tri vázy slnečníc, ktoré František okamžite nechal umiestniť do kaplnky, v ktorej sa o pár minút mala začať omša. Predtým však stihol s bezdomovcami absolvovať spoločné raňajky, pri ktorých im rozdal typické argentínske sladkosti a s každým sa osobne pozhováral. Následne ich pozval k sláveniu omše do kaplnky.

To ale nebolo všetko. Vo vývarovniach pre chudobných po celom Ríme sa počas obeda a večere rozdávali koláče v mene pápeža Františka pri príležitosti jeho narodenín.

„Chce nás tým naučiť, aby sme dávali dôraz na podstatné veci života, na podstatné veci evanjelia. Toto nemajú byť príležitosti oslavovať samých seba, ale venovať sa službe evanjelia, my sme nástrojmi tohto Božieho plánu,“ vyjadril sa na margo Františkovho štýlu slávenia narodenín arcibiskup Angelo Becciu, substitút štátneho sekretariátu.

Tlačový úrad Svätej stolice tiež pri príležitosti Františkových narodenín vytvoril aj špeciálne emailové adresy v ôsmich jazykoch, na ktoré mu mohli ľudia z celého sveta posielať svoje priania. Podľa vatikánskych zdrojov ich dopoludnia prišlo takmer 50-tisíc. Medzi gratulantmi boli aj americký prezident Barack Obama či ruský prezident Vladimir Putin. „Ďakujem vám za vašu náklonnosť. Nezabudnite sa za mňa modliť,“ napísal pápež na sociálnej sieti Twitter.

Čo robia pápeži s darčekami

S narodeninami sa automaticky spájajú darčeky. Čo sa stane, ak sa rozhodnete poslať darček pápežovi? Na túto otázku odpovedá portál Catholic News Agency.

Tento rok napríklad dvaja Chorváti poslali pápežovi okuliare s dreveným rámom vyrobeným z 1 600 rokov starého olivového stromu. Dary od veriacich, ako tento z Chorvátska, sú pápežovi často prezentované len na obrázkoch, zatiaľ čo dary od hláv štátov mu doručujú priamo.


Pápež František slávi svätú omšu v deň svojich narodenín. V pozadí stojí dekan Kardinálskeho kolégia Angelo Sodano. Foto - TASR/AP

Podľa tradície sa najvzácnejšie dary odkladajú do Vatikánskych múzeí, Vatikánskej knižnice alebo do pápežskej sakristie v Bazilike sv. Petra. Ďalšie sú ponechané na starosť inštitúcie Floreria Apostolica, ktorá poskytuje nábytok a dekorácie pre posvätné miesta a pripravuje svätopeterské námestie pred generálnymi audienciami. Prevádzkuje tiež tzv. pápežský súkromný veľkosklad, v ktorom sú dary uskladňované. Niektoré z nich sa znova použijú ako dar alebo, ako sa stalo zvykom za Františkovho pontifikátu, sú predávané v obchode v blízkosti historickej vatikánskej železničnej stanice, kde môžu nakupovať iba zamestnanci Vatikánu. Výťažok z predaja je venovaný pápežskej charite.

Stáva sa tiež, že niektoré z darov obsahujú jedlo, ktoré je potrebné skonzumovať. V roku 2010 napríklad Benedikt XVI. dostal vzácnu čokoládovú hľuzovku. Emeritný pápež ju venoval charite, ktorá ju využila pri príprave jedálneho menu pre bezdomovcov.

Ďalšie dary Vatikán dáva do vianočnej lotérie, ktorá odštartovala za Františkovho pontifikátu. Lístok stojí desať eur, pričom výťažok pôjde tento rok na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením v strednom Taliansku.

Jednou vetou

Svätý Otec František absolvuje 12. a 13. mája 2017 návštevu Fatimy pri príležitosti 100. výročia zjavenia Panny Márie.

Počas týždňa sa pápež stretol s maltskou prezidentkou Marie-Louisou Coleiro Precaovou a kolumbijským prezidentom Juanom Manuelom Santosom Calderónom.

Koncoročné ekumenické stretnutie mladých, ktoré každoročne organizuje komunita Taizé, sa uskutoční v lotyšskej Rige.

Egyptskí moslimskí predstavitelia navštívili koptského pravoslávneho patriarchu Tawadrosa II., aby mu vyjadrili sústrasť po útoku islamistov na koptský kostol, pri ktorom zahynulo 25 veriacich.

Pápež František sa stretol s malými pacientmi nemocnice Bambino Gesù.

V Brazílii zomrel 95-ročný kardinál Paolo Evaristo Arns.

Vo Vatikáne sa uskutočnilo 17. zasadanie Rady kardinálov, ktorá pápežovi radí pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie.

Svätý Otec František zaslal list sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Pápež František si 13. decembra pripomenul 47. výročie kňazskej vysviacky.

Vo veku 84 rokov zomrel prelát Opus Dei Javier Echevarría.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.

Odporúčame